Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Pierwszy tydzień nowego miesiąca tradycyjnie obfituje w liczne publikacje danych makroekonomicznych (indeksy PMI, ISM, decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, raport z amerykańskiego rynku pracy). W naszej ocenie w obliczu narastającej awersji do ryzyka będą to jednak wydarzenia drugoplanowe. Kluczowa dla sentymentu okazać się kwestia eskalacji wojen handlowych. W tym tygodniu USA prawdopodobnie wdrożą 25% cła na chińskie towary o wartości aż 200 mld USD. Wciąż niespokojnie jest także wśród walut emerging markets. W przypadku Turcji uwaga rynków koncentrować się będzie na dzisiejszych danych o inflacji CPI, która wzrośnie do około 20% r/r nasilając kłopoty tamtejszej gospodarki. Niespokojnie jest ponadto w Argentynie oraz kolejnym kraju rynków wschodzących Brazylii, gdzie sąd ogłosił, iż przebywający w więzieniu, lecz prowadzący w sondażach Luiz Inacio Lula da Silva nie będzie mógł wystartować w wyborach prezydenckich. W takim środowisku oczekujemy, iż kurs EUR/PLN będzie próbował naruszyć barierę 4,30.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Posiedzenie RPP bez wpływu na perspektywy stóp procentowych NBP

We środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą poziomu stóp procentowych. Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce kształtuje się w dużym stopniu zgodnie z projekcją NBP oraz wypowiedzi prezesa NBP A.Glapińskiego większość członków tego gremium będzie dążyła do utrzymywania kosztu pieniądza na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

Dane non-farm payrolls nie zmienią oczekiwań co do polityki Fed

W piątek poznamy dane z rynku pracy poza sektorami rolniczymi (non-farm payrolls) w sierpniu w Stanach Zjednoczonych. Konsensus rynkowy wskazuje na przyrost zatrudnienia wynoszący 190 tys. po wzroście o 157 tys. w lipcu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi stopa bezrobocia pozostała stabilna na poziomie 3,9%, a wzrost płacy godzinowej przyspieszył do 2,8% r/r z 2,7% w lipcu. Dane te nie powinny wpłynąć na notowania rynkowe, gdyż nie zmienią perspektyw polityki pieniężnej Fed. Oczekiwania rynkowe wskazują, że do kolejnej podwyżki stóp procentowych ma dojść na najbliższym posiedzeniu w dniach 25-26 września br.

 ________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Prognozy ani dane odnoszące się do przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych cen instrumentów finansowych lub wyników finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Zespół wielopokoleniowy – obciążenie czy szansa?

Powszechnie uważa się, że innowacyjność to domena młodych. Zazwyczaj kojarzona jest też wyłącznie z digitalizacją. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.