Rodziny biznesowe, które przez pokolenia prowadzą własne firmy, z biegiem czasu napotykają na wyzwania związane z utrzymaniem stabilności i długoterminowego rozwoju swoich przedsiębiorstw. W takich przypadkach zakładanie nowych firm staje się naturalnym krokiem, który pozwala nie tylko na dywersyfikację majątku, ale również na wprowadzenie nowych osób do działalności gospodarczej oraz …
Czytaj więcej »Rodzina to pierwsza szkoła przedsiębiorczości
Zanim młody człowiek wejdzie w świat firm, startupów, ryzyka i decyzji, ma za sobą najważniejszy uniwersytet życia – rodzinę. Rodzina to pierwsza szkoła przedsiębiorczości. To właśnie w jej murach, często nieświadomie, kształtują się postawy, które w przyszłości decydują o tym, czy ktoś będzie miał odwagę założyć własną firmę, ponosić ryzyko, tworzyć …
Czytaj więcej »Zarządca sukcesyjny to nie sukcesja!
W świecie jednoosobowych działalności gospodarczych śmierć właściciela przez lata oznaczała jedno – koniec firmy. Numer NIP wygasał, rachunki były blokowane, zawarte umowy traciły ważność, a pracownicy z dnia na dzień zostawali bez pracy. Z punktu widzenia prawa firma przestawała istnieć w momencie śmierci przedsiębiorcy, niezależnie od jej potencjału, historii czy …
Czytaj więcej »Rodzinne Imperia, czyli największe firmy rodzinne świata i tajemnica ich sukcesu
Firmy rodzinne są inne, ponieważ kierują się inną logiką. Ich celem nie jest szybki zysk, lecz trwanie. Budowane są z myślą o kolejnych pokoleniach, a nie kwartalnych raportach. I choć zwykle różnią się między sobą skalą, branżą czy krajem pochodzenia, łączy je jedno: w ich sercu bije rodzinne dziedzictwo. „Zmącony …
Czytaj więcej »Czy moja organizacja to firma rodzinna? Model 5 Poziomów Rodzinności Przedsiębiorstw
Firmy rodzinne stały się w ostatnich latach tematem szczególnego zainteresowania – zarówno naukowców, jak i praktyków gospodarczych. Czym więc tak naprawdę jest firma rodzinna? Czy wystarczy, że właścicielem jest ojciec, a w księgowości pomaga żona? A może firma staje się rodzinna dopiero wtedy, gdy syn przejmie jej stery? Albo dopiero …
Czytaj więcej »Ład korporacyjny w firmie rodzinnej
Ład korporacyjny w firmie rodzinnej to zestaw zasad, praktyk i procesów, które kształtują sposób zarządzania firmą oraz zapewniają równowagę między właścicielami, zarządem i interesariuszami. W kontekście firm rodzinnych, skuteczne wdrożenie zasad ładu korporacyjnego pozwala na rozwiązanie wielu trudnych kwestii, takich jak sukcesja, zarządzanie rodziną i firmą równocześnie, a także zarządzanie konfliktami i …
Czytaj więcej »Butik rodzinny czyli Family Office – wartość dla rodziny biznesowej
Współpracując z właścicielami firm rodzinnych coraz częściej rozmawiamy na temat zasadności założenia i prowadzenia butiku rodzinego, czyli family office. To dość oczywista konsekwencja nałożenia się kilku faktów: zasobności finansowej danej rodziny, zwiększającego się grona rodziny oraz mniejszego zainteresowania kolejnych pokoleń biznesem rodzinnym. Zarządzanie rodzinnym dziedzictwem i majątkiem należącym do rodziny …
Czytaj więcej »Mama w procesie sukcesji – filar zmiany pokoleniowej
Kiedy ktoś się dziwi, że zapraszam mamę do rozmowy o procesie sukcesji, wiem, że nie rozumie, czym naprawdę jest ten proces. Sukcesja to nie tylko przekazanie firmy rodzinnej, sukcesja to także przekazanie odpowiedzialności, wartości, tożsamości. A mama w procesie sukcesji jest niezastąpiona. Mama nie zawsze jest obecna w firmie. Często …
Czytaj więcej »Manager spoza rodziny w roli prezesa firmy rodzinnej
Pełnienie roli prezesa firmy rodzinnej to zadanie wymagające wyjątkowych umiejętności, szczególnie jeśli manager pochodzi spoza rodziny właścicieli. Pracując w procesach sukcesyjnych wielokrotnie miałam okazję obserwować różnice w podejściu do zarządzania między właścicielami a managerami zewnętrznymi, a tym samym w sukcesji wewnątrz- a zewnątrzrodzinnej. Obie opcje mają swoje unikalne zalety, ale …
Czytaj więcej »Praca z managerem? Tak! Ale na określonych zasadach i wspólnych wartościach
Jako wykładowca studiów podyplomowych oraz MBA opowiadam słuchaczom o tworzeniu modeli biznesowych podczas zajęć z zarządzania strategicznego. Ponieważ na co dzień pracuję z firmami rodzinnymi i bardzo je cenię, często przywołuję ich przykłady opisując historie sukcesu polskiej i zagranicznej przedsiębiorczości. Po zajęciach nierzadko rozmawiam z managerami, który po latach pracy …
Czytaj więcej »