Strona domowa / Sukcesja / Wsparcie w sukcesji – nowa ustawa

Wsparcie w sukcesji – nowa ustawa

Po wielomiesięcznych pracach z firmami rodzinnymi nad ich najbardziej palącymi potrzebami powstała ustawa, mająca ułatwić przejmowanie majątku w przypadku nagłej sukcesji jednoosobowej działalności gospodarczej. Została już podpisana przez Prezydenta i, z wyjątkami, zacznie obowiązywać w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia.

Najważniejszym wsparciem jakie dają nowe przepisy jest uregulowanie dziedziczenia i zachowanie ciągłości działania przedsiębiorstwa w przypadku śmierci właściciela. Do tej pory w przypadku nagłej sukcesji wszystkie umowy i formalności traciły ważność a ich gwałtowne zerwanie prowadziło do komplikacji w kontynuowaniu działalności przez spadkobierców. Nowe przepisy zapewniają, że ważne zostaną umowy z dostawcami, kontrahentami, pracownikami, nie ulegną więc zerwaniu stosunki pracy oraz nabyte uprawnienia m.in. podatkowe i licencyjne.

Aby zapewnić sprawną organizację przedsiębiorstwa powołany ma być zarządca sukcesyjny. Będzie prowadził przedsiębiorstwo w spadku z prawem do wykonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z biznesem do czasu uregulowania procedur spadkowych i ustalenia dalszych losów przedsiębiorstwa, przez okres dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy (z możliwością przedłużenia przez sąd do pięciu lat).

W Polsce nadal większość rodzinnych przedsiębiorstw funkcjonuje jako firma jednoosobowa. Co więcej, właściciele prowadzący tego typu działalność wchodzą w okres nieuniknionej zmiany pokoleniowej. Zaburzenie ciągłości ich funkcjonowania stanowi duże zagrożenie dla rodzimej gospodarki, ale także funkcjonowania rodzin zależnych od swoich przedsiębiorstw.

Dzięki nowym rozwiązaniom te zagrożenia zostaną zminimalizowane.

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.