Strona domowa / Bez kategorii / Fundacje rodzinne – nowy sposób na sukcesję firm rodzinnych

Fundacje rodzinne – nowy sposób na sukcesję firm rodzinnych

Wypracowanie fundacji rodzinnej może zwiększyć szanse firmy na bezpieczny transfer biznesu do następnego pokolenia, a także poprawę zakresu i jasności relacji, zarówno w sferze firmowej, jak i rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej ma z zasady regulować bowiem wszystkie te kwestie, które przenikają się na styku biznesu i rodziny.

Jak mówi dr Adrianna Lewandowska: „Rośnie świadomość firm rodzinnych i stojących za nimi problemach sukcesyjnych. Świadomość rodzin biznesowych, że można opracować reguły czy przygotować listę punktów trudnych. Każdy proces sukcesji jest odmienny – do każdego procesu należy podejść indywidualnie, wysłuchując potrzeb nestora, sukcesora oraz wszystkich członków rodziny. Tylko w takim holistycznym podejściem można znaleźć wspólne dobro. Zwieńczeniem ciężkiej pracy rodziny biznesowej jest Konstytucja Firmy Rodzinnej, która może być dokumentem wyjściowym do mamy nadzieję, wkrótce wprowadzonej ustawy o fundacjach rodzinnych”.

Od kilku miesięcy mówi się, że rząd kończy prace nad ustawą o fundacjach rodzinnych, które miałyby zapewnić łatwą sukcesję międzypokoleniową w przypadku średnich i dużych firm rodzinnych. W wyniku prowadzonych konsultacji pojawiła się nowa wersja projektu tej ustawy datowana na 15 października 2021 r., która zakłada kilka istotnych modyfikacji w stosunku do pierwotnej wersji projektu, który pochodził z marca 2021. Wejście w życie ustawy było zaplanowane na 1 stycznia 2022, by zostać przesunięte na czerwiec 2022, by znów utknąć…

W Instytucie Biznesu Rodzinnego z zaciekawieniem śledzimy postępy procedury legislacyjnej.  Instytut od samego początku aktywnie inicjował temat fundacji rodzinnych poprzez ogłoszenie i współpracę nad Zieloną Księgą, braniu udziału w konsultacjach oraz  w pracach projektowych, przekazując zebrane uwagi do projektu. Dla nas oczywistym jest, że przemyślana i gruntownie zaplanowana sukcesja i transfer międzypokoleniowy wykorzystujący fundację rodzinną, nie tylko umożliwi rozpisanie celów strategicznych firmy i ustalenie planu realizacji założeń oraz misji przez przyszłe pokolenia, ale przede wszystkim zabezpieczy aktywa rodzinne i przyczyni się do zachowania niematerialnych wartości biznesu rodzinnego.

O formach zabezpieczania rodziny oraz o tym, że w Polsce przybywa liczba przedsiębiorstw rodzinnych, które mają ustalone reguły zarządzania międzypokoleniowego i strategię właścicielską na kolejne pokolenia rozmawiano podczas spotkania poświęconego projektowi Ustawy fundacji rodzinnej na które został zaproszony także Instytut.

Ufamy, że dla dalszego procedowania potrzebne jest, aby powstało większe grono osób lobbujących ten niezwykle ważny temat, w skład którego będą wchodziły osoby, którym bezpośrednio zależy na zalegalizowaniu ustawy o fundacjach w Polsce. Dlatego już dziś zapraszamy do lobbowania tego projektu u ustawodawcy.

 

19 maja 2022 roku zaplanowane zostało spotkanie w Sejmie w Warszawie w większym gronie w skład, którego wejdzie kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców z firm rodzinnych, którzy z własnej perspektywy opowiedzą o firmie rodzinnej o tym, jak przez lata ją budowali, w jakich obszarach działają, z jakimi wyzwaniami się mierzyli i mierzą oraz przedstawią, dlaczego fundacje rodzinne są dla nich tak bardzo ważne i z jakiego powodu ustawa o fundacjach powinna wejść w życie.

 

Dołącz do spotkania – liczy się każdy głos, każde wsparcie.

Zapisy na spotkanie u Dagmary Krakówki: dkrakowka@ibrpolska.pl

Link do projektu ustawy: 

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/fundacja-rodzinna

O Dawid Stefański

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.