Strona domowa / Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych / Jakie korzyści daje konstytucja firmy rodzinnej?

Jakie korzyści daje konstytucja firmy rodzinnej?

Nie tylko wdrożenie nowych modeli biznesowych czy innowacyjnej strategii rozwoju wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstwa. Warto zadbać zarówno o profesjonalizację biznesu, jak i profesjonalizację rodziny. Dlatego długowieczne firmy rodzinne coraz częściej spisują konstytucję – w Niemczech aż 35% biznesów spisało ten dokument, a 17% planuje to zrobić w przyszłość. Również w Polsce coraz więcej rodzin decyduje się uregulowanie relacji między biznesem rodzinnym a rodziną biznesową.

Konstytucja firm rodzinnych to koncepcja, która ułatwia komunikację całej rodziny zaangażowanej w biznes oraz służy profesjonalizacji firmy zarządzanej przez rodzinę. Proces opracowania i wdrożenia konstytucji firmy rodzinnej wzmacnia więzi pomiędzy członkami rodziny. Członkowie rodziny ustalają zasady, jak powinna wyglądać ich wspólna praca w przedsiębiorstwie. W konstytucji warto zawrzeć wspólne wartości i filozofię działania, reguły określające zasady zatrudniania i wynagradzania członków rodziny czy sposób podejmowania decyzji strategicznych. W dokumencie mogą znaleźć się zapisy o podziale majątku i zakresów odpowiedzialności w firmie.

Konstytucja drogą do długowieczności biznesu

Korzyści z posiadania konstytucji firmy rodzinnej są bardzo wymierne. Daje ona zarówno firmie rodzinnej jak członkom rodziny właścicielskiej:

  • Przejrzystość zasad zatrudniania i wynagradzania członków rodziny
  • Przejrzystość zasad podejmowania decyzji
  • Zapewnienie trwałości wartości, którymi kieruje się firma
  • Uporządkowanie struktury oraz zabezpieczenie prawne firmy oraz rodziny
  • Ograniczenie konfliktów

Opracowanie konstytucji zwiększa szanse każdej firmy rodzinnej na bezpieczny transfer biznesu do następnego pokolenia, a także poprawia jakość i jasność relacji, zarówno w sferze firmowej jak i rodzinnej.

Opracowanie konstytucji firmy rodzinnej ma również pośredni wpływ na efektywność przedsiębiorstwa. Silne poczucie więzi oraz duża gotowość rodziny przedsiębiorców do podejmowania zmian skutkują ponadprzeciętną efektywnością przedsiębiorstwa rodzinnego: wg badania Otto Beisheim School of Management wspólnie z PwC oraz INTES Akademia dla Firm Rodzinnych przedsiębiorstwa rodzinne z silnym systemem zarządzania rodziną odnotowały w okresie od 2008 do 2013 roku szybszy wzrost (o 28%) niż przedsiębiorstwa ze słabo ukształtowanym systemem family governance (o 25%).

Odpowiednio usankcjonowany rodzinny nadzór własności zapewnia nie tylko prowadzenie przejrzystej i skutecznej polityki oddziaływania rodziny na biznes, ale również wzbudza zaufanie wśród interesariuszy i potencjalnych kontrahentów firmy. Takie korzyści z posiadania porozumienia rodzinnego dostrzeżono w firmie Roleski podczas rozmów z kontrahentem zagranicznym. Obawy kontrahenta zagranicznego dotyczące egzystencji firmy w przyszłości (firma globalna, która podejmuje współpracę z partnerami wiarygodnymi posiadającymi strategię długoterminową) rozwiano, przedstawiając Konstytucję Firmy Roleski. Jak podkreśla prof. J. Lipiec, który opracowywał tę konstytucję; „Dla kontrahenta stanowiło to jeden z ważnych argumentów na rzecz związania się z Firmą Roleski.”

O konstytucji firmy rodzinnej podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych, na którym również premiera 2 wydania książki: „Konstytucja rodzinna. Jak opracować zasady rodziny i biznesu prowadzących do długowieczności”?

Już w dniach 27/28 września w Poznaniu podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych skupimy się na opracowywaniu konstytucji firmy rodzinnej, a także na innych rozwiązaniach wdrażanych przez odpowiedzialnych właścicieli dążących do długowieczności: opracowaniu systemu nadzoru właścicielskiego, ładzie rodzinnym, nowym rozwiązaniu opracowywanym w polskich prawie: fundacji rodzinnej oraz alternatywach dla niej, budowaniu Rad Nadzorczych i Rad Rodziny czy Family Office.

Do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem zaprosiliśmy prezesów wiodących polskich przedsiębiorstw, m.in. dr Adama Mokrysza, Prezesa Grupy Mokate, przedstawicieli firmy KROSS (w tym założyciela Zbigniewa Sosnowskiego, jego dwóch synów Kacpra i Macieja Sosnowskich, Filipa Wojciechowskiego – Prezesa czy Piotra Piotr Nowjalisa – Przewodniczącego Rady Nadzorczej), Barbarę Woźniak – Prezesa Firmy Ovotek czy Włodzimierza i Karolinę Olejniczak – ojca z córką zarządzających firmą Pałucka Drukarnia Opakowań.

Szczegóły oraz zapisy na stronie www.kongresfirmrodzinnych.pl

O Adrianna Lewandowska

Adrianna Lewandowska
Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, Partner Zarządzający w Lewandowska i Partnerzy. Specjalizuje się w budowaniu strategii dla firm rodzinnych opartych na wartościach, opracowywaniu konstytucji dla rodzin biznesowych oraz moderacji procesu sukcesji.

Zobacz również

VII Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

VII Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych już 22-23 czerwca 2020 w Poznaniu. To kolejna edycja wyjątkowego spotkania rodzin biznesowych z Polski i zagranicy. Instytut Biznesu Rodzinnego profesjonalizując przedsiębiorczość rodzinną przez dwa dni skupia się na organizacji unikatowego wydarzenia będącego platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i integracji środowiska firm rodzinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.