Jesteś doświadczonym doradcą biznesowym. Masz wiele lat praktyki, masz swoje metody pracy, swoje sprawdzone narzędzia i utarte, bezpieczne schematy działania. Świat się zmienia, wciąż pojawiają się nowe narzędzia, platformy do spotkań, nowe badania, publikacje, programy edukacyjne. Zastanawiasz się co możesz zrobić, by dalej się rozwijać? Poznaj trzy stopnie wtajemniczenia – czyli edukacja dla profesjonalistów.
Praca doradcy biznesowego wymaga wszechstronnego wykształcenia. Musisz posiadać nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także dobrze rozwinięte umiejętności miękkie. Ważne jest także by cały czas iść z duchem czasu. Nie należy zamykać się w starych i utartych schematach. Branża jest bardzo dynamiczna, a konkurencja duża. Cały czas trzeba udowadniać, że jest się najlepszym wśród najlepszych. Co zrobić w sytuacji, w której wydaje Ci się, że merytorycznie osiągnąłeś już wszystko?
Jako liderzy powinnyśmy się uczyć, a nie wiedzieć
Na pewno ważnym, a także najmniej kosztownym elementem samorozwoju będzie znalezienie odpowiedniej literatury. Jak powiedziała Maria Dąbrowska – „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” Korzystajmy z tego cudu w sposób przemyślany. Szukaj zatem książek, które pogłębią twój warsztat doradcy, które rozwiną Twoje umiejętności i kompetencje. Warto poszukać i czytać literaturę skupiającą się na komunikacji. Ale takiej wartościowej – uczącej szczerości, konstruktywnego feedbacku, a nie manipulacji i nacisku. Ważna jest także prasa branżowa – związana z przedsiębiorczością rodzinną. Dlatego dla doradcy rodziny biznesowej podstawową lekturą powinna być pozycja „Konstytucje Firm Rodzinnych. Zasady rodziny i biznesu prowadzące do długowieczności” autorstwa Adrianny Lewandowskiej i Jacka Lipca. To prawdziwa kopalnia merytorycznej wiedzy, która na pewno ułatwi Ci jeszcze głębsze poznanie tej tematyki. Jako doradca na pewno już wiesz, że właśnie trwają prace legislacyjne nad ustawą o fundacjach rodzinnych, a dokument dobrze opracowanej konstytucji może stać się szkieletem dokumentów statutowych. Dodatkowo – poznanie tego zagadnienia szerzej może pogłębić Twój warsztat oraz w przyszłości stać się nowo oferowaną przez Ciebie usługą. Przeczytaj, co CEO Raben Group, Ewald Raben powiedział po jej przeczytaniu: „Książka opisuje obszary związane z sukcesją, wartościami oraz barierami występującymi w przedsiębiorstwach rodzinnych, wskazując zarówno dylematy, jak i drogi rozwoju. Autorzy swoje refleksje opierają na badaniach i analizach, niekiedy obalając mity, czasem przedstawiając zaskakujące treści i rozwiązania…”
Nie konkuruj. Partnerstwo jest nową normą w biznesie
Kolejnym sposobem na edukację jest… partnerstwo i przynależność do różnych grup zawodowych, branżowych czy zrzeszeń. Nie należnie czy pomagasz rodzinie biznesowej jako prawnik, lub doradca podatkowy, doradca biznesowy, coach, mentor czy mediator – poszukaj grupy wsparcia. Ludzi od których także możesz się uczyć, inspirować. Jest to nie tylko idealna okazja do zdobycia unikalnej wiedzy, ale także do poznania nowych osób i rozszerzania swojej sieci kontaktów. Duży krąg znajomych w branży na pewno nie jest czymś negatywnym. Dzięki temu możesz łatwiej dowiadywać się o nowinkach biznesowych, szkoleniach, czy potencjalnych klientach. Jeśli zależy Ci na szybkim rozszerzeniu swojej sieci kontaktów polecamy na przykład grupy na LinkedInie, a także używanie mediów społecznościowych. Zapraszamy Cię na przykład do rozwijającej się grupy doradców rodzin biznesowych tutaj
Dobry program edukacyjny dla profesjonalistów zawsze w cenie
Wiemy, że Twoja praca to nowa specjalizacja, która łączy w sobie wiele kompetencji. Musisz poruszać się w meandrach zagadnień prawnych i to z kilku dziedzin (np. prawo spadkowe czy ustawa o zarządzie sukcesyjnym). Niezbędna jest też znajomość kwestii podatkowych i planowania finansów. Interdyscyplinarna specjalizacja doradcy zawiera w sobie również kompetencje miękkie: komunikację, optymalne rozwiązania indywidualne, mediacje oraz stworzenie strategii działalności firmy w przyszłości. Odpowiada nie tylko za nawiązywanie i podtrzymanie długich relacji z firmą rodzinną, ale także za planowanie sukcesyjne, które wiąże się z możliwością wystąpienia konfliktu i stresu w rodzinie biznesowej.
Jeśli jesteś niezależnym doradcą to zaplanuj rozwój osobisty w najbliższym czasie. Potraktuj to jako inwestycję w siebie. Zapewne sam doradzasz rodzinom biznesowym najlepsze znane rozwiązania w Twojej dziedzinie. Dlatego warto też służyć Twoim klientom jeszcze lepiej, kiedy Ty także jesteś najlepiej przygotowany. Jeśli pracujesz w biurze podatkowych, kancelarii prawnej, firmie doradczej – porozmawiaj z szefem o możliwości dodatkowego kształcenia, zdobywania uprawnień lub certyfikacji.
Jeśli jesteś osobą, która chce kształcić się pod okiem ekspertów to zachęcamy do wzięcia udziały w naszym elitarnym szkoleniu dla doradców rodziny biznesowej. Dołącz do I edycji programu Certyfikowany Doradca Rodziny Biznesowej, by znaleźć się w prestiżowym gronie konsultantów dla firm rodzinnych w Polsce. Od ponad dwunastu lat jako Instytut Biznesu Rodzinnego współpracujemy z firmami rodzinnymi. Wiemy, jak wiele wysiłku i wiedzy wymaga praca z członkami rodzin biznesowych. Obserwując przez lata rodziny, sukcesje, procesy tworzenia konstytucji firm rodzinnych wiemy, że firmy te potrzebują mądrych i dobrych doradców. Doradców, którzy chcą pomóc i naprawdę rozumieją ekosystem rodziny, firmy i własności.
Podsumowując, nawet jako wieloletni i skuteczny doradca możesz dalej inwestować w swój rozwój osobisty. Czasami usłyszana wypowiedź, przeczytana myśl, poznani ludzie mogą zmienić Twoje życie zawodowe. Dr Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego powiedziała podczas jednego z naszych kongresów: „Każdy żołądź nosi w sobie potencjał wielkiego drzewa”. Takiego potencjału szukaj też w sobie.
Profesjonalne doradztwo dla rodzin biznesowych. Dołącz do naszej społeczności!