Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed firmami, które często mają ponad 30-letnią działalność, jest przekazanie odpowiedzialności za zarządzanie firmą kolejnej generacji. Dobrze przeprowadzona sukcesja to także stabilna i bezpieczna firma, a w skali kraju: lepsza gospodarka, miejsce zatrudnienia, kapitał społeczny – uświadamia rolę sukcesji dr Adrianna Lewandowska, Założycielka i Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, w którym szukamy odpowiedzi na to, jak sprawić, by rodzinne imperium było długowieczne i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Właśnie ruszyła rekrutacja do piątej edycji managerskiego programu Akademia Sukcesora organizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego. Jest to projekt, który ma dla Instytutu ogromne znaczenie, bo jego celem jest edukowanie i tworzenie rozwojowego środowiska dla sukcesorów. Celem Instytutu jest wzrost świadomości o rodzinnym charakterze firm oraz wspieranie przyszłych zarządzających w kolejnym pokoleniu do przejmowania odpowiedzialności za firmę rodzinną. „Zależy nam na długowieczności i ciągłości polskich firm rodzinnych. Mamy nadzieję, że dzięki właśnie takim programom, wskaźnik 8% dzieci przejmujących zarządzanie rodzimymi biznesami ma realne szanse na zwiększanie się” – tłumaczy dr Adrianna Lewandowska.
Program dedykowany jest sukcesorom, którzy chcieliby rozszerzyć swoje kompetencję oraz wiedzę i w środowisku rozwijających się sukcesorów z firm rodzinnych. Formuła programu jest unikatowa – większość zjazdów odbywa się w znanych i dużych firmach rodzinnych pod okiem Mentora – właściciela lub Prezesa danej firmy. „Na rynku polskim wciąż brakuje programów managerskich skierowanych do młodych następców z firm rodzinnych. Programów, które obok kompetencji stricte biznesowych uwzględniałyby dynamikę biznesu prowadzonego przez rodzinę i rodzinne wartości. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć Akademię Sukcesora – program managerski, w którym sukcesorzy uczą się od najlepszych przedsiębiorców z firm rodzinnych” – zaznacza dr Adrianna Lewandowska, lider merytoryczny programu.
Aby zrealizować prestiżowy program dla sukcesorów z całej Polski, organizatorzy postawili na atrakcyjne formy spotkań. Do programu zostali zaproszeni Mentorzy – przedsiębiorcy rodzinni z długoletnią tradycją i praktyką biznesu, posiadający niezwykłą, unikatową wiedzę na temat prowadzenia firmy rodzinnej. W ubiegłej edycji byli to min. Małgorzata i Jacek Kajut (Vector), Dariusz Stasik (W.P.I.P) Adam Mokrysz (Mokate), Bogusław Kowalski (Graal), Michał Łuczak (Grupa Wróbel) czy Marcin Ochnik (Ochnik). Dwudniowe zjazdy będą odbywać się w firmie Mentora – uczestnicy wspólnie ją zwiedzają, biorą udział w prelekcji Mentora, a następnie przechodzą do tematyki danego zjazdu i części warsztatowej prowadzonej przez eksperta.
Tematyka spotkań jest oryginalna i wyjątkowa, ale zawsze osadzona w realiach biznesu rodzinnego. Poza wykonaniem wyzwania postawionego przez Mentora, części praktycznej i warsztatowej, uczestnicy mają możliwość dyskusji oraz podjęcia tematów związanych z rolą sukcesora jako przyszłego lidera w biznesie, rodzinie i społeczeństwie. Osią programu są tematy takie jak: siła ładu rodzinnego, procesy sukcesyjne, zarządzanie konfliktem, różnice pokoleniowe i role w firmie rodzinnej, budowanie marki firmy rodzinnej i komunikacja. Organizatorzy chcąc zapewnić kompleksowość nauczania nie zapomnieli o trendach globalnych i lokalnych wpływających na rzeczywistość gospodarczą. Pojawią się zagadnienia ze świadomego przywództwa, sesje mentoringu finansowego, innovation management czy international management.
„Na co dzień spotykam się z firmami rodzinnymi, rozmawiając z nimi o codziennych wyzwaniach i kierunkach rozwoju. Widzę zaangażowanie i pasję młodych liderów, ich determinację, chęć rozwoju i ogrom wysiłku, który wkładają w rozwój przedsiębiorstw rodziców. Widzę ich ogromny głód wiedzy i chęć nauki, ich ciągłe dążenie do bycia najlepszym” – podkreśla dr Adrianna Lewandowska.
Organizatorzy podkreślają fakt, iż dużą wartością jest spotkanie się w gronie przyjaciół, znajomych i tych, którzy mają podobną sytuację sukcesyjną. Program umożliwia spotkanie przy jednoczesnej wymianie wiedzy i doświadczeń. Z dużą dbałością dobierani są eksperci i praktycy biznesu, którzy swoją wiedzą inspirują młode pokolenie przedsiębiorców do podejmowania wyzwań związanych z prowadzeniem biznesu. Strefą nie bez znaczenia pozostaje także dbałość o rozwój osobisty, kiedy sukcesorzy spotykają się z coachem i trenerem. Wykowywane są wtedy testy predyspozycji i odkrywania talentów. Dla każdego sukcesora zostaje opracowana indywidualna ścieżka rozwoju.
Program managerski Akademia Sukcesora ma na celu stwarzanie warunków do wymiany doświadczeń i nauki oraz stworzenie społeczności sukcesorów z firm rodzinnych. „Wiemy, że jedną z unikalnych wartości, jaką absolwenci wynoszą z tego programu jest nie tylko wiedza, praktyka, ale zalążek relacji międzyludzkich z innymi sukcesorami, a także z nestorami czy ekspertami” – mówi dr Adrianna Lewandowska