Strona domowa / Family Business Week / Historia, która brzmi jak bajka – najstarsza firma rodzinna świata na Family Business Week (24-28 maja 2021)!

Historia, która brzmi jak bajka – najstarsza firma rodzinna świata na Family Business Week (24-28 maja 2021)!

W Japonii krąży opowieść o tym, jak wielki buddyjski nauczyciel – Taicho Daishi – wspiął się na górę Hakusan w pobliżu wsi Awazu. Gdy odpoczywał po ciężkiej wędrówce, ukazał mu się we śnie bóg góry i powiedział, że w leżącej nieopodal wiosce Awazu znajdują się podziemne gorące źródła. Wierzenia podają, że źródła uzdrawiają i regenerują. Miejscowa społeczność nic o tym nie wiedziała, dlatego Daishi postanowił sprawdzić, czy tak jest. Podania mówią, że zszedł do wsi, gdzie rzeczywiście znalazł uzdrawiające źródła.

Brzmi jak bajka prawda?

Powyższy opis to historia podawana z ust do ust przez prawie 1300 lat. Opisane wydarzenie dało początek pierwszemu na świecie spa, którym zarządzał uczeń mnicha – Garyo Hoshi. Dziś to najstarszy prowadzony przez rodzinę hotel i spa świata – Hoshi Ryokan. Znajduje się w Komatsu, w Japonii, z datą założenia przypadającą na 718 rok. Od 1300 lat jest własnością jednej rodziny, zarządzało nim w tym czasie 46 pokoleń, a słynne gorące źródła należące do hotelu uzdrawiają gości od 1291 roku. Przez wieki istnienia budynki były wielokrotnie niszczone, jednak za każdym razem rodzina je odbudowywała. Niektóre części hotelu, jak i sam ogród mają ponad 400 lat. Mimo wielu przeciwności losu właściciele byli niezłomni i cały czas walczyli o firmę.

Hoshi Ryokan jest członkiem stowarzyszenia Henokiens (zrzeszającego najbardziej długowieczne firmy na świecie).

O tym, jaki jest klucz do przetrwania przez tyle pokoleń, opowie podczas Family Business Week aktualny właściciel – Zengoro Houshi wraz z córką Hisae. Hisae to sukcesorka, która, mimo że w Japonii najczęściej firmy rodzinne przechodzą na najstarszego syna, decyzją rodziny przejmie w przyszłości rodzinny biznes!

Jeżeli chcesz posłuchać o kodowaniu dziedzictwa oraz przenieść się Orient Expresem na Daleki Wschód – weź udział w Family Business Week. Wydarzenie online już 24-28 maja 2021. Więcej: www.familybusinessweek.pl

O Magazyn Family Business

Magazyn Family Business
Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Różne perspektywy, ale wspólny kierunek. Znaczenie wizji w sukcesji

Niezwykle istotnym czynnikiem skuteczności procesu sukcesji jest, tak jak dla rodziny tak i dla firmy, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.