Strona domowa / Bez kategorii / 10 pytań, które warto sobie postawić, zanim wprowadzi się do przedsiębiorstwa rodzinnego przyjaciół i członków rodziny

10 pytań, które warto sobie postawić, zanim wprowadzi się do przedsiębiorstwa rodzinnego przyjaciół i członków rodziny

Wprowadzenie członka rodziny lub przyjaciela do przedsiębiorstwa, zwłaszcza jako partnera biznesowego, może wydawać się fantastycznym pomysłem. Jednak warto pamiętać, że relacje, które powstaną, mogą okazać się bardzo trudne i problematyczne, zwłaszcza kiedy sytuacja nie rozwija się w pożądanym kierunku. 

Jak mówi Wayne Rivers, prezes amerykańskiego Family Business Institute: łatwo wejść do przedsiębiorstwa, ale bardzo trudno się z niego wydostać.

Oznacza to, że warto zrobić krok wstecz i dokładnie przemyśleć kwestię zaproponowania partnerstwa członkowi rodziny czy przyjacielowi.

Oto 10 najważniejszych pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem tak wiążącej i ważnej decyzji:
     

  1. Czy jesteśmy w przedsiębiorstwie z tych samych powodów?
  2. Trzeba rozmawiać i wyrażać się jasno o celach przedsiębiorstwa. Chcesz rozwinąć swoją działalność i w efekcie sprzedać ją z zyskiem, czy może wolisz zbudować długotrwałą wartość, którą Twoja rodzina będzie mogła przekazać następnemu pokoleniu? – Najczęstszy błąd polega na tym, że ludzie nie wyrażają jasno swoich intencji i nie rozmawiają o swoich planach – mówi David Ransburg, konsultant firm rodzinnych z Chicago. Jeśli zatem Ty i Twoja rodzina nie dzielicie wspólnego celu i oczekiwań w biznesie, możecie w przyszłości spodziewać się wielu konfliktów i problemów z wypracowaniem zadowalającego Was wszystkich konsensusu, przy podejmowaniu ważnych dla Waszej firmy decyzji.

  3. Jaką wartość i potencjał dana osoba wnosi do Twojego przedsiębiorstwa?
  4. Nie pozwól, aby Twoja osobista relacja z przyjacielem czy członkiem rodziny wpływała na poziom wykształcenia i wykwalifikowania Twojego potencjalnego partnera. Pomyśl o tym, czego wymagałbyś i oczekiwał od każdego innego kandydata na tak ważne i kluczowe stanowisko w firmie. Dobrym rozwiązaniem jest szczegółowe opisanie danego stanowiska, a także zakresu pracy i obowiązków oraz wymaganego wykształcenia, zaangażowania i doświadczenia z nim związanymi, aby w efekcie porównać wynik z obiektywnymi kompetencjami i możliwościami przyjaciela/ członka rodziny liczącego na to stanowisko.

dostęp

 

Cały tekst można przeczytać w 3 numerze magazynu „FAMILY BUSINESS. Zarządzanie firmę rodzinną”.
Zamów prenumeratę
Kup magazyn
lub zaloguj się, jeśli już jesteś prenumeratorem!
*tekst przetłumaczony za: Jane Porter, Dziennikarz, Entrepreneur

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Zarządzanie przez wartości, czyli sukcesja w firmie rodzinnej

Zarządzanie przez wartości, czyli sukcesja w firmie rodzinnej

Największym wyzwaniem przed jakim aktualnie stoją założyciele firm rodzinnych, którzy marzą o nieśmiertelności swoich biznesów, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.