Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych. To unikatowe wydarzenie w skali roku odbędzie się 20-21 marca 2023, a jego temat przewodni to „Fundacje rodzinne – między nadzieją a rzeczywistością”.
Już od 10 lat spotykamy się w Poznaniu w gronie polskich i zagranicznych rodzin biznesowych i firm rodzinnych, by rozmawiać o profesjonalizacji i dążeniu do długowieczności. Przez 9 edycji na scenie wystąpiło ok. 200 unikalnych prelegentów – przedstawicieli czołowych polskich firm rodzinnych oraz światowego rodzinnego biznesu. 2500 uczestników, członków rodzin biznesowych brało udział w dwudniowych prelekcjach, wykładach, warsztatach i wieczornej uroczystej gali.
Pierwszy Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych odbył się w maju 2014 roku. Potrzeba wymiany doświadczeń, bezpiecznego miejsca do spotkań dla rodzin biznesowych zaowocowały powstaniem platformy do wymiany myśli, spotkań i nauki. Do Poznania zjechały się rodziny biznesowe z całej Polski. Temat przewodni „Wdzięczni za wczoraj, odpowiedzialni za jutro” zintegrował uczestników: właścicieli, sukcesorów, dziennikarzy, ekspertów i przedstawicieli rządu. Rozmawiali o trudnej przeszłości rodzinnych przedsiębiorców, a w szczególności pełnej wyzwań przyszłości.
Na scenie Kongresu wystąpił wtedy Ewald Raben, Prezes Zarządu firmy rodzinnej Grupa Raben, opowiadając o historii firmy i przekazując cenne przemyślenia w zakresie wartości, tak potrzebnych w biznesie rodzinnym.
Jednym z głównym prelegentów był także ekspert przedsiębiorczości rodzinnej – prof. Peter May. Dzięki jego ogromnemu doświadczeniu (prowadził sukcesje dla firm takich jak: Dr. Oetker czy Langenscheidt) mogliśmy wysłuchać fascynującej prelekcji o tym, jak trudne jest utrzymanie harmonii między rodziną a przedsiębiorstwem.
O znaczeniu przedsiębiorstw rodzinnych w gospodarce europejskiej referował Senior Policy Advisor European Family Businesses Darius Movaghar.
Na scenie nie zabrakło także przedstawicieli rodzimych biznesów:
– Wojciech Kruk z synem Wojciechem Juniorem oraz córką Anią opowiadali o tym, jak ważne jest dzielenie się doświadczeniem i tradycją z następnym pokoleniem.
– Jakub Kołodziej, członek zespołu zarządzającego Roleski, w imieniu właściciela Marka Roleskiego dzielił się wrażeniami z pierwszej polskiej konstytucji firmy rodzinnej.
– Tomasz Kowalewski oraz jego syn Mateusz Kowalewski, właściciele Hortimex opowiadali o wyzwaniu sukcesyjnym.
– w panelu „Dylematy córek firm rodzinnych” wystąpiły Aleksandra Sowa z Cukiernia Sowa, Paulina Makarczyk ze Skarbu Matki oraz Zuzanna Mikołajczyk z Mikomax Smart Office.
Ponadto w swoje prelekcje i wystąpienia mieli także:
– eksperci Instytutu Biznesu Rodzinnego: dr Adrianna Lewandowska, dr Marta Widz, dr Alicja Hadryś, dr Ewa Więcek-Janka, Wiesława Machalica
– Joanna Wierzejska, Piotr Andrzejczak z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
– dr Borysław Czyżak wówczas partner w Egon Zehnder
– dr Tomasz M. Zieliński z ABC Akademia
– prof. Krzysztof Safin
– Sławomir Mirkowski oraz Małgorzata Małecka z PwC
– prof. Marian Gorynia i prof. Waldemar Frąckowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
– Krzysztof Łabowski z Banku Millennium
– Krzysztof Hadryś z Gartenholz H&H Sp. z o.o.
– Antoni Odzimek z Consiglio International
– prof. Maciej Stradomski z CMT Advisory
10 lat temu sukcesja wydawała się dalekim procesem dla „wiecznie młodych” i aktywnych właścicieli firm. Jednak po dekadzie czasu widzimy, że temat ten jest coraz bardziej aktualny. Dobrobyt firm rodzinnych i możliwość narzędzi legislacyjnych zauważył także ustawodawca. Dlatego tematem przewodnim X Kongresu będzie fundacja rodzinna.
Bardzo cieszymy się, że aż przez 10 lat mogliśmy razem tworzyć tą niesamowite platformę wymiany wiedzy i doświadczeń. Jesteśmy zaszczyceni zaufaniem, jakim obdarzyli nas rodzinni przedsiębiorcy!
Bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy na jubileuszowy X Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych, który odbędzie się 20/21 marca 2023 w Poznaniu! Nie wahaj się i zarejestruj się już teraz!*
*do końca stycznie obowiązuje cena promocyjna