Strona domowa / Bez kategorii / Strategie rozwoju w warunkach gospodarki wolnorynkowej

Strategie rozwoju w warunkach gospodarki wolnorynkowej

Wzrost wewnętrzny, a zewnętrzny

Przedsiębiorstwa działające w warunkach gospodarki wolnorynkowej muszą nieustannie planować i wdrażać strategie rozwoju. Intensywna konkurencja sprawia, iż warunkiem niezbędnym do przetrwania przedsiębiorstw staje się ciągły rozwój oraz dostosowywanie do nieustannie zmieniającego się otoczenia. Długoterminowy cel przedsiębiorstw, czyli wzrost ich wartości, można w zależności od obranej strategii, osiągnąć dwojako.
Wzrost wewnętrzny, określany również jako rozwój organiczny, opiera się na rozwoju potencjału przedsiębiorstwa poprzez inwestycje finansowe. Może on polegać na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozwoju sieci dystrybucji czy tworzenie nowych filii przedsiębiorstwa.

Przez wzrost zewnętrzny rozumie się natomiast przeciwieństwo wzrostu wewnętrznego. Jest to różnego rodzaju współpraca z innymi przedsiębiorstwami w celu osiągnięcia korzyści biznesowych. Jako dwie główne drogi wzrostu zewnętrznego wyróżnia się fuzje i przejęcia, które pozwalają na kontrolowanie czynników produkcji należących pierwotnie do innych firm.

Wybór strategii rozwojowej jest uwarunkowany wieloma czynnikami, do których zaliczyć można m.in. charakterystykę rynku, na którym działa dane przedsiębiorstwo lub rynku, na który planuje ono wejść, dostępne środki, skłonność do podejmowania ryzyka czy cykl życia produktu.

Fuzje i przejęcia

Doskonałą alternatywą do dalszego wzrostu organicznego są transakcje fuzji i przejęć. Dają one ogromny potencjał wzrostowy i są pewnego rodzaju „drogą na skróty”, ponieważ pozwalają pominąć wieloletni proces budowania przedsiębiorstwa od zera, a także osiągnąć znaczące efekty synergii oraz korzyści skali. Zdarzają się również sytuacje, w których zakup danej firmy czy przeprowadzenie z nią fuzji to jedyna droga, aby pozyskać unikalne zasoby, nowe rynki zbytu, czy konkretnych dostawców i odbiorców.

Nie można jednak zapominać o tym, iż fuzje i przejęcia są stosunkowo ryzykownym oraz kosztownym przedsięwzięciem. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na przeprowadzenie takiego procesu ze względu na wysokie potrzeby finansowe z nim związane. Zakup przedsiębiorstwa to jedynie część całego procesu, ponieważ bardzo istotna jest faza potransakcyjna. Efektywne wdrożenie przedsiębiorstwa nabywanego w strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa nabywającego wymaga skrupulatnej analizy nabywanego, a także wiedzy, cierpliwości oraz odpowiednich umiejętności kadry zarządzającej.

Pomimo niewątpliwych wad fuzje i przejęcia mogą znacznie przyspieszyć wzrost przedsiębiorstwa w stosunku do rozwoju organicznego. Efektywnie przeprowadzone mogą dać natychmiastową przewagę konkurencyjną, pozwalają zwiększyć skalę działalności oraz zmniejszyć ryzyko operacyjne, a tym samym doprowadzić do wzrostu wartości przedsiębiorstwa.

Więcej informacji na temat opracowywania strategii rozwoju przedsiębiorstw znaleźć można m.in. na stronie: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/family-office/strategia-rozwoju/

Autor: Michał Malarski – Młodszy Analityk

O CMT Advisory

Potencjałem CMT Advisory są ludzie. Łączymy pracę z pasją zawodową. Akademicka wiedza wsparta wieloletnim doświadczeniem praktycznym dają gwarancję najwyższej jakości i profesjonalizmu. CMT ADVISORY redaguje sekcję finansową serwisu serwisu familybusiness.pl.

Zobacz również

2024_07_31_4 GENERATIONS_Kongres_LinkedIn

Monika Siecińska-Jaworowska Prelegentką 4 GENERATIONS

Monika Siecińska-Jaworowska – od 2002 r. prezes firmy Suempol w Bielsku Podlaskim – będzie Prelegentką …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.