Strona domowa / Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych / Patrizia Gucci z prawdziwą historią Domu Modu Gucci na IX Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych

Patrizia Gucci z prawdziwą historią Domu Modu Gucci na IX Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych

Patrizia Gucci z prawdziwą historią Domu Modu Gucci na IX Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych

Patrizia Gucci – prawnuczka Guccio Gucci – założyciela, wnuczka Aldo Gucci, córka Paolo Gucci – reprezentuje 4. pokolenie słynnego imperium mody z Florencji. Przez 12 lat pracowała w rodzinnej firmie Gucci, gdzie zaczynała swoją karierę jako PR International, reprezentując rodzinę, dbając o wizerunek marki oraz angażując się jako projektantka. Dziś firma nie należy już do rodziny założycielskiej. Prawdziwą historię Domu Mody Gucci, Patrizia Gucci opowie podczas IX Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych w dniach 28-29 marca 2022 w Poznaniu.

Historia Domu Mody Gucci zaczęła się niepozornie, gdy w 1906 roku Guccio Gucci otworzył mały rodzinny sklepik wyspecjalizowany w sprzedaży toreb bagażowych i siodeł. Guccio wrócił właśnie z Londynu, gdzie pracował jako windziarz w pięciogwiazdkowym Hotelu Savoy – wiedział, co jest ważne dla wymagających bogatych klientów. W 1921 Gucci kupił własny sklep i rozpoczął produkcję skórzanych toreb jeździeckich – kupujący doceniali wysoką jakość i profesjonalizm. Niedługo później rozpoczął wytwarzanie torebek, a nazwisko Gucci na zawsze zapisało się w historii branży fashion.

Rozwój i utrata firmy

Siłą napędową dla młodej firmy stało się wkrótce wejście do biznesu dorastających synów założyciela: Aldo, Vasco, Ugo i Rodolfo. Firma zaczęła otwierać oddziały na całym świecie – we Florencji, w Rzymie, Mediolanie, a w 1953 roku w Nowym Jorku. Rozwój Domu Mody Gucci był szybki i spektakularny. Torebki Gucci kochały między innymi księżna Grace Kelly czy Jackie Kennedy, a prezydent John F. Kennedy nazwał Aldo Gucci „pierwszym ambasadorem Włoch w Stanach Zjednoczonych”.

Niestety nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, różnice zdań braci – synów oraz później wnuków Guccio, a także nieprzygotowanie do procesu sukcesji – doprowadziły do przejęcia Domu Mody Gucci. W 1988 roku część udziałów kupił fundusz Investcorp, a w 1993 roku Maurizio Gucci sprzedał mu wszystkie pozostałe. O firmie raz jeszcze stało się głośno, gdy wieloletni prezes Maurizio Gucci został zamordowany na zlecenie swojej byłej żony.

Dziś Dom Mody Gucci należy do francuskiego holdingu Kering należącego do François-Henri Pinaulta.

patrizia gucci - kongres firm rodzinnych

Patrizia Gucci na straży prawdy o rodzinie Gucci

A Patrizia Gucci – spadkobierczyni dziedzictwa Gucci? Dziś stoi na straży nazwiska oraz prawdy o losach firmy i rodziny. Po odejściu z firmy w 1992 roku, w 1996 roku rozpoczęła własną działalność jako niezależny projektant, m.in. projektując kolekcję skórzanych mebli. Następnie stworzyła własną markę akcesoriów modowych w Japonii oraz linię odzieży jeździeckiej dla amerykańskiej firmy, a także została dekoratorką wnętrz. W 2005 roku została zaproszona do Instytutu Wzornictwa Europejskiego w Sao Paulo w Brazylii, gdzie pokazała kolekcję ceramicznych płytek mozaikowych.

Z powodzeniem poświęciła się również malarstwu. Według krytyków, jej współczesne pejzaże łączą elementy abstrakcji i rzeczywistości w bardzo czarujący i elegancki sposób. Patrizia Gucci daje widzowi właściwy obraz pogodnego, idyllicznego i wyjątkowego krajobrazu, oddanego w postaci drzew oliwnych, starych willi, gospodarstw, toskańskich budynków i dróg usłanych cyprysami. Zastosowanie wyrafinowanej kolorystyki sprawia, że wizualne doznania estetyczne są jeszcze wyższe i pobudzają intuicyjne zmysły odbiorcy.

W 2014 roku Patrizia Gucci została nagrodzona za sukcesy, pasję i profesjonalizm przez Odrodzenie Polskiej Przedsiębiorczości w Łodzi, a nagrodę wręczył jej osobiście Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa.

Strona wydarzenia: klik

patrizia gucci rodzina firma

O Anna Włodarczyk

Zobacz również

Dziedziczka Domu Gucci wystąpiła na 9. Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych

Dziedziczka Domu Gucci wystąpiła na 9. Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych

Gościem specjalnym Kongresu była Patrizia Gucci – prawnuczka założyciela Domu Mody Gucci – Guccio Gucci, …

Jeden komentarz

  1. Z wielką przyjemnością przeczytałam ten fascynujący artykuł, odzwierciedlający nie tylko historię Domu Mody Gucci, ale także różnorodność talentów Patrizii Gucci, szczególnie w dziedzinie projektowania i aranżacji wnętrz. To, co zwróciło moją uwagę, to jej umiejętność łączenia tradycji rodzinnej z nowoczesnym podejściem do designu. Jej zainteresowanie dekoracją wnętrz ukazują wyjątkowe zrozumienie estetyki i funkcji w aranżacji przestrzeni. Jej projekty nie są jedynie odzwierciedleniem elegancji i luksusu, którym słynie marka Gucci, ale także wyrazem indywidualności i oryginalności, cech charakterystycznych dla jej osobistego stylu. Inspirujące jest również to, jak Patrizia Gucci przeniosła swoje doświadczenia i umiejętności z branży mody do świata designu wnętrz. Te same cechy, które sprawiają, że jej obrazy są tak urzekające, mogą być wykorzystane do stworzenia przestrzeni, które są nie tylko piękne, ale także wywołują emocje i tworzą atmosferę. Styl i elegancja nie są ograniczone do jednej dziedziny, ale mogą przenikać różne formy artystyczne i twórcze, wzbogacając nasze życie i doświadczenia estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.