Strona domowa / Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych / Konstytucja firmy rodzinnej krokiem ku długowieczności

Konstytucja firmy rodzinnej krokiem ku długowieczności

„My niżej wymienieni: Pani Zofia Roleska, Pan Marek Roleski, zwani dalej «założycielami», świadomi konieczności zagwarantowania harmonijnego funkcjonowania naszej firmy w kolejnych pokoleniach, wprowadzamy w życie niniejszą Konstytucję Firmy Rodzinnej Roleski (zwaną w dalszej części konstytucją), której celem jest uregulowanie relacji pomiędzy Rodziną Roleski (zwaną dalej rodziną), a Firmą Roleski (zwaną dalej firmą rodzinną lub firmą)” – tak zaczyna się konstytucja rodziny Roleskich, pierwszy w Polsce taki dokument podpisany 10 lat temu.

Mija dekada polskich doświadczeń w zakresie konstruowania reguł rodzinnych. Można już pokusić się o pewne podsumowania. Najprościej powiedzieć, że konstytucja to dokument regulujący miejsce rodziny w firmie i firmy w rodzinie. Ale pracując na co dzień z rodzinami biznesowymi, które potrzebują zwiększonej transparentności i reguł na podstawie których umawiają się by funkcjonować, wiem, że konstytucja to również proces wzmacniania więzi pomiędzy członkami rodziny. To spokojny, merytoryczny dialog w zakresie wypracowania reguł ważnych dla harmonii rodzinnej i przejrzystości biznesowej. Dobrze prowadzony ma szanse zwiększać poczucie bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych osób.

Na co dzień w operacyjnym zarządzaniu często jest tak, że członkowie rodziny patrzą na siebie nie tylko jak na mamę, tatę, syna, córkę, siostrę czy brata, ale również z perspektywy zarządczej, w której są prezesami, członkami zarządu, kierownikami działów. Podczas prac nad konstytucją ta perspektywa się zmienia, wchodzimy w rolę obecnych i przyszłych właścicieli firmy, zwiększa się poziom odpowiedzialności za własność, projektujemy odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, a w tym kontekście konieczne staje się, by wypracować ramy do dobrego nadzoru nad własnością zapoczątkowaną przez założyciela.

Opracowanie konstytucji zwiększa szanse każdej firmy rodzinnej na bezpieczny transfer biznesu do następnego pokolenia, a także poprawia jakość i jasność relacji, zarówno w sferze firmowej jak i rodzinnej. To pierwszy krok w kierunku długowieczności firmy.

Jak konstytucja zmienia funkcjonowanie firmy rodzinnej?

W procesie tworzenia konstytucji rodzina ustala zasady, jak powinna wyglądać ich wspólna praca w przedsiębiorstwie. Rodziny w konstytucji zawierają nie tylko wspólne wartości i filozofię działania, ale też na przykład 7 złotych reguł określających zasady zatrudniania i wynagradzania członków rodziny czy sposób podejmowania decyzji strategicznych.

Konstytucja pomaga wprowadzić harmonię w rodzinie i w przedsiębiorstwie. Pozwala uniknąć konfliktów nie tylko teraz, ale i w przyszłości: kiedy kolejne pokolenie będzie chciało zaangażować się w rodzinny biznes. Na jakich zasadach? Jakie warunki będą musieli spełnić? Konstytucja to także znak dla partnerów przedsiębiorstwa, że właścicielom zależy na długowieczności, że aktywnie planują sukcesję, że mają strategię na przyszłość. Staje się gwarancją długoletniej dobrej współpracy.

Na drodze do profesjonalizacji biznesu i rodziny podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych

Konstytucja firmy rodzinnej, obok m.in. zjazdów rodzinnych, kodeksu rodzinnych wartości, Radą Rodziny czy Family Office, jest jednym z 10 instrumentów family governance – systemu zarządzania rodziną w firmie rodzinnej. Profesjonalizacja rodziny, obok profesjonalizacji rodzinnego biznesu, staje się coraz ważniejszym elementem zarządzania rodzinnym biznesem. Dlatego to właśnie na tej tematyce skupiamy się podczas VIII edycji Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych – w dniach 27/28 września stacjonarnie w Poznaniu.

Do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem zaprosiliśmy prezesów wiodących polskich przedsiębiorstw, m.in. dr Adama Mokrysza, Prezesa Grupy Mokate, przedstawicieli firmy KROSS (w tym założyciela Zbigniewa Sosnowskiego, jego dwóch synów Kacpra i Macieja Sosnowskich, Filipa Wojciechowskiego – Prezesa czy Piotra Nowjalisa – Przewodniczącego Rady Nadzorczej), Barbarę Woźniak – Prezesa Firmy Ovotek czy Włodzimierza i Karolinę Olejniczak – ojca z córką zarządzających firmą Pałucka Drukarnia Opakowań.

Szczegóły oraz zapisy na stronie www.kongresfirmrodzinnych.pl 

O Adrianna Lewandowska

Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, Partner Zarządzający w Lewandowska i Partnerzy. Specjalizuje się w budowaniu strategii dla firm rodzinnych opartych na wartościach, opracowywaniu konstytucji dla rodzin biznesowych oraz moderacji procesu sukcesji.

Zobacz również

Nowy wymiar bogactwa. Rodzina. Trwanie. Dobro - czyli IX Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu

Nowy wymiar bogactwa. Rodzina. Trwanie. Dobro – czyli IX Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu

Nowy wymiar bogactwa. Rodzina. Trwanie. Dobro – czyli IX Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.