Strona domowa / Biznes

Biznes

7 kapeluszy dr Lewandowskiej a kapelusze myślowe de Bono. Jak właściwie dobrać narzędzie sukcesyjne?

narzędzie sukcesyjne

Czym różni się 7 kapeluszy dr Lewandowskiej od kapeluszy myślowych de Bono? Dlaczego nie każde kapelusze są odpowiednie w procesie sukcesji? Czym się kierować przy wyborze kapeluszy? W ostatnich tygodniach metafora kapeluszy stała się popularnym narzędziem w pracy z właścicielami firm rodzinnych. Niektórzy eksperci sięgają jednak po niedopasowane sukcesyjne kapelusze, …

Czytaj więcej »

Model 7 kapeluszy dr Lewandowskiej

model 7 kapeluszy

Czy można opisać codzienność właściciela firmy rodzinnej przez metaforę? Model 7 kapeluszy dr Lewandowskiej opisany w książce: „7 kapeluszy założyciela firmy rodzinnej” to przełomowa koncepcja, która rzuca nowe światło na złożoność roli nestora oraz porządkuje wewnętrzny chaos, napięcia, wyzwania i odpowiedzialność w firmie rodzinnej. A przede wszystkim, pokazuje, dlaczego sukcesja …

Czytaj więcej »

Zarządca sukcesyjny to nie sukcesja!

Zarządca sukcesyjny to nie sukcesja

W świecie jednoosobowych działalności gospodarczych śmierć właściciela przez lata oznaczała jedno – koniec firmy. Numer NIP wygasał, rachunki były blokowane, zawarte umowy traciły ważność, a pracownicy z dnia na dzień zostawali bez pracy. Z punktu widzenia prawa firma przestawała istnieć w momencie śmierci przedsiębiorcy, niezależnie od jej potencjału, historii czy …

Czytaj więcej »

Ład korporacyjny w firmie rodzinnej

Ład korporacyjny w firmie rodzinnej

Ład korporacyjny w firmie rodzinnej to zestaw zasad, praktyk i procesów, które kształtują sposób zarządzania firmą oraz zapewniają równowagę między właścicielami, zarządem i interesariuszami. W kontekście firm rodzinnych, skuteczne wdrożenie zasad ładu korporacyjnego pozwala na rozwiązanie wielu trudnych kwestii, takich jak sukcesja, zarządzanie rodziną i firmą równocześnie, a także zarządzanie konfliktami i …

Czytaj więcej »

Firmy rodzinne a Impact’25 – gdzie przyszłość spotyka się z doświadczeniem

Firmy rodzinne a Impact'25

W tym tygodniu oczy świata biznesu, polityki i nauki kierują się na Poznań, gdzie odbywa się Impact’25 – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych przyszłości. Przyszłości technologicznej, gospodarczej, społecznej. W programie: AI, energetyka, startupy, deep tech, zrównoważony rozwój, transformacja cyfrowa. Słuchając jednak tych dyskusji z perspektywy doradcy firm rodzinnych, z tyłu …

Czytaj więcej »

Mentalność założyciela w biznesie rodzinnym

Mentalność założyciela

Mentalność założyciela (ang. The Founder’s Mentality) to koncepcja opisana przez Chrisa Zooka i Jamesa Allena, która wskazuje na zestaw cech charakterystycznych dla założycieli dynamicznie rozwijających się firm. Zook i Allen zauważyli, że to głównie wewnętrzne czynniki (a nie warunki rynkowe) decydują o tym, czy firma utrzyma tempo wzrostu – szczególnie oddalenie kierownictwa od pierwszej …

Czytaj więcej »

Czy darowanemu koniowi zagląda się w zęby? Sukcesor i finanse w firmie rodzinnej

sukcesor i finanse

Znamy to powiedzenie: „Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda”. To piękna metafora wdzięczności – jeśli coś dostajesz, nie powinieneś tego kwestionować, oceniasz prezent jako całość, a nie zagłębiasz się w jego stan techniczny. Ale w sukcesji firm rodzinnych to powiedzenie absolutnie się nie sprawdza. Co, jeśli ten koń, którego dostajesz, …

Czytaj więcej »

Mama w procesie sukcesji – filar zmiany pokoleniowej

Mama w procesie sukcersji

Kiedy ktoś się dziwi, że zapraszam mamę do rozmowy o procesie sukcesji, wiem, że nie rozumie, czym naprawdę jest ten proces. Sukcesja to nie tylko przekazanie firmy rodzinnej, sukcesja to także przekazanie odpowiedzialności, wartości, tożsamości. A mama w procesie sukcesji jest niezastąpiona. Mama nie zawsze jest obecna w firmie. Często …

Czytaj więcej »