Strona domowa / Strategia / Wizja zrównoważonej przyszłości potrzebna od zaraz!

Wizja zrównoważonej przyszłości potrzebna od zaraz!

Czy z łatwością potrafisz wyobrazić sobie zrównoważoną, zieloną przyszłość, w której człowiek stanowi integralną część planetarnego ekosystemu, a dobrobyt ludzi, społeczności i organizacji idzie w parze z dobrobytem przyrody, społeczeństw i gospodarek?

Stawiam hipotezę, że obrazy te nie będą pojawiały się łatwo. Jak to się stało, że z wysiłkiem przychodzi nam wizja kwitnącej, pełnej obfitości Ziemi 2050, a Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, fawele w Rio, czy rekordowe zanieczyszczenie powietrza w Krakowie (drugie najbardziej zasmogowane miasto na świecie), stały się oczywistą częścią naszej rzeczywistości?

W obliczu głębokiego kryzysu wyobraźni, który na wprost przenosi się na kryzysy ekologiczne, ekonomiczne, społeczne czy klimatyczne, warto sięgnąć do pesymizmu intelektu i optymizmu woli, które „pomimo”, nie odbierają nam sił do działania i poczucia wpływu na możliwą zmianę. W tym przejściu od samospełniającej się przepowiedni do wspólnej wizji przyszłości pełnej szans pomagają nam nie tylko wartościowi liderzy, literatura, nowe umiejętności czy (nie)przypadkowe rozmowy, ale również przestrzenie dedykowane spotkaniom inspirujących ludzi, myśli i doświadczeń. Równie wartościową propozycją są społeczności zorganizowane wokół idei i możliwości sensownego praktykowania konkretnych podejść czy umiejętności. Dlatego postawiliśmy na społeczność Pokolenia RE, którego manifest możesz przeczytać i podpisać tutaj.

Żyjemy w czasach polikryzysu, który priorytetowo potrzebuje pionierów i pionierek, potrafiących się wspierać, wspólnie uczyć i wywierać wpływ, poprzez swoje działania, decyzje, czy siłę grupy. Tworzenie przestrzeni dla nieznanego, wyłaniającego się i pełnego nadziei świata, wymaga od nas jako jednostek czy organizacji rodzinnych i nierodzinnych, rosnącej świadomości dokąd zmierzamy i jak może wyglądać potencjalna przyszłość. Warto sobie uzmysłowić jakie wzorce nie służą już (albo nigdy nie służyły) życiu i wymagają pożegnania, a które warto kontynuować. Przyjrzyjmy się zatem co jest potrzebne, żeby te nowe systemy i zmiany mogły w ogóle zaistnieć.

Wizja zrównoważonej przyszłości potrzebna od zaraz!

Model “Podwójnego sprzężenia” – wyłanianie się nowych systemów

Kiedy przyjrzymy się modelowi Podwójnego Sprzężenia (Two Loop Model) autorstwa wspaniałych liderek zmiany Margaret Wheatley i Deborah Frieze z Berkana Institute, okaże się, że proces wyłania się nowych systemów, np. społecznych czy organizacyjnych przebiega podobnie do tych, które możemy zaobserwować w cyklu życia przyrody. Następujące po sobie pory roku przechodzą od rozkwitu, owocowania przez zrzucanie liści i przetrwanie, by następnie ponowić cykl. Jest czas i miejsce na wzrost i dojrzewanie, jak również dezintegrację i odchodzenie — tworzenie przestrzeni dla nowego. W swojej pracy autorki podkreślają istotną rolę pionierów i pionierek w tym procesie, w tym ich kluczowe zdolność do łączenia się na zasadzie podobieństw wyznawanych wartości i wizji, by następnie budować sieci i społeczności praktyków rosnącego wpływu. To, na co zwraca uwagę Two Loop Model, to fakt ewolucyjnego przejścia od starego do nowego, gdzie ważną rolę odgrywa czas pożegnania i rozłożenia, które swoimi najlepszymi składnikami zasilają nowy system niczym najbardziej żyzny kompost (metafora za autorkami). Niemniej, by to wszystko mogło się wydarzyć, potrzebne jest połączenie energii, wizji i potencjałów we wspólnym celu, przy jednoczesnym utrzymaniu przestrzeni dla różnorodności myśli, opinii i podejść.

To właśnie te założenia stoją za wyłaniającą się społecznością Pokolenia RE. Naszą misją jest aktywne uczestnictwo we współtworzeniu przyszłości, w której ludzie (people), planeta (planet), dobrze prosperujący rodzinny biznes (profit) i poczucie sensu (purpose) wspólnie generują wartość dla nas dziś i dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy pionierami i mamy świadomość, że potrzebujemy czasu na zbudowanie odpornej sieci wpływu i najlepszych praktyk.

Co ważne nie jesteśmy sami w tej podróży. Obecnie do współpracy zapraszamy międzynarodowych i krajowych ekspertów i ekspertki, myślicieli i myślicielki z obszarów: zrównoważonego rozwoju, regeneracji, biomimikracji, gospodarki obiegu zamkniętego, zrównoważonych modeli biznesowych, bioróżnorodności i zmian klimatycznych, praw człowieka, przywództwa czy psychologii. Jeżeli uczestniczyłeś/aś w Family Business Week wiesz, jaka moc inspiracji stoi za wymianą doświadczeń na poziomie globalnym!

Z cyklicznymi, comiesięcznymi spotkaniami online i 3 wizytami studyjnymi w pionierskich organizacjach pod względem zrównoważonych praktyk, startujemy już od stycznia! Wykorzystajmy ten wspólny czas na zbudowanie wiedzy, zainspirowanie się oraz stworzenie katalogu praktyk, które z czasem będą zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze.

Ponieważ jesteśmy w przededniu rozpoczęcia naszej podróży, zapraszamy Cię do dołączenia. Wiemy z doświadczenia, że polskie firmy rodzinne są źródłem pionierskiego myślenia o przyszłości. Dlatego:

-> Jeżeli rezonuje z Tobą nasza misja i wizja przyszłości pełnej szans, niechaj pierwszym krokiem będzie przeczytanie manifestu.

-> Jeżeli poczujesz, że to,TO – nie wahaj się, podpisz! Dzięki temu będziemy mogli pozostać ze sobą w stałym kontakcie.

-> Jeżeli wiesz, że to jest miejsce i przestrzeń, której poszukujesz – dołącz do nas. Zapisy online przez naszą stronę www będą możliwe w ciągu najbliższych dni, ale jeżeli porusza Cię to, co razem robimy, nie czekaj i mailowo zapisz się już dziś!

Do zobaczenia!

O Anna Bielak-Dworska

Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego. Przedsiębiorca w drugim pokoleniu. Od 2004 zaangażowana w działalność rodzinnej firmy. Fundatorka Fundacji Stajnia, dyrektor operacyjna organizacji. Jest odpowiedzialna za program rewitalizacji, w tym budowania międzynarodowej społeczności Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich. Współzałożycielka nieformalnej grupy ekspertów ds. rewitalizacji, współautorka programu edukacyjnego „Akademia Liderów Społecznych” i programu merytorycznego laboratorium rewitalizacji „ReviLAB”. Jest autorką i liderem merytorycznym międzynarodowej konferencji i warsztatów service design sprint „Co-design your P(a)lace. Aktualnie wdraża i koordynuje prace nad międzynarodowym projektem „Co-design your place”. Ekspertka w prestiżowym programie menadżerskim dla sukcesorów – Akademia Sukcesora.

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.