Strona domowa / Bez kategorii / 10 pytań, które warto sobie postawić, zanim wprowadzi się do przedsiębiorstwa rodzinnego przyjaciół i członków rodziny

10 pytań, które warto sobie postawić, zanim wprowadzi się do przedsiębiorstwa rodzinnego przyjaciół i członków rodziny

Wprowadzenie członka rodziny lub przyjaciela do przedsiębiorstwa, zwłaszcza jako partnera biznesowego, może wydawać się fantastycznym pomysłem. Jednak warto pamiętać, że relacje, które powstaną, mogą okazać się bardzo trudne i problematyczne, zwłaszcza kiedy sytuacja nie rozwija się w pożądanym kierunku. 

Jak mówi Wayne Rivers, prezes amerykańskiego Family Business Institute: łatwo wejść do przedsiębiorstwa, ale bardzo trudno się z niego wydostać.

Oznacza to, że warto zrobić krok wstecz i dokładnie przemyśleć kwestię zaproponowania partnerstwa członkowi rodziny czy przyjacielowi.

Oto 10 najważniejszych pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem tak wiążącej i ważnej decyzji:
     

  1. Czy jesteśmy w przedsiębiorstwie z tych samych powodów?
  2. Trzeba rozmawiać i wyrażać się jasno o celach przedsiębiorstwa. Chcesz rozwinąć swoją działalność i w efekcie sprzedać ją z zyskiem, czy może wolisz zbudować długotrwałą wartość, którą Twoja rodzina będzie mogła przekazać następnemu pokoleniu? – Najczęstszy błąd polega na tym, że ludzie nie wyrażają jasno swoich intencji i nie rozmawiają o swoich planach – mówi David Ransburg, konsultant firm rodzinnych z Chicago. Jeśli zatem Ty i Twoja rodzina nie dzielicie wspólnego celu i oczekiwań w biznesie, możecie w przyszłości spodziewać się wielu konfliktów i problemów z wypracowaniem zadowalającego Was wszystkich konsensusu, przy podejmowaniu ważnych dla Waszej firmy decyzji.

  3. Jaką wartość i potencjał dana osoba wnosi do Twojego przedsiębiorstwa?
  4. Nie pozwól, aby Twoja osobista relacja z przyjacielem czy członkiem rodziny wpływała na poziom wykształcenia i wykwalifikowania Twojego potencjalnego partnera. Pomyśl o tym, czego wymagałbyś i oczekiwał od każdego innego kandydata na tak ważne i kluczowe stanowisko w firmie. Dobrym rozwiązaniem jest szczegółowe opisanie danego stanowiska, a także zakresu pracy i obowiązków oraz wymaganego wykształcenia, zaangażowania i doświadczenia z nim związanymi, aby w efekcie porównać wynik z obiektywnymi kompetencjami i możliwościami przyjaciela/ członka rodziny liczącego na to stanowisko.

dostęp

 

Cały tekst można przeczytać w 3 numerze magazynu „FAMILY BUSINESS. Zarządzanie firmę rodzinną”.
Zamów prenumeratę
Kup magazyn
lub zaloguj się, jeśli już jesteś prenumeratorem!
*tekst przetłumaczony za: Jane Porter, Dziennikarz, Entrepreneur

O Magazyn Family Business

Magazyn Family Business
Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

WSPARCIE FIRM RODZINNYCH TERAZ TAKŻE ONLINE! Umów się na konsultacje z ekspertami Instytutu Biznesu Rodzinnego!

Nowa trudna sytuacja powoduje, że pojawia się całe mnóstwo pytań! Jak sobie poradzić ze zmieniającą się rzeczywistością? Jak zachowując wartości rodzinne podejmować trudne decyzje? Jak właściwie komunikować się z pracownikami, którzy również odczuwają lęk? Jak przekazać trudne informacje? Jakie decyzje dobre są teraz dla naszej rodziny? Dla firmy? Na pewno widzisz nowe wyzwania, które pojawiły się w czasach pandemii. A może także nowe szanse?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.