Tam, gdzie jest testament, znajdzie się i rozwiązanie! Prawne zabezpieczenie rodziny

Najważniejsze FAKTY:

  • Każdy musi zacząć od odpowiednio sporządzonego testamentu!
  • Przekaż bogactwo, a nie problemy!

W ostatnich latach coraz częściej niestety widzi się nagłówki gazet poświęcone historiom osób, które odeszły bez dobrze przygotowanego i spisanego testamentu. I pomimo ich zapewne ogromnego pragnienia, aby sprawy, które zostawili były uporządkowane, w rzeczywistości wygląda to niestety zupełnie inaczej.

Właściciele firm rodzinnych nie są wyjątkami w tej sytuacji. I bardzo często, ze względu na konieczność określenia, jak podzielić swój majątek pomiędzy dzieci, często decydują się pozostawić kwestie majątkowe i spadkowe nierozwiązane. Niektórzy nie tylko nie potrafią zdecydować się na konkretne rozwiązanie i przekazanie władzy, tylko zwyczajnie dzielą cały majątek po równo pomiędzy swoich spadkobierców, co w długoterminowej perspektywie może przysporzyć jeszcze więcej problemów, zwłaszcza w przypadku, kiedy cześć z nich (spadkobierców) pracuje w firmie, a część poza nią. Mogą się także pojawić trudności z pogodzeniem wypłacania dywidend a zapotrzebowania na bieżące wydatki i inwestycje niezbędne do dalszego prowadzenia działalności, co w efekcie końcowym może prowadzić do niekończących się sporów pomiędzy rodziną. Sporów, czyli tak naprawdę czegoś, czego z pewnością każdy właściciel firmy rodzinnej chciałby uniknąć.

Dalsza część wpisu dostępna tylko dla prenumeratorów

Tekst pochodzi z Magazynu „FAMILY BUSINESS. Zarządzanie firmą rodzinną”. Zamów prenumeratę prosto do firmy na www.ksiegarnia.ibrpolska.pl
LUB
Jeżeli prenumerujesz, a nie masz dostępu napisz na prenumerata@ibrpolska.pl.

O Michał Wojewoda

Dyrektor Operacyjny Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuję się tym co czyni firmy rodzinne najbardziej unikatowymi jednostkami biznesowymi na świecie - połączeniem Rodzinny i Biznesu :)

Zobacz również

Dlaczego współpraca z managerem zewnętrznym nie zawsze jest sukcesem?

Dlaczego współpraca z managerem zewnętrznym nie zawsze jest sukcesem?

O doświadczeniach w pracy z managerem spoza rodziny opowiadała podczas jednego z Międzynarodowych Kongresów Firm …