Rozpoczynamy publikację cotygodniowego komentarza Grzegorza Maliszewskiego, Głównego Ekonomisty Banku Millennium. Są to zebrane w jednym miejscu i podane w zwięzłej formie najważniejsze informacje ekonomiczne.
Bieżący tydzień na rynkach finansowych.
W naszej ocenie bieżący tydzień zdominowany będzie przez wydarzenia ze Stanów Zjednoczonych. Rynek z uwagą obserwować będzie między innymi środowe czasu polskiego wystąpienie prezydenta USA przed Kongresem, które powinno zawierać nieco więcej szczegółów zapowiedzianej reformy podatkowej. W kontekście zbliżającego się marcowego posiedzenia Fed, istotne dla rynku będą ponadto wystąpienia przedstawicieli Fed, w szczególności zaplanowane na piątek, ostatnie przed marcowym posiedzeniem, publiczne wystąpienie prezes Fed Janet Yellen. Inwestorzy będą próbowali ocenić na ile realna jest podwyżka stóp procentowych w marcu, bądź ewentualna zapowiedź działań na kolejnym posiedzeniu tj. w maju. Złoty niezmiennie pozostaje odporny na jakiekolwiek sygnały z zagranicy, choć utrzymujące się obawy związane z ryzykiem politycznym w Europie może – w ślad za rynkiem Bunda – skutkować spadkiem dochodowości 10-latek.
Wydarzenia tygodnia
Rekordowa nadwyżka budżetowa po rekordowym deficycie w grudniu
Wg szacunkowych danych, nadwyżka budżetu państwa po styczniu br. wyniosła rekordowe 6,7 mld PLN. W porównaniu z analogicznym okresem 2016r., jak również z grudniem, nastąpiła wyraźna poprawa strony dochodowej budżetu państwa. Szczególnie dobrze wygląda najistotniejszy pod względem wpływów, podatek VAT. Skumulowane wpływy za 12 miesięcy zwiększyły się o 3,5% m/m, po tym jak spadły o 3,7% m/m po grudniu i osiągnęły nominalny poziom zbliżony, chociaż nadal nieco niższy niż w listopadzie (131 mld PLN). Potwierdza to tezę, że pod koniec roku wpływy z VAT były zaniżane przez przyśpieszone zwroty, które umożliwiły „przeniesienie” deficytu na 2016r. Nie widzimy zagrożenia dla całorocznego planu budżetowego, który zakłada rekordowo wysoki deficyt 59,3 mld PLN. Wciąż widzimy ryzyko, że deficyt całego sektora wg metodologii ESA 2010 osiągnie w bieżącym roku granice 3,0% PKB.
Odsezonowane bezrobocie nadal spada
Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu do 8,6% z 8,3% w grudniu 2016 r. i była niższa od wstępnego szacunku MRPiPS na poziomie 8,7%. Po odsezonowaniu stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła nowe historyczne minimum na poziomie 8,0%. Nowe minimum osiągnęło też bezrobocie wg BAEL. Stopa bezrobocia spadła w Q4 do 5,5% z 5,9% w Q3. Stopa zatrudnienia wzrosła do 53,2% i była najwyższa od co najmniej 2010r. W tym samym czasie stopa aktywności zawodowej utrzymała się na poziomie 56,3%. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, a pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Po niewielkim wzroście w lutym, spadki bezrobocia powinny być kontynuowane w trakcie roku.
Wielu członków Fed za podwyżką stóp procentowych „całkiem niedługo”
W opisie dyskusji na styczniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku znalazło się stwierdzenie, iż wielu członków Fed opowiada się za podwyżką stóp procentowych „całkiem niedługo”, jeżeli pozwoli na to rozwój sytuacji w gospodarce. Wydaje się jednak, że wniosek o podwyżkę nie uzyska większości na posiedzeniu w marcu, gdyż tylko kilku członków Fed zauważyło, iż dalsza normalizacja polityki monetarnej na nadchodzącym posiedzeniu w marcu, pozwoli Fed utrzymać większą elastyczność w reakcji na zmiany w otoczeniu gospodarczym.
Pobierz pełny komentarz tutaj: Komentarz Tygodniowy
Więcej informacji:
Biuro Analiz Makroekonomicznych
research@bankmillennium.pl
Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista
+48 22 598 22 38
www.bankmillennium.pl