Strona domowa / Biznes / Konin Business Meeting z Ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego

Konin Business Meeting z Ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego

Nie ma możliwości funkcjonowania długoterminowego, jeśli nie wiemy, dlaczego i po co funkcjonujemy. Każdy model biznesowy jest inny: finanse, relacje, klienci, dostawcy… Potrzebujemy to poukładać, by przetrwać konkurencję – mówiła na Konin Business Meeting prof. dr hab. Inż. Ewa Więcek-Janka.

20 kwietnia odbyła się konferencja „Sztuka walki bez walki – rozwój mimo turbulencji” organizowana przez Izbę Gospