Szanowni Państwo!
Przedsiębiorstwa rodzinne odgrywają istotną rolę ekonomiczno-społeczną zarówno w polskiej, europejskiej oraz światowej gospodarce. Zrealizowane badanie w 2017 r. z inicjatywy Deutsche Bank(1) wspólnie z European Family Businesses w 20 europejskich krajach m.in. Belgii, Polski, Francji, Hiszpanii oraz Niemczech pokazują, że w Unii Europejskiej jest ponad 14 mln. przedsiębiorstw rodzinnych, generują ponad 60 mln. miejsc pracy w sektorze prywatnym oraz odpowiadają za wytworzenie około 50% Produktu Krajowego Brutto.
W Polsce sukcesywnie rośnie znaczenie przedsiębiorczości rodzinnej czego potwierdzeniem jest raport z 2018 r. przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny(2) pokazujący, że 33,9% respondentów deklaruje, że prowadzi przedsiębiorstwo rodzinne.
Cechą przedsiębiorstw rodzinnych jest trwałość oraz chęć utrzymania przedsiębiorstwa w rękach rodziny, stąd duże znaczenie procesu sukcesyjnego w wielu polskich przedsiębiorstwach rodzinnych stanowiący jeden z kluczowych czynników społecznych.
Ważnym obszarem są również uwarunkowania ekonomiczne wpływające na rozwój przedsiębiorstwa rozpatrywane m.in. przez aspekt finansowania działalności np. kredytem bankowym oraz debiutem giełdowym przedsiębiorstwa rodzinnego.
Dynamiczny rynek oraz nieoczekiwane zmiany wymagają podejmowania szybkich i efektywnych decyzji pozwalających przedsiębiorstwu na rozwój lub przetrwanie w czasach kryzysu. Analiza rynku oraz budowa strategii mogą pozwolić na ekspansję przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne, wprowadzenie nowego produktu lub zaoferowanie, nowych innowacyjnych produktów i usług.
Aby lepiej zrozumieć specyfikę oraz działanie przedsiębiorstw rodzinnych obejmujących uwarunkowania ekonomiczne, społeczne oraz prawne zwracam się do Państwa z prośbą o wypełnienie ankiety. Zebrane dane w ramach realizowanej pracy doktorskiej pozwolą na usystematyzowanie wiedzy na temat przedsiębiorstw rodzinnych z terenu województwa Wielkopolskiego oraz przyczynią się do stworzenia referencyjnego modelu rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych. Bardzo dziękuję za poświęcony czas!
Mateusz Leśniewski, doktorant WSB Poznań
https://firmyrodzinne.webankieta.pl/ – ankieta przeznaczona jest dla przedsiębiorstw zarejestrowanych i aktywnych na terenie Wielkopolski.
Bibliografia:
(1) Interviews with representatives of European family businesses, http://www.europeanfamilybusinesses.eu/uploads/Modules/Publications/efb-db-report.pdf, dostęp: 18.06.20
(2) Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości w sektorze MŚP, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa, 2018 r. https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/6337/1/1/1/raport_uwarunkowania_ro zwoju_przedsiebiorczosci_w_sektorze_msp.pdf, dostęp 18.06.20, s. 27