Strona domowa / Biznes / Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi”

Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi”

Kolejny rok Instytut Biznesu Rodzinnego był Partnerem Strategicznym konkursu Family & Human Wellbeing Humanites Award („Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi) organizowanego przez Instytut Humanites.  W pracach jury brała udział dr Adrianna Lewandowska – Prezes IBR. Są już wyniki! 80 proc. respondentów ankiety konkursowej określiło swojego pracodawcę jako wzór do naśladowania, a aż 90 proc. zatrudnionych osób poleciłoby swojego pracodawcę innym osobom, podczas, gdy średnia z badań NPS Pracodawców w Polsce w latach 2016-2022 nie przekraczała 40%. Jak to możliwe? Warto uczyć się od najlepszych w szczególności w dobie zmian demograficznych oraz technologicznych i związanej z nimi walki o talenty.

Właśnie zakończyła się 4. edycja konkursu Family & Human Wellbeing Humanites Award, w którym Instytut Humanites – Człowiek i Technologia, nagradza najlepsze praktyki biznesowe polegające na strategicznym i systemowym podejściu do kształtowania polityki dobrostanu, uwzględniającej integrację ról zawodowych i prywatnych a także wielowymiarowy rozwój pracowników, co pozwala tym firmom skutecznie łączyć sukces rynkowy z kulturą pracy.

Co roku nagradzane są trzy firmy, każda z nich pochodzi z innego segmentu przedsiębiorstw: małych, średnich oraz dużych. Oto Laureaci tegorocznej edycji Konkursu:

  • KatalogMarzeń.pl – w kategorii małych firm
  • Xceedance Consulting Polska – w kategorii średnich firm
  • Intrum – w kategorii dużych firm

Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi"

Celem konkursu Family & Human Wellbeing Humanites Award jest wyznaczenie najlepszych standardów rynku pracy poprzez promocję i popularyzację najbardziej skutecznych praktyk wellbeing. Pokonkursowy „Raport Dobrych Praktyk” oraz indywidualne raporty, które otrzymuje każda firma mają na celu podniesienie świadomości w zakresie zatrudnienia przyjaznego człowiekowi i rodzinie: z uwzględnieniem aspektu wielopokoleniowości, różnorodności. Indywidualne raporty dają uczestnikom konkursu możliwość skutecznej ewaluacji dotychczasowej strategii wellbeing oraz jej rozwój.

Jak w dobie AI, zatrzymać w firmie talenty?

Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, inflacja, z którą nadal nie poradziło sobie wiele krajów, pogorszenie się warunków życia – wpływają dziś negatywnie na wiele przedsiębiorstw, co z kolei ma odbicie m.in. w zamrożeniu podwyżek dla pracowników czy wręcz nawet redukcji etatów. W ciągu ostatnich lat rynek pracy zmaga się z wieloma masowymi zjawiskami: quiet quitting, great resignation, great rotation i great reshuffle. Spowodowały one z jednej strony walkę o utrzymanie w firmach ekspertów z drugiej: była to szansa firm na pozyskanie nowych talentów z rynku. W hybrydowych warunkach zatrudnienia czy pracy zdalnej dla polskiego pracodawcy dodatkowym wyzwaniem stało się konkurowanie o pracownika z zagranicznymi podmiotami. Dzisiejsze: świat, biznes i społeczeństwa mierzą się z transformacją technologiczną i rewolucją w obszarze sztucznej inteligencji. Wykorzystanie nowych technologii i AI to ogromna szansa dla biznesu, który dzięki implementacji najnowszych rozwiązań może zdobyć przewagę innowacyjności nad konkurencją. Ale cyfryzacja wszystkich obszarów życia wpływa jakość życia „zwykłego” człowieka. Technologie pomagają w wielu sytuacjach, należy jednak zwrócić uwagę, że człowiek nie jest przystosowany do takiego tempa zmian technologicznych, jakiego tu i teraz doświadcza. Ma to wiele negatywnych konsekwencji: liczne badania pokazują, że w wyniku korzystania z popularnych aplikacji spada poziom skupienia, zdolność uczenia się, krytycznego myślenia.  W pracy zaś: przełączanie się między różnymi systemami informatycznymi często rodzi frustrację, powoduje zmęczenie, przebodźcowanie, wpływa na zmniejszenie motywacji.  Rozwiązania, które mają za zadanie pomagać, przyspieszać procesy powodują odwrotne skutki, pokazują to przykłady z rynku, liczne firmy wracają do „analogowych” rozwiązań, gdyż są one bardziej przyjazne dla odbiorców. Z drugiej strony szacuje się, że w wielu branżach człowieka zastąpi sztuczna inteligencja, dlatego ważny jest rozwój pracownika nie tylko w ograniczonym obszarze związanym z aktualnie pełnionymi obowiązkami, aby w przyszłości mógł on się łatwiej przebranżowić czy zacząć pracować na innym stanowisku w tej samej firmie.de

