Strona domowa / Bez kategorii / Jakie korzyści daje konstytucja firmy rodzinnej?

Jakie korzyści daje konstytucja firmy rodzinnej?

Nie tylko wdrożenie nowych modeli biznesowych czy innowacyjnej strategii rozwoju wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstwa. Warto zadbać zarówno o profesjonalizację biznesu, jak i profesjonalizację rodziny. Dlatego długowieczne firmy rodzinne coraz częściej spisują konstytucję – w Niemczech aż 35% biznesów spisało ten dokument, a 17% planuje to zrobić w przyszłość. Również w Polsce coraz więcej rodzin decyduje się uregulowanie relacji między biznesem rodzinnym a rodziną biznesową.

Konstytucja firm rodzinnych to koncepcja, która ułatwia komunikację całej rodziny zaangażowanej w biznes oraz służy profesjonalizacji firmy zarządzanej przez rodzinę. Proces opracowania i wdrożenia konstytucji firmy rodzinnej wzmacnia więzi pomiędzy członkami rodziny. Członkowie rodziny ustalają zasady, jak powinna wyglądać ich wspólna praca w przedsiębiorstwie. W konstytucji warto zawrzeć wspólne wartości i filozofię działania, reguły określające zasady zatrudniania i wynagradzania członków rodziny czy sposób podejmowania decyzji strategicznych. W dokumencie mogą znaleźć się zapisy o podziale majątku i zakresów odpowiedzialności w firmie.

Konstytucja drogą do długowieczności biznesu

Korzyści z posiadania konstytucji firmy rodzinnej są bardzo wymierne. Daje ona zarówno firmie rodzinnej jak członkom rodziny właścicielskiej:

  • Przejrzystość zasad zatrudniania i wynagradzania członków rodziny
  • Przejrzystość zasad podejmowania decyzji
  • Zapewnienie trwałości wartości, którymi kieruje się firma
  • Uporządkowanie struktury oraz zabezpieczenie prawne firmy oraz rodziny
  • Ograniczenie konfliktów

Opracowanie konstytucji zwiększa szanse każdej firmy rodzinnej na bezpieczny transfer biznesu do następnego pokolenia, a także poprawia jakość i jasność relacji, zarówno w sferze firmowej jak i rodzinnej.

Opracowanie konstytucji firmy rodzinnej ma również pośredni wpływ na efektywność przedsiębiorstwa. Silne poczucie więzi oraz duża gotowość rodziny przedsiębiorców do podejmowania zmian skutkują ponadprzeciętną efektywnością przedsiębiorstwa rodzinnego: wg badania Otto Beisheim School of Management wspólnie z PwC oraz INTES Akademia dla Firm Rodzinnych przedsiębiorstwa rodzinne z silnym systemem zarządzania rodziną odnotowały w okresie od 2008 do 2013 roku szybszy wzrost (o 28%) niż przedsiębiorstwa ze słabo ukształtowanym systemem family governance (o 25%).

Odpowiednio usankcjonowany rodzinny nadzór własności zapewnia nie tylko prowadzenie przejrzystej i skutecznej polityki oddziaływania rodziny na biznes, ale również wzbudza zaufanie wśród interesariuszy i potencjalnych kontrahentów firmy. Takie korzyści z posiadania porozumienia rodzinnego dostrzeżono w firmie Roleski podczas rozmów z kontrahentem zagranicznym. Obawy kontrahenta zagranicznego dotyczące egzystencji firmy w przyszłości (firma globalna, która podejmuje współpracę z partnerami wiarygodnymi posiadającymi strategię długoterminową) rozwiano, przedstawiając Konstytucję Firmy Roleski. Jak podkreśla prof. J. Lipiec, który opracowywał tę konstytucję; „Dla kontrahenta stanowiło to jeden z ważnych argumentów na rzecz związania się z Firmą Roleski.”

O konstytucji firmy rodzinnej podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych, na którym również premiera 2 wydania książki: „Konstytucja rodzinna. Jak opracować zasady rodziny i biznesu prowadzących do długowieczności”?

Już w dniach 27/28 września w Poznaniu podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych skupimy się na opracowywaniu konstytucji firmy rodzinnej, a także na innych rozwiązaniach wdrażanych przez odpowiedzialnych właścicieli dążących do długowieczności: opracowaniu systemu nadzoru właścicielskiego, ładzie rodzinnym, nowym rozwiązaniu opracowywanym w polskich prawie: fundacji rodzinnej oraz alternatywach dla niej, budowaniu Rad Nadzorczych i Rad Rodziny czy Family Office.

Do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem zaprosiliśmy prezesów wiodących polskich przedsiębiorstw, m.in. dr Adama Mokrysza, Prezesa Grupy Mokate, przedstawicieli firmy KROSS (w tym założyciela Zbigniewa Sosnowskiego, jego dwóch synów Kacpra i Macieja Sosnowskich, Filipa Wojciechowskiego – Prezesa czy Piotra Piotr Nowjalisa – Przewodniczącego Rady Nadzorczej), Barbarę Woźniak – Prezesa Firmy Ovotek czy Włodzimierza i Karolinę Olejniczak – ojca z córką zarządzających firmą Pałucka Drukarnia Opakowań.

Szczegóły oraz zapisy na stronie www.kongresfirmrodzinnych.pl

O Adrianna Lewandowska

Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, Partner Zarządzający w Lewandowska i Partnerzy. Specjalizuje się w budowaniu strategii dla firm rodzinnych opartych na wartościach, opracowywaniu konstytucji dla rodzin biznesowych oraz moderacji procesu sukcesji.

Zobacz również

Zarządzanie przez wartości, czyli sukcesja w firmie rodzinnej

Zarządzanie przez wartości, czyli sukcesja w firmie rodzinnej

Największym wyzwaniem przed jakim aktualnie stoją założyciele firm rodzinnych, którzy marzą o nieśmiertelności swoich biznesów, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.