Po wielomiesięcznych pracach z firmami rodzinnymi nad ich najbardziej palącymi potrzebami powstała ustawa, mająca ułatwić przejmowanie majątku w przypadku nagłej sukcesji jednoosobowej działalności gospodarczej. Została już podpisana przez Prezydenta i, z wyjątkami, zacznie obowiązywać w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia.
Najważniejszym wsparciem jakie dają nowe przepisy jest uregulowanie dziedziczenia i zachowanie ciągłości działania przedsiębiorstwa w przypadku śmierci właściciela. Do tej pory w przypadku nagłej sukcesji wszystkie umowy i formalności traciły ważność a ich gwałtowne zerwanie prowadziło do komplikacji w kontynuowaniu działalności przez spadkobierców. Nowe przepisy zapewniają, że ważne zostaną umowy z dostawcami, kontrahentami, pracownikami, nie ulegną więc zerwaniu stosunki pracy oraz nabyte uprawnienia m.in. podatkowe i licencyjne.
Aby zapewnić sprawną organizację przedsiębiorstwa powołany ma być zarządca sukcesyjny. Będzie prowadził przedsiębiorstwo w spadku z prawem do wykonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z biznesem do czasu uregulowania procedur spadkowych i ustalenia dalszych losów przedsiębiorstwa, przez okres dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy (z możliwością przedłużenia przez sąd do pięciu lat).
W Polsce nadal większość rodzinnych przedsiębiorstw funkcjonuje jako firma jednoosobowa. Co więcej, właściciele prowadzący tego typu działalność wchodzą w okres nieuniknionej zmiany pokoleniowej. Zaburzenie ciągłości ich funkcjonowania stanowi duże zagrożenie dla rodzimej gospodarki, ale także funkcjonowania rodzin zależnych od swoich przedsiębiorstw.
Dzięki nowym rozwiązaniom te zagrożenia zostaną zminimalizowane.