Fundacje rodzinne – o tym słyszymy coraz częściej! Pojawiają się coraz większe nadzieje, że ta forma zarządzania majątkiem zostanie niedługo wprowadzona do porządku prawnego w Polsce. Zachęcamy do przeczytania artykułu dr Adrianny Lewandowskiej, dr hab. Jacka Lipca oraz dr Miłosza Kłosowiaka.
„Idea omawianego rozwiązania prawnego polega na przekazaniu przez fundatora majątku na rzecz beneficjentów fundacji, którzy zobligowani są do dysponowania nim zgodnie z postanowieniami założyciela. Fundacja rodzinna stanowi szczególną odmianę fundacji prywatnej, której fundatorem jest rodzina (prowadząca działalność gospodarczą) przekazująca majątek dzieciom – sukcesorom.”
Zapewne nie raz słyszeliśmy termin „fundacje rodzinne”. Przedsiębiorstwa rodzinne są skupione na długoterminowym osiąganiu celów – oznacza to skupienie się na perspektywach wzrostu, sukcesie ekonomicznym, ale także działaniach CSR. Wśród wartości, którymi kierują się rodziny biznesowe dominuje zaufanie, zaangażowanie oraz troska o reputację marki. Cechą charakterystyczną biznesów rodzinnych jest tworzenie długoterminowych strategii, próby zapewnianie ciągłości biznesu – widoczne jest nastawienie na wzrost wartości. Przedsiębiorstwa są skłonne do reinwestowania, by zapewnić bezpieczeństwo finansowe nie tylko firmie, ale także swoim najbliższym.
Jednym z największych wyzwań stojących przed firmami rodzinnymi jest sukcesja – jest to proces bardzo złożony, skomplikowany, podczas którego mogą pojawiać się konflikty, niezrozumienie. Rozrastanie się grona właścicieli może być jednym z najistotniejszych kryteriów zdolności firmy do przetrwania – więzi rodzinne słabną z każdym kolejnym pokoleniem. Część rodziny może oczekiwać zrównoważonego rozwoju firmy, natomiast pozostała może chcieć wysokich wyników finansowych nie bacząc na ryzyko inwestycji. Bez właściwego planu przekazania firmy, odpowiedniego podziału obszarów decyzji wśród młodego pokolenia proces może być skazany na porażkę.
Aby zapewnić bezpieczeństwo biznesu, wiele rodzin decyduje się na założenie fundacji rodzinnej, która przede wszystkim ma zabezpieczać aktywa dla przyszłych pokoleń. Dzięki tworzeniu fundacji rodzinnych firma zyskuje szansę na rozwój, kultywowanie tradycji i dbanie o ducha rodzinności. Fundacja rodzinna gwarantuje nie tylko preferencyjne stawki podatkowe, ale przede wszystkim chroni przed roszczeniami czy ekstrawaganckimi wydatkami członków rodziny.
„Z perspektywy ekonomicznej fundacja pełni rolę stabilizatora kapitału, który powierzany jest określonym beneficjentom, zapobiegając tym samym rozproszeniu (zmarnotrawieniu) majątku (niezbywalność praw). Przed takimi przypadkami można się ustrzec, przenosząc majątek przedsiębiorstwa do fundacji i przekazując go określonym beneficjentom. Właściciele mogą przyjąć różne strategie – od zawężenia grona beneficjentów do rodziny nuklearnej po rozszerzanie go o członków dalszej rodziny czy też osoby spoza rodziny”.
Wprowadzenie w Polsce fundacji rodzinnej byłoby krokiem rewolucyjnym – dającym szansę na zapewnienie ładu rodzinnego oraz gwarancję niepodzielności majątku.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o aspektach prawnych fundacji rodzinnych?
Zachęcamy gorąco do zapoznania się z artykułem autorstwa dr Adrianny Lewandowskiej, dr hab. Jacka Lipca oraz dr Miłosza Kłosowiaka: https://wardynski.com.pl/upload/2021/06/co-do-zasady_1-2021-web.pdf
Tekst ustawy o fundacji rodzinnej jest dostępny na stronie: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/32