Strona domowa / Biznes / Planujesz ekspansję na rynek niemiecki? Pomyśl o Lipsku!

Planujesz ekspansję na rynek niemiecki? Pomyśl o Lipsku!

Szukasz miejsca na rozwój swojej działalności w Niemczech? Pomyśl o Lipsku!

To dynamicznie rozwijające się miasto jest liderem w regionie o dużych możliwościach inwestycyjnych. W najnowszym wydaniu Lonely Planet Lipsk został wyróżniony jako najlepsza niemiecka destynacja, a miasto określono jako „fajniejsze niż Berlin i nowocześniejsze niż Monachium”. Swoim potencjałem przyciąga nie tylko turystów i studentów. Również przedsiębiorcy dostrzegają korzyści płynące z położenia tego regionu w centrum Europy oraz bliskości lotniczego węzła z drugim co do wielkości terminalem cargo w Niemczech (4. miejsce w Europie).

Pod względem infrastruktury, gospodarki, oferty kulturalnej i jakości życia ta saksońska metropolia wypada wyjątkowo korzystnie na tle innych dużych miast zarówno niemieckich, jak i europejskich. Nie bez powodu w ciągu ostatnich 20 lat w Lipsku i jego sąsiednich powiatach swoje oddziały otworzyły firmy takie jak DHL, Porsche, Future Electronics, amazon, BMW i Beiersdorf AG. W regionie znajdują się światowej klasy ośrodki badawcze i edukacyjne. Wokół miasta kojarzonego   z jego targową tradycją, na terenie dawnych wyrobisk górniczych powstał krajobraz jezior przyciągający miłośników przyrody i sportów wodnych. Walory te tworzą potencjał przyciągający do regionu profesjonalistów, młode rodziny, naukowców, twórców i przedsiębiorców.

Od czasu upadku muru berlińskiego Lipsk jest również historią sukcesu demokracji, międzynarodowości i przemian gospodarczych. Obecnie jest najszybciej rozwijającym się miastem w Niemczech. Ze względu na silny wzrost gospodarczy i rosnące perspektywy zatrudnienia prognozuje się, że do 2035 r. liczba ludności wzrośnie do ponad 700 tysięcy.
W mieście z 11 uniwersytetami i uczelniami wyższymi każdego roku mieszka i kształci się ponad 40 tys. studentów. Dzięki temu Lipsk zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem dostępności wykwalifikowanych pracowników i talentów. Przystępne cenowo powierzchnie biurowe, parki handlowe i tereny zielone, a także dotacje inwestycyjne sprawiają, że Lipsk i jego region są optymalnym kierunkiem dla działalności gospodarczej.

Lipsk doliną niemieckiej cyfryzacji

Światowej klasy badania naukowe i najnowocześniejsza infrastruktura napędzają lipską gospodarkę innowacyjną. Najszybciej rozwijającym się sektorem w Lipsku jest branża technologiczna i cyfrowa, która zajmuje prawie 35% dostępnych powierzchni biurowych.
W ponad 1200 firmach typu start-up, scale-up i dużych przedsiębiorstwach ICT pracuje około 15 tys. pracowników. Również duże firmy, takie jak adesso, Arvato Systems, BASF i Siemens prowadzą tu swoją działalność. HHL (Lipska Wyższa Szkoła Handlowa), jeden z wiodących prywatnych uniwersytetów ekonomicznych w Europie, dzięki skutecznemu akceleratorowi startupów SpinLab, stworzył platformę dla innowacyjnych pomysłów biznesowych. Dlatego też, gdy w 2016 r. rząd niemiecki podjął inicjatywę utworzenia ośrodków cyfrowych
w miastach w całym kraju, Lipsk został uznany za bliźniacze centrum zajmujące się zarówno inteligentnymi systemami IoT, jak i energią.

W 2019 r. do miasta przeniosła się niemiecka agencja ds. przełomowych innowacji SPRIN-D,
a także Europejska Giełda Energii (EEX), a ostatnio HINT (AG), co ugruntowało pozycję Lipska jako miejsca transformacji cyfrowej i rozwoju biznesu.

