Bieżący tydzień na rynkach finansowych
Na rynkach dominuje nastrój oczekiwania na najważniejsze wydarzenie tego tygodnia tj. wystąpienie J.Powella – szefa Fed – przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie przedstawi on półroczny raport na temat polityki monetarnej i gospodarki. Będzie to także test rynkowych oczekiwań zakładających podwyżkę stóp procentowych w marcu oraz dwie kolejne w dalszej części roku. Dla euro z kolei ten tydzień to oczekiwanie na wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych we Włoszech. Nowy tydzień EUR/PLN zaczyna na poziomie 4,17 tj. niemal w połowie przedziału 4,13 – 4,20 w ramach którego porusza się od początku roku. Publikacja danych o strukturze PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku oraz indeksu PMI dla sektora przemysłu powinny przypomnieć o solidnych fundamentach polskiej gospodarki, co może sprzyjać umiarkowanym spadkom na EUR/PLN.
Wydarzenia tygodnia
Bardzo dobre dane z gospodarki realnej na początku 2018 r.
Styczniowe dane wskazują na bardzo dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce na początku roku. Dynamika produkcji przemysłowej przyspieszyła do 8,6% r/r z 2,7% r/r w grudniu ub. roku, nieco mniej niż nasza prognoza wynosząca 9,3% r/r, jednak powyżej konsensusu na poziomie 8,2% r/r. Ożywienie produkcji było bardzo szerokie, a jej wzrost dotyczył aż 30 działów, co stanowi 96,7% całości wartości tej kategorii. Oznacza to, że utrzymuje się solidny popyt na polskie towary i to zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła natomiast w styczniu o 34,7% r/r po wzroście o 12,7% r/r w grudniu, znacznie przekraczając oczekiwania. Jest to najwyższy wzrost produkcji budowlanej od wybuchu globalnego kryzysu gospodarczego. Przyspieszenie wzrostu odnotowano również dla sprzedaży detalicznej. Wyniósł on w ujęciu realnym 7,7% r/r wobec 5,2% r/r w grudniu ub. roku. Solidnemu wzrostowi sprzedaży detalicznej sprzyja bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie oraz optymistyczne nastroje konsumenckie. Pomimo pozytywnej wymowy tych danych nie zmieniają się jednak oczekiwania co do kosztu pieniądza, ponieważ retoryka RPP wskazuje na utrzymanie przez dłuższy czas stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, pomimo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i perspektyw przyspieszenia inflacji bazowej.
Wskaźniki koniunktury konsumenckiej na rekordowych poziomach w 1Q 2018
Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły optymistyczne nastroje polskich gospodarstw domowych w 1Q 2018. Bieżący oraz wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej wyniosły odpowiednio 6,2 pkt. oraz 4,2 pkt., a więc utrzymały się w lutym na poziomach zbliżonych do odczytów stycznia. Są to jednocześnie wciąż historycznie najwyższe odczyty wskaźników optymizmu konsumentów. Sprzyjają temu optymistyczne oceny sytuacji finansowej, bieżącej i przyszłej, pozytywne oceny sytuacji w kraju, a także niska stopa bezrobocia i brak obaw o utratę zatrudnienia. Dane o nastrojach konsumentów wpisują się w scenariusz silnej konsumpcji, która pozostanie głównym motorem wzrostu gospodarczego w tym roku.
Ubiegły tydzień na rynkach finansowych
Złoty rozpoczął miniony tydzień od wyraźnego umocnienia, po którym kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,13 tj. zaledwie kilka pipsów powyżej minimum z lipca 2015 roku. W kolejnych dniach natomiast notowania zaczęły zwyżkować i w czwartek złoty w relacji do euro na poziomie 4,18 był najsłabszy od dziesięciu dni. Źródłem presji na osłabienie był sentyment globalny, który niekorzystnie wpływał także na pozostałe waluty regionu.
Cały raport można pobrać: TU
________________________________________________________________
Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.