Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Ten tydzień prawdopodobnie upłynie pod znakiem podwyższonej awersji do ryzyka. Zawirowania na rynku tureckim, a także uwarunkowania geopolityczne mogą nie sprzyjać notowaniom aktywów rynków wschodzących. Niemniej, po silnej przecenie pod koniec minionego tygodnia notowania złotego, mogą się ustabilizować. Pewnym wsparciem dla polskiej waluty będą dane makroekonomiczne publikowane w tym tygodniu, które potwierdzą dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce. Solidne fundamenty powinny więc złagodzić skalę wpływu zawirowań zewnętrznych na złotego. Cześć kapitału odpływającego z rynku tureckiego może bowiem ulokować się w polskich aktywach. Na gruncie analizy technicznej poziom 4,3250 stanowi barierę powstrzymującą przed dalszą przeceną złotego.

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

5-procentowe tempo wzrostu PKB w 2Q 2018

We wtorek poznamy wstępny szacunek wzrostu gospodarczego w 2Q 2018. Nasza prognoza oraz konsensus rynkowy wskazują na nieznaczne jego obniżenie – do 5,0% r/r z 5,2% r/r przed kwartałem. Pełną strukturę PKB w 2Q 2018 poznamy w piątek 31.08.2018 r. Sądzimy, że głównym motorem wzrostu PKB będzie konsumpcja indywidulana, pomimo prognozowanego niewielkiego spadku rocznej tej dynamiki. Nadal szybkiemu wzrostowi spożycia prywatnego sprzyjają bardzo dobre nastroje gospodarstw domowych, w związku z rosnącymi płacami i rekordowo niskim bezrobociem. W naszej ocenie obniży się nieco również dynamika inwestycji. Dane o PKB potwierdzą wysoką aktywność gospodarczą w Polsce w 2Q 2018, choć szacowana przez nas struktura wzrostu nie napawa już tak optymizmem. Wzrost inwestycji najprawdopodobniej napędzany był głównie przez inwestycje infrastrukturalne współfinansowane przez środki unijne. Bez wyraźnego odbicia inwestycji przedsiębiorstw prywatnych, nie będzie możliwe utrzymanie w przyszłości tempa wzrostu z 2Q 2018.

Finalny szacunek inflacji CPI w lipcu bez wpływu na rynki

Również we wtorek poznamy finalny szacunek inflacji CPI w lipcu. Wstępne wyliczenie wskazywało na utrzymanie tempa wzrostu cen konsumenta odnotowanego w czerwcu, czyli 2,0% r/r. Dane te, ze względu na opublikowane wcześniej wybrane dane o strukturze koszyka inflacyjnego mają głównie charakter historyczny i nie powinny generować zmienności na rynkach finansowych.

Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce na początku II półrocza br.

W piątek poznamy dane o rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w lipcu. Nasza prognoza wskazuje na niewielki spadek dynamiki zatrudnienia – do 3,5% r/r z 3,7% r/r w czerwcu. Ponadto oczekujemy utrzymania tempa wzrostu płac z tego miesiąca, gdy wynosiło 7,5% r/r. Dane te najprawdopodobniej potwierdzą kontynuację bardzo dobrej koniunktury na krajowym rynku pracy na początku II półrocza br.

 ________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Prognozy ani dane odnoszące się do przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych cen instrumentów finansowych lub wyników finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Michał Wojewoda

Dyrektor Operacyjny Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuję się tym co czyni firmy rodzinne najbardziej unikatowymi jednostkami biznesowymi na świecie - połączeniem Rodzinny i Biznesu :)

Zobacz również

Zespół wielopokoleniowy – obciążenie czy szansa?

Zespół wielopokoleniowy – obciążenie czy szansa?

Powszechnie uważa się, że innowacyjność to domena młodych. Zazwyczaj kojarzona jest też wyłącznie z digitalizacją. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.