Strona domowa / Strategia / Indywidualna strategia właściciela – dlaczego to takie ważne?

Indywidualna strategia właściciela – dlaczego to takie ważne?

W prawidłowo przeprowadzonym procesie sukcesji istnieje wiele czynników mających bezpośredni wpływ na stopień jej realizacji i powodzenie całości. Odpowiednie przygotowanie, narzędzia pomagające w procesie, uporządkowanie majątkowe, znalezienie sukcesora… to tylko ich początek. Natomiast jedną z najważniejszych kwestii jest… strategia indywidualna właściciela. Właśnie tak. Twoja strategia indywidualna, która nie tylko rozpoczęła całą działalność Twojego przedsiębiorstwa, ale też jest niezbędna do dalszego funkcjonowania firmy na twoich zasadach i zgodnie z TWOJĄ wizją. Brzmi prawdziwie?

Najpierw myśl, później decyzja. Tak stworzyłeś swoją rzeczywistość.

Każda twórcza idea, każda przedsiębiorcza myśl, rodzi się w umyśle. To jednak ty decydujesz, co dalej z nią zrobić. Ponieważ jako właściciel firmy dbasz o to, aby się rozwinęła, wprowadzasz ją w czyn, działasz! Na każdym etapie rozwoju firmy odpowiadasz za nią i decydujesz, jaki strategiczny kurs obrać. A ten właśnie strategiczny kurs zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych wyborów życiowych! Bo przecież:

  • to ty postanowiłeś być przedsiębiorcą (niezależnie od tego, czy firmę założyłeś, czy otrzymałeś od przodków),
  • to ty postanowiłeś rozwijać potencjał przedsiębiorczy, zatrudniać ludzi, wytwarzać coś, świadczyć usługi – słowem: wziąć na siebie ryzyko biznesowe,
  • to ty codziennie aktywnie uczestnicząc w życiu firmy, decydujesz się na to, by właśnie tak realizować się zawodowo.

Zarządzanie strategiczne – perspektywa rodzinnych i nierodzinnych firm

W przedsiębiorstwie nierodzinnym, strategia pochodzi od managerów, od zarządu, od ludzi, którzy zostali zatrudnieni do kreowania przyszłości i wyznaczania konkretnych wizji i celów do realizacji. Najczęściej jednak są to ludzi niezaangażowani emocjonalnie, a ich główną motywacją do działania i skuteczności jest perspektywa rozwoju, czasem finansowa.  Proces zarządzania strategicznego w firmie rodzinnej wygląda zasadniczo inaczej niż w firmie niemającej atrybutu rodzinności. Tu naprawdę wszystko zaczyna się od właściciela – od ciebie. Każda strategia opracowywana dla firmy rodzinnej rozpoczyna się właśnie od dyskusji na temat tego, jaka jest indywidualna strategia właściciela bądź właścicieli. Jaki jest ich pomysł na kontynuację przedsiębiorstwa? Czego pragną najbardziej na świecie? Jakie mają aspiracje? Czego oczekują od przyszłego sukcesora? Jakie są ich plany? 
Proces ten, a także znalezienie szczerych odpowiedzi na postawione wyżej pytania jest wyjątkowo ważny w trakcie sukcesji. Gra o jutro w firmie, która przechodzi zmiany na poziomie zarządczym, jest trudnym wyzwaniem. Aby odpowiednio się do niego przygotować powinieneś zacząć od uporządkowania swoich myśli i opracować swoją indywidualną strategię na przyszłość. Zarówno na przyszłość twoją własną jak i twojej firmy.

Pytaj, aby uzyskać odpowiedź

W indywidualnej strategii właściciela powinieneś przeanalizować wiele tematów, które bezpośrednio dotykają płaszczyzny zawodowej, jak i prywatnej . O co musisz zapytać samego siebie?

  • jak długo chcesz zarządzać firmą,
  • jakiego kapitału potrzebujesz miesięcznie, by przestać pracować,
  • jak chciałbyś podzielić majątek prywatny,
  • jak chciałbyś podzielić udziały firmowe,
  • jakie masz pasje, które chcesz realizować,
  • jak chcesz te pasje finansować.

Odpowiedziałeś na każde z pytań? No więc MASZ swoją własną indywidualną strategię. Dopiero teraz, kiedy już stworzyłeś wymarzony obraz wszystkich płaszczyzn, doskonale zaplanowałeś, co i jak, kto i gdzie, możesz przekazać swoją koncepcję dalej.

Proces sukcesji a strategia indywidualna

W procesie sukcesji niezmiernie ważnym jest, aby opracować spójną wizję rozwoju i trwałości przedsiębiorstwa. Zmiana pokoleniowa jest trudnym wyzwaniem, jako, że niejednokrotnie poglądy sukcesora i nestora, ich koncepcje rozwoju i plany na przyszłość różnią się właśnie ze względu na doświadczenie, wiek, a także czasy, w jakich przyszło im dorastać, zdobywać wiedzę i kształtować charakter. Opracowanie indywidualnej strategii właściciela, pomoże nie tylko usystematyzować właścicielowi (tobie) swoich celów, ambicji i pragnień, ale także wyznaczy kierunek rozwoju przedsiębiorstwa, oraz wyklaruje jasne i konkretne oczekiwania względem młodego sukcesora i jego pracy na stanowisku zarządczym. Indywidualna strategia właściciela to pierwszy krok do rozpoczęcia procesu zmiany generacyjnej – sukcesji. Właścicielu firmy rodzinnej – czy jesteś na to gotowy?

O Marietta Lewandowska

Zobacz również

Strategie biznesu i rodziny, czyli metodyka „kropki i kreski” w strategiach właścicielskich

Strategie biznesu i rodziny, czyli metodyka „kropki i kreski” w strategiach właścicielskich

Dla firm rodzinnych strategia właścicielska ma dwa konteksty – planuje się strategię biznesu oraz strategię …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.