Jak powołać zarządcę sukcesyjnego? Jak odwołać zarządcę sukcesyjnego? Czy mogę powołać kilku zarządców? Czy mogę powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci? To tylko kilka z najczęściej powtarzanych pytań odnoszących się do ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Pomimo tego, że ustawa weszła w życie prawie rok temu, w dalszym ciągu z tego rozwiązania skorzystała zaledwie garstka przedsiębiorców.
Obecnie mamy ok 10 000 zarejestrowanych zarządców sukcesyjnych, wydaje się dużo, jednak jeżeli pomyślimy, że jednoosobowych działalności gospodarczych jest ponad 2 MLN to widzimy, że to kropla w morzu potrzeb. Szczególnie, że ponad 230 tys przedsiębiorców z tej grupy ukończyło 65 lat. Takiego rozwiązania brakowało w polskim systemie prawnym, potwierdzały to statystyki, zanim wprowadzono ustawę w życie co miesiąc z powodu śmierci przedsiębiorcy z CEIDG znikało ok 800 firm.
Czym jest zarząd sukcesyjny?
Podstawową funkcją zarządu sukcesyjnego w firmach jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania firmy po śmierci jej właściciela. Do tej pory Właściciele czyli osoba fizyczna była nierozerwalnie związana z jednoosobową działalnością gospodarczą. W przypadku śmierci właściciela jego firma nie mogła kontynuować działalności, tracąc podstawę istnienia na polu biznesowym i podatkowym. Dlatego ustawodawca wprowadził nowe pojęcie – Przedsiębiorstwa w spadku. To struktura która nie posiada osobowości prawnej, ale staje się odrębną jednostką organizacyjną. Pozwala to na zachowanie ciągłości prowadzenia działalności. Przedsiębiorstwo w dalszym ciągu utrzymuje kontrakty handlowe, licencje, umowy o pracę, zobowiązania czy też należności. Zarząd sukcesyjny dotyczy również spółek osobowych. Zarząd sukcesyjny, a właściwie Zarządca sukcesyjny, może przejąć także obowiązki zmarłego wspólnika.
Jak powołać Zarząd Sukcesyjny?
Aby ustanowić zarząd sukcesyjny nad firmą Właściciel musi wykonać trzy czynności
- Powołać zarządcę sukcesyjnego
- Uzyskać pisemną zgodę zarządcy do pełnienia tej funkcji
- Powołanie musi zostać potwierdzone wpisem do CEIDG
Te czynności wykonujemy kiedy chcemy zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci właściciela. Gdy zarządca jest zgłoszony wcześniej, to może zacząć działać w chwili śmierci właściciela.
Jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci właściciela.
Gdy właściciel biznesu nie zdążył tego zrobić za życia, istnieje możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego przez spadkobierców. Zarządce można powołać maksymalnie do 2 miesięcy po śmierci Właściciela.
Kto dokładnie może powołać zarządcę po śmierci właściciela:
- Małżonka/małżonek, który posiada / przysługuje udział w przedsiębiorstwie
- Spadkobierców ustawowych, którzy przyjęli spadek,
- Spadkobiercę testamentowego, którzy przyjął spadek,
- Zapisobiercę windykacyjnego, którzy przyjął zapis windykacyjny,
- Obaj powyżsi w przypadku gdy zgodnie z ostatnią wolą przedsiębiorcy przysługuje mu udział w spadku (tj przedsiębiorstwie)
Ważnym elementem jest posiadanie zgody osób mających łącznie 85% udziałów w przedsiębiorstwie.
_________________
Weź udział w kursie, który przygotuje Ciebie do roli Zarządcy Sukcesyjnego w firmie rodzinnej!
Prowadzony przez prawnika: Łukasza Martyńca, który konsultował powstawanie ustawy w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Dowiedz się więcej na www.szkolenia.ibrpolska.pl