Lipsk centrum handlowym

Lipsk od zawsze był ważnym graczem na międzynarodowych szlakach handlowych
i w łańcuchach dostaw, a Targi Lipskie są centrum międzynarodowych imprez nie tylko gospodarczych.  Jako miasto targowe Lipsk ma za sobą 1000-letnią historię handlu. Niemcy liczą ponad 83 miliony mieszkańców, a w dziewięciu krajach graniczących z Niemcami mieszka ponad 150 milionów potencjalnych konsumentów – Lipsk znajduje się w centrum Europy, a jego potencjał gospodarczy jest ogromny, zarówno w skali krajowej,
jak i międzynarodowej. Region uważany jest za multimodalny ośrodek logistyczny Europy Środkowej. Atrakcyjne połączenia komunikacyjne obejmują połączenie z trzema dużymi autostradami oraz światowej klasy stacją kolejową, która zapewnia bezpośrednie połączenie z siecią kolejową Deutsche Bahn. Dzięki największemu z trzech globalnych węzłów przesiadkowych DHL Express lotnisko Lipsk/Halle jest drugim co do wielkości węzłem towarowym w Niemczech czynnym przez całą dobę.

Lipsk innowacyjnym ośrodkiem badawczym

Prace Niemieckiego Centrum Badań nad biomasą są przykładem badań umożliwiających wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów i usług, które w sposób zrównoważony zapewnią szybką transformację gospodarczą zachowując neutralność klimatyczną do roku 2050.

Od 20 lat grupa renomowanych organizacji badawczych w Lipsku pracuje na rzecz osiągnięcia pozycji światowego lidera w dziedzinie stosowanych badań medycznych i innowacji w opiece zdrowotnej. Dzięki kilku odnoszącym sukcesy firmom z sektora life science i biotechnologii oraz specjalnie wybudowanemu i dynamicznie rozwijanemu się kampusowi nauk przyrodniczych life science, miasto jest na najlepszej drodze, by stać się wiodącym ośrodkiem opieki zdrowotnej i biotechnologii w Europie. Ze względu na fakt, że branża opieki zdrowotnej ulega ciągłej transformacji cyfrowej, inkubator technologii medycznych Medical Forge
w Lipsku wspiera start-upy oraz innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa
we wprowadzaniu ich produktów medycznych na niemiecki rynek. Dlatego innowatorzy
z branży Medtech i Healthtech powinni rozważyć rozpoczęcie działalności właśnie tutaj.  Globalne wydarzenie partnerskie w dziedzinie nauk przyrodniczych, jakim jest konferencja BIO Europe odbędzie się w Lipsku w październiku 2022 r.

W czym może pomóc Invest Region Leipzig? Invest Region Leipzig jako międzynarodowa organizacja rozwoju gospodarczego dla miasta i powiatu wspiera przedsiębiorstwa planujące rozszerzenie działalności na region lipski, pomagając im w opracowaniu indywidualnej strategii lokalizacji. IRL, finansowana przez Izbę Przemysłowo-Handlową
w Lipsku oraz władze lokalne Lipska, dostarcza istotnych danych decyzyjnych na temat możliwości rynkowych, konkurentów, dostawców oraz kadr zawodowych. W ramach współpracy z partnerami z branży nieruchomości IRL pomaga klientom biznesowym
w znalezieniu odpowiedniej bazy biurowej, przemysłowej lub logistycznej w korzystnej cenie.

Jeśli zatem planujesz rozszerzyć swoją działalność na Europę, Lipsk może być dla Ciebie odpowiednią lokalizacją.

Wszystkie świadczone przez IRL usługi są poufne i bezpłatne.

 

Aby dowiedzieć się więcej o regionalnych możliwościach biznesowych i naszych usługach wspierających ekspansję w Lipsku, odwiedź stronę www.invest-region-leipzig.com

Planujesz ekspansję na rynek niemiecki? Pomyśl o Lipsku!

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi"

Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi”

Kolejny rok Instytut Biznesu Rodzinnego był Partnerem Strategicznym konkursu Family & Human Wellbeing Humanites Award …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.