Bieżący tydzień na rynkach finansowych
W naszej ocenie klimat inwestycyjny obowiązujący na złotym w tym tygodniu tworzyć będą doniesienia z zagranicy, nie tylko związane z kondycją europejskiego sektora przemysłowego, ale także te z referendum w Katalonii. W dalszej części tygodnia uwaga inwestorów koncentrować się będzie na danych z amerykańskiego rynku pracy, które kanałem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych będą wpływały na dolara, oraz posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Kluczowe w przypadku RPP będą potencjalne komentarze prezesa NBP dotyczące rosnącej inflacji. Niewykluczone, że Rada powstrzyma się z wypowiedziami na temat rosnących realnych stóp procentowych do listopadowego posiedzenia, gdy zapozna się z najnowszą projekcją CPI i PKB.
Wydarzenia tygodnia
D.Trump przedstawia szczegóły reformy podatkowej
D.Trump przedstawił szczegóły reformy systemu podatkowego. W ocenie prezydenta USA “przewiduje ona największą w historii redukcję podatków”. Donald Trump zapowiedział zastąpienie obecnego zawiłego systemu podatkowego systemem, który będzie prosty i zrozumiały dla podatników. Reforma zakłada między innymi obniżkę najwyższej stawki PIT do 35% z 39,6%, przy czym zostawia wolną rękę Kongresowi, jeśli chodzi o wprowadzenie ewentualnego kolejnego progu dla najlepiej zarabiających. Niemal dwukrotnie, do 12 tys. USD, zwiększona ma być standardowa ulga podatkowa. Stawka CIT ma zostać ścięta do 20% z 35%, z możliwością obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe na co najmniej pięć lat. Nowa ustawa zakłada zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35%) z siedmiu. Projekt przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie poza granicami USA przez firmy w przypadku ich repatriacji.
Wzrost PKB w USA w Q2 wyższy niż zakładano
Według końcowych wyliczeń wzrost gospodarczy w USA wyniósł w 2Q br. 3,1% w ujęciu zannualizowanym wobec wzrostu o 1,2% w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wynik ten był nieco powyżej drugiego szacunku i konsensusu na poziomie 3,0%. Dane te potwierdzają dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, która wspierana jest przez mocną konsumpcję (wzrost o 3,3% w 2Q), czemu pomaga dobra sytuacja na rynku pracy. W tym czasie presja inflacyjna pozostaje umiarkowana. Bazowy deflator PCE wyniósł w 2Q 0,9% w ujęciu zannualizowanym wobec 1,8% w 1Q.
Silniejsze od oczekiwań przyspieszenie inflacji CPI
Wstępny szacunek inflacji za wrzesień wskazał na silniejsze od oczekiwań przyspieszenie inflacji CPI. Wzrost cen we wrześniu sięgnął 2,2% r/r wobec 1,8% w sierpniu i 2,0% oczekiwanych przez rynek. Struktura wzrostu zostanie opublikowana 12ego października. Można jednak przypuszczać, że za wyższy od konsensusu wzrost odpowiada wyższy niż zakładano wzrost cen paliw.
Ubiegły tydzień na rynkach finansowych
Ostatni tydzień września, a zarazem trzeciego kwartału przyniósł wyraźne osłabienie złotego w relacji do euro. Przykładowo środa była natomiast dniem największej od lipca, gdy rząd forsował kontrowersyjne zmiany w sądownictwie, przeceny złotego w relacji do euro. Źródłem zmian nie były czynniki krajowe, a niesprzyjający walutom tej części regionu sentyment globalny związany z postępującym umocnieniem dolara. W rezultacie kurs EUR/PLN po raz pierwszy od marca wzrósł powyżej poziomu 4,30.
Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________
Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.