Strona domowa / 4 GENERATIONS / Jak świadomie budować kompetencje?

Jak świadomie budować kompetencje?

Sukcesorzy, przygotowujący się do przejęcia odpowiedzialności za rodzinny biznes, stają przed wieloma wyzwaniami na swojej drodze. Jak kontynuować wartości i tradycje wypracowane przez poprzednie pokolenia, jednocześnie wnosząc świeże pomysły i innowacyjne podejście, które pozwolą firmie sprostać współczesnym wyzwaniom? Jak świadomie budować swoje kompetencje? Jak wspierać harmonię rodziny? 

O tym, jaka jest rola sukcesora w rodzinnym biznesie opowiada Tomasz Szataniak – Członek Rady Nadzorczej Pamapol S.A., przedstawiciel drugiego pokolenia Rodziny Szataniak, który będzie prelegentem Kongresu 4 GENERATIONS 7 października w Fabryce Norblina w Warszawie i weźmie udział w panelu dyskusyjnym o strategii właścicielskiej.

Tomasz Szataniak - Jak świadomie budować swoje kompetencje

Jesteś sukcesorem, przedstawicielem młodego pokolenie w rodzinnym biznesie, jakie wartości założycieli kontynuujesz, a co zupełnie nowego wnosisz do firmy?

W swoim codziennym działaniu staram się realizować wartości takie jak: zaangażowanie, pokora, gospodarność oraz dbałość o relacji z klientami, dostawcami oraz pracownikami.

Dużo uwagi poświęcam budowaniu kultury organizacyjnej w oparciu o pierwiastek/duszę rodziny, pomimo że coraz większy międzynarodowy biznes wymusza na organizacji profesjonalizację (korporacyjność).

Od siebie wnoszę podejście do cyfryzacji oraz promowanie zrównoważonego rozwoju, z naciskiem na społeczną odpowiedzialność biznesu.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie poszerzanie kompetencji i wiedzy, tej branżowej oraz tej dotyczącej zarządzania w firmie rodzinnej? Jak i gdzie się uczysz?

Poszerzanie kompetencji i wiedzy, branżowej jak i managerskiej jest dla mnie kluczowe w kontekście rozwoju biznesu oraz budowania mojej pozycji jako lidera w firmie rodzinnej. Minione lata, jak i nadchodzące (ok. 10 lat) chcę poświęcić na zdobywanie doświadczenia oraz budowanie własnego autorytetu, by gdy dojdzie do sukcesji nie być postrzeganym w organizacji jako „syn właścicieli”, a jako manager, który jest w stanie wnieść realną wartość dodaną.

Biorąc pod uwagę profil naszej głównej działalności (dostarczanie rozwiązań transportowych), od samego początku zaplanowaliśmy moją edukację w formie: 1. stopień studiów – studia inżynierskie (Inżynieria Mechatroniczna), 2. stopień studiów – studia biznesowe (Zarządzanie, ze specjalizacją w Zarządzaniu Projektami). Wiedzę branżową zdobywam głównie poprzez codzienną pracę w organizacji (już 6. rok, gdzie zaczynałem jako junior project manager w dziale optymalizacji produkcji, aż po dzisiejszą rolę jako „manager wykonawczy przy Prezesie Zarządu – Tacie, gdzie pracuję nad tematami: M&A, finansowania i strategicznego rozwoju projektów), co daje mi możliwość: spotkań z pracownikami, klientami, dostawcami, uczestnictwa w targach branżowych oraz przeróżnych konferencjach.

Co oznacza dla Ciebie sukces w życiu?

Uważam, że pojęcie sukcesu w życiu trzeba rozbić na dwie perspektywy: zawodową i prywatną, pomimo faktu, że firmach rodzinnych granica między życiem zawodowym i prywatnym jest wyjątkowo mglista .

Zawodowo sukcesem dla mnie jest realizowanie wyznaczonych celów krótko i długoterminowych, mających pozytywny wpływ na organizację jak i społeczności, w których nasze firmy/zakłady funkcjonują.

Prywatnie sukcesem dla mnie jest przede wszystkim utrzymanie dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz pilnowanie się, by nie zatracić się tylko i wyłącznie w pracy.

O Agata Szymczak

Project Manager z kilkuletnim doświadczeniem dziennikarskim, redaktorskim i wydawniczym. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka artykułów i wywiadów, redaktor wydań magazynów specjalistycznych.

Zobacz również

2024_09_24_4GENERATIONS_Rafayel_Asatryan

Manager zewnętrzny i rodzina właścicielska – o współpracy w firmie rodzinnej

W Instytucie Biznesu Rodzinnego coraz częściej w rozmowach skupiamy się na potrzebach i wyzwaniach RODZIN …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.