Strona domowa / Biznes / Konin Business Meeting z Ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego

Konin Business Meeting z Ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego

Nie ma możliwości funkcjonowania długoterminowego, jeśli nie wiemy, dlaczego i po co funkcjonujemy. Każdy model biznesowy jest inny: finanse, relacje, klienci, dostawcy… Potrzebujemy to poukładać, by przetrwać konkurencję – mówiła na Konin Business Meeting prof. dr hab. Inż. Ewa Więcek-Janka.

20 kwietnia odbyła się konferencja „Sztuka walki bez walki – rozwój mimo turbulencji” organizowana przez Izbę Gospodarczą Wielkopolski Wschodniej, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako Instytut Biznesu Rodzinnego.

Cykliczne już spotkanie, kierowane dla przedsiębiorców z regionu, skupiało się w tym roku wokół tematów związanych z takim ułożeniem biznesu, by dobrze funkcjonował pomimo (albo w) zmieniających się warunkach otoczenia.

Nasza Ekspertka, prof. dr hab. Inż. Ewa Więcek-Janka była gościem panelu pt. „Poukładaj swój biznes i znajdź źródła finansowania”. Panel prowadził Mateusz Kowalewski, Prezes IGWW, wieloletni przedsiębiorca i Prezes Hortimex.

W panelu brali udział także specjaliści z zakresu zarządzania i pozyskiwania finansowania.

Rozmowy dotyczyły możliwości, jakie obecnie mają przedsiębiorcy, w związku z uzyskaniem wsparcia finansowego z zewnątrz, ulg podatkowych, etc. Ponadto specjaliści debatowali o modelach biznesowych, misji, wizji. Czy mają one znaczenie? Kto zwraca na nie uwagę – pytał Mateusz Kowalewski.

Model biznesowy nie skupia się wyłącznie na finansach. To również konkurencja, klienci, cel, wartości, które zawieramy w misji i wizji firmy. Nie ma możliwości funkcjonowania długoterminowego, jeśli nie wiemy, dlaczego i po co funkcjonujemy. Typowy i najłatwiejszy model to model kanwy – czasem wystarczy ułożenie DNA biznesu na takiej kanwie. Każdy model biznesowy jest inny: finanse, relacje, klienci, dostawcy. Potrzebujemy to poukładać, żeby przetrwać konkurencję. Model biznesowy, nawet taki w głowie, to też model. W przypadku jednak, gdy mówimy o firmach rodzinnych i sukcesji, taki model w głowie nie wystarczy. By przekazać firmę sukcesor musi go znać. – podkreślała prof. Ewa Więcek-Janka.

Konin Business Meeting z Ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego

W Instytucie Biznesu Rodzinnego nasi Eksperci wspierający firmy rodzinne w procesie zmiany pokoleniowej pracują na Modelu Diamentu Sukcesyjnego. Mówi on, że sukcesja powinna składać się z przekazania wiedzy, władzy, własności, a wszystko to wraz ze wspólnymi wartościami oraz przy wspólnej, wielopokoleniowej wizji rozwoju biznesu i rodziny biznesowej.

Prowadzący, Mateusz Kowalewski, pozostał przy temacie sukcesji. Wspominał, że często jest ona odkładana na później i pytał, kiedy warto o niej pomyśleć.

Na rynku pracy jest pokolenie x, y, pokolenie alfa (płatków śniegu). Gdy chcemy przekazać firmę, można zacząć rozmawiać o sukcesji, gdy dzieci są dziećmi. Warto pozwalać im eksplorować, doświadczać, przejść przez proces produkcji. Nie chrońmy dzieci przed biznesem. Dziś funkcjonują takie pojęcia jak wychowanie do sukcesji czy dobrostan sukcesyjny – proces sukcesji jest wieloletni, ma być dobrze nestorom i sukcesorom, którzy będą mieli wolność wyboru (czy przejąć firmę, czy nie), ale by podjąć decyzję o ewentualnym przejęciu firmy, wcześniej jej doświadczając, sukcesor będzie mieć świadomość, co odrzuca. W sukcesji chodzi o to, by przekazać wiedzę, władze, własność, ale przede wszystkim wartości. Wracamy tutaj do wizji, tego o czym rozmawialiśmy przy okazji modelu biznesowego i świadomości budowania swojej przewagi konkurencyjnej. – wyjaśniała nasza Ekspertka.

Temat firm rodzinnych okazał się bliski wielu uczestnikom konferencji. W trakcie spotkania nasza Ekspertka przeprowadziła wiele interesujących i merytorycznych rozmów przy Wyspie Tematycznej, które były częścią pomysłu na integrację i przestrzeń kuluarową podczas Konin Business Meeting. Instytut opiekował się Sukcesyjną Wyspą Tematyczną.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do panelu oraz możliwość podzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem. Miło było nam spotkać Was, przedsiębiorców, i wymienić z Wami nasze spostrzeżenia.

Dla tych wszystkich, którzy czują po spotkaniu niedosyt – zapraszamy do kontaktu! Chętnie umówimy się na indywidualne rozmowy i postaramy się zaproponować rozwiązanie dostosowane do Waszej Rodziny i Waszego Biznesu.

W kwietniu prowadzimy nabór do projektów rozwijających kompetencje właścicielskie i managerskie, które posiadają dofinansowanie unijne, dzięki czemu szkolenia prowadzimy całkowicie lub częściowo nieodpłatnie. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc 😊 Dołącz do grona profesjonalnych firm rodzinnych!

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Zofia Skotnicka

zskotnicka@ibrpolska.pl

790 876 890

O Zofia Skotnicka

Absolwentka Inżynierii Zarządzania na Politechnice Poznańskiej, pracownik Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuje się zagadnieniami z obszaru struktur organizacyjnych i strategii marketingowych przedsiębiorstw.

Zobacz również

2024_07_31_4 GENERATIONS_Kongres_LinkedIn

Sukcesja oczami Ryszard Wtorkowskiego – Prezesa LUG i Prelegenta Kongresu 4 GENERATIONS

Firma LUG jest biznesem rodzinnym założonym przed laty przez ojca i syna: Ryszarda Wtorkowskiego, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.