Czy można opisać codzienność właściciela firmy rodzinnej przez metaforę? Model 7 kapeluszy dr Lewandowskiej opisany w książce: „7 kapeluszy założyciela firmy rodzinnej” to przełomowa koncepcja, która rzuca nowe światło na złożoność roli nestora oraz porządkuje wewnętrzny chaos, napięcia, wyzwania i odpowiedzialność w firmie rodzinnej. A przede wszystkim, pokazuje, dlaczego sukcesja …
Czytaj więcej »Dlaczego rodziny biznesowe zakładają kolejne firmy? – proces przedsiębiorczości
Rodziny biznesowe, które przez pokolenia prowadzą własne firmy, z biegiem czasu napotykają na wyzwania związane z utrzymaniem stabilności i długoterminowego rozwoju swoich przedsiębiorstw. W takich przypadkach zakładanie nowych firm staje się naturalnym krokiem, który pozwala nie tylko na dywersyfikację majątku, ale również na wprowadzenie nowych osób do działalności gospodarczej oraz …
Czytaj więcej »Rodzina to pierwsza szkoła przedsiębiorczości
Zanim młody człowiek wejdzie w świat firm, startupów, ryzyka i decyzji, ma za sobą najważniejszy uniwersytet życia – rodzinę. Rodzina to pierwsza szkoła przedsiębiorczości. To właśnie w jej murach, często nieświadomie, kształtują się postawy, które w przyszłości decydują o tym, czy ktoś będzie miał odwagę założyć własną firmę, ponosić ryzyko, tworzyć …
Czytaj więcej »Terapia rodzinna – most między pokoleniami
W pracy terapeutycznej z rodzinami biznesowymi spotykam wiele podobnych historii i po wielu latach doświadczeń mogę otwarcie powiedzieć, że terapia rodzinna jest mostem między pokoleniami. Niejednokrotnie spotykałam rodzinę, w której rodzic założyciel, pełen pasji i dumy, który przez lata budował firmę. Sukcesor dorosłe już dziecko, które chce przejąć stery rodzinnego …
Czytaj więcej »Nigdy nie jest za wcześnie na myślenie o sukcesji
Sukcesja, czyli przekazanie sterów firmy kolejnemu pokoleniu, to proces, który rozpoczyna się na długo przed formalnym oddaniem władzy, bo nigdy nie jest za wcześnie na myślenie o sukcesji. Wielu właścicieli firm rodzinnych instynktownie angażuje swoje dzieci od najmłodszych lat w działalność biznesową. Dzięki temu dorastają one przesiąknięte wartościami firmy i naturalnie wchodzą …
Czytaj więcej »Butik rodzinny czyli Family Office – wartość dla rodziny biznesowej
Współpracując z właścicielami firm rodzinnych coraz częściej rozmawiamy na temat zasadności założenia i prowadzenia butiku rodzinego, czyli family office. To dość oczywista konsekwencja nałożenia się kilku faktów: zasobności finansowej danej rodziny, zwiększającego się grona rodziny oraz mniejszego zainteresowania kolejnych pokoleń biznesem rodzinnym. Zarządzanie rodzinnym dziedzictwem i majątkiem należącym do rodziny …
Czytaj więcej »Firmy rodzinne a Impact’25 – gdzie przyszłość spotyka się z doświadczeniem
W tym tygodniu oczy świata biznesu, polityki i nauki kierują się na Poznań, gdzie odbywa się Impact’25 – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych przyszłości. Przyszłości technologicznej, gospodarczej, społecznej. W programie: AI, energetyka, startupy, deep tech, zrównoważony rozwój, transformacja cyfrowa. Słuchając jednak tych dyskusji z perspektywy doradcy firm rodzinnych, z tyłu …
Czytaj więcej »Konflikty w firmie rodzinnej – kiedy rodzina staje się polem bitwy
Wspierając emocjonalnie zmiany sukcesyjne, zanurzam się w kontekst rodziny biznesowej. Słucham opowieści, które mają w sobie ogromne emocje – czasem są to historie o dumie, wspólnym budowaniu i wielopokoleniowej sile, ale równie często są to opowieści o bólu, rozczarowaniu i walce, ponieważ firma rodzinna to nie tylko biznes. To splecione …
Czytaj więcej »Mama w procesie sukcesji – filar zmiany pokoleniowej
Kiedy ktoś się dziwi, że zapraszam mamę do rozmowy o procesie sukcesji, wiem, że nie rozumie, czym naprawdę jest ten proces. Sukcesja to nie tylko przekazanie firmy rodzinnej, sukcesja to także przekazanie odpowiedzialności, wartości, tożsamości. A mama w procesie sukcesji jest niezastąpiona. Mama nie zawsze jest obecna w firmie. Często …
Czytaj więcej »Ilu właścicieli może mieć firma rodzinna?
„Ilu właścicieli może mieć firma rodzinna?” – to pytanie często zadają sobie rodziny prowadzące biznes. Decyzja o liczbie właścicieli to jedno z najtrudniejszych wyzwań w firmach rodzinnych. W codziennej pracy z właścicielami takich firm słyszę o dylematach, czy przekazać udziały wszystkim dzieciom po równo, czy wybrać inne podejście. To nie …
Czytaj więcej »