Nie tylko wdrożenie nowych modeli biznesowych czy innowacyjnej strategii rozwoju wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstwa. Warto zadbać zarówno o profesjonalizację biznesu, jak i profesjonalizację rodziny. Dlatego długowieczne firmy rodzinne coraz częściej spisują konstytucję – w Niemczech aż 35% biznesów spisało ten dokument, a 17% planuje to zrobić w przyszłość. Również w Polsce coraz więcej rodzin decyduje się uregulowanie relacji między biznesem rodzinnym a rodziną biznesową.
Konstytucja firm rodzinnych to koncepcja, która ułatwia komunikację całej rodziny zaangażowanej w biznes oraz służy profesjonalizacji firmy zarządzanej przez rodzinę. Proces opracowania i wdrożenia konstytucji firmy rodzinnej wzmacnia więzi pomiędzy członkami rodziny. Członkowie rodziny ustalają zasady, jak powinna wyglądać ich wspólna praca w przedsiębiorstwie. W konstytucji warto zawrzeć wspólne wartości i filozofię działania, reguły określające zasady zatrudniania i wynagradzania członków rodziny czy sposób podejmowania decyzji strategicznych. W dokumencie mogą znaleźć się zapisy o podziale majątku i zakresów odpowiedzialności w firmie.
Konstytucja drogą do długowieczności biznesu
Korzyści z posiadania konstytucji firmy rodzinnej są bardzo wymierne. Daje ona zarówno firmie rodzinnej jak członkom rodziny właścicielskiej:
- Przejrzystość zasad zatrudniania i wynagradzania członków rodziny
- Przejrzystość zasad podejmowania decyzji
- Zapewnienie trwałości wartości, którymi kieruje się firma
- Uporządkowanie struktury oraz zabezpieczenie prawne firmy oraz rodziny
- Ograniczenie konfliktów
Opracowanie konstytucji zwiększa szanse każdej firmy rodzinnej na bezpieczny transfer biznesu do następnego pokolenia, a także poprawia jakość i jasność relacji, zarówno w sferze firmowej jak i rodzinnej.
Opracowanie konstytucji firmy rodzinnej ma również pośredni wpływ na efektywność przedsiębiorstwa. Silne poczucie więzi oraz duża gotowość rodziny przedsiębiorców do podejmowania zmian skutkują ponadprzeciętną efektywnością przedsiębiorstwa rodzinnego: wg badania Otto Beisheim School of Management wspólnie z PwC oraz INTES Akademia dla Firm Rodzinnych przedsiębiorstwa rodzinne z silnym systemem zarządzania rodziną odnotowały w okresie od 2008 do 2013 roku szybszy wzrost (o 28%) niż przedsiębiorstwa ze słabo ukształtowanym systemem family governance (o 25%).
Odpowiednio usankcjonowany rodzinny nadzór własności zapewnia nie tylko prowadzenie przejrzystej i skutecznej polityki oddziaływania rodziny na biznes, ale również wzbudza zaufanie wśród interesariuszy i potencjalnych kontrahentów firmy. Takie korzyści z posiadania porozumienia rodzinnego dostrzeżono w firmie Roleski podczas rozmów z kontrahentem zagranicznym. Obawy kontrahenta zagranicznego dotyczące egzystencji firmy w przyszłości (firma globalna, która podejmuje współpracę z partnerami wiarygodnymi posiadającymi strategię długoterminową) rozwiano, przedstawiając Konstytucję Firmy Roleski. Jak podkreśla prof. J. Lipiec, który opracowywał tę konstytucję; „Dla kontrahenta stanowiło to jeden z ważnych argumentów na rzecz związania się z Firmą Roleski.”
O konstytucji firmy rodzinnej podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych, na którym również premiera 2 wydania książki: „Konstytucja rodzinna. Jak opracować zasady rodziny i biznesu prowadzących do długowieczności”?
Już w dniach 27/28 września w Poznaniu podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych skupimy się na opracowywaniu konstytucji firmy rodzinnej, a także na innych rozwiązaniach wdrażanych przez odpowiedzialnych właścicieli dążących do długowieczności: opracowaniu systemu nadzoru właścicielskiego, ładzie rodzinnym, nowym rozwiązaniu opracowywanym w polskich prawie: fundacji rodzinnej oraz alternatywach dla niej, budowaniu Rad Nadzorczych i Rad Rodziny czy Family Office.
Do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem zaprosiliśmy prezesów wiodących polskich przedsiębiorstw, m.in. dr Adama Mokrysza, Prezesa Grupy Mokate, przedstawicieli firmy KROSS (w tym założyciela Zbigniewa Sosnowskiego, jego dwóch synów Kacpra i Macieja Sosnowskich, Filipa Wojciechowskiego – Prezesa czy Piotra Piotr Nowjalisa – Przewodniczącego Rady Nadzorczej), Barbarę Woźniak – Prezesa Firmy Ovotek czy Włodzimierza i Karolinę Olejniczak – ojca z córką zarządzających firmą Pałucka Drukarnia Opakowań.
Szczegóły oraz zapisy na stronie www.kongresfirmrodzinnych.pl