Instytut Humanites od kilkunastu lat wspiera budowanie wysokiej kultury zarządzania, gdzie biznes realizuje swoje cele, a ludzie odnajdują poczucie sensu – mówi Zofia Dzik, Impact Inwestor i CEO Instytutu, podkreśla, że innowacyjny biznes to nie tylko pomysł i wdrożone najnowsze technologie – budują go nadal ludzie i ich talenty: zaangażowani i zmotywowani pracownicy, którzy wierzą w sens tego, co robią w pracy, chcą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, zarażać zapałem innych. Jak to jest ważne pokazuje ogólnoświatowy trend zachęcający ludzi do powrotu do biur.

Nagrodzeni w konkursie pracodawcy wiedzą co zrobić, aby zbudować przewagę i innowacyjność firm. Dzieje się to zarówno poprzez wieloaspektowy rozwój zatrudnionych tam osób jak i mądrą, długoterminową politykę wellbeing. Strategię firmy, która tworzy przestrzeń, w której zatrudniony jest człowiek z uwzględnieniem wszystkich jego życiowych ról: zawodowych, rodzinnych i społecznych.

Nagrodzeni pracodawcy wzorem do naśladowania dla pracowników

Co rok Kapituła Konkursowa wybiera laureatów na podstawie analizy kultury pracy i kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwach jak również odpowiedzi, których pracownicy udzielają w ankiecie. Na potrzeby raportu #WELLBEING Dobre Praktyki Pracodawców 2024, została przeprowadzona ankieta wśród ponad 1000 pracowników z firm zatrudniających łącznie ponad 19 000 osób. Według deklaracji respondentów aż 55 proc. z nich opiekuje się dziećmi, 12 proc. – niesamodzielnymi osobami dorosłymi. Pozyskane w konkursie dane wskazują, że aż 87 proc. zatrudnionych uważa, że ich pracodawcy zasługują na wyróżnienie tytułem Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi a 80 proc. – uważa swoich liderów za wzór do naśladowania. 59 proc. deklaruje, że nabywa w pracy umiejętności, które przydają im się w życiu prywatnym. 90 proc. poleciłoby swojego pracodawcę innym osobom.

W konkursie Family & Human Wellbeing Humanites Award poza trzema nagrodami głównymi, przyznawane są wyróżnienia dla przedsiębiorstw, których dobre praktyki zwróciły szczególną uwagę Kapituły Konkursowej i stanowią ciekawe, godne naśladowania benchmarki dla rynku pracy. Są to: AKSON Elektro, Appsilon, ETL Outsourcing, Centrum Terapii Dialog, CRIDO, EGIS Polska, ING Bank Śląski, Rekeep Polska i Tokai COBEX Polska.

Wyniki konkursu oraz więcej informacji o konkursie i laureatach na Stronie Organizatora

Kapituła Konkursowa, zespół doświadczonych menadżerów, ekspertek i ekspertów z wielu dziedzin: Zofia Dzik (Doświadczona C-level Executive, prezes Instytutu Humanites – Człowiek i Technologia), Adrianna Lewandowska (prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego), Maciej Witucki (prezydent Konfederacji Lewiatan), Zdzisława Cwalińska-Weychert (Przewodnicząca Rady Instytutu Humanites), Jolanta Jakóbczyk (Human Capital Expert, Instytut Humanites), Mariusz Pawełczyk (Członek Rady Instytutu Humanites), Dorota Piekarczyk (Coach/Mentor, Członek Rady Instytutu Humanites), Sebastian Ptak (wieloletni prezes zarządu firm z obszaru nowych technologii), Aleksandra Sierakowska (Przedsiębiorca, filozofka, Członek Rady Instytutu Humanites), Waldemar Skorupka (Doradca strategiczny Największych Firm Rodzinnych w Polsce), Paulina Wieroński (Dyrektor Marketingu Europa Wschodnia Acco Brands), Roman Wieczorek (Doświadczony C-level Executive, Członek Rady Instytutu Humanites).

Partner Strategiczny: Instytutu Biznesu Rodzinnego

O Portal Family Business

Zobacz również

Marcin Ochnik 4 GENERATIONS

Strategia właścicielska w firmie rodzinnej

Jedna skórzana kurtka dała początek rodzinnej firmie, która dziś po ponad 30 latach jest jedną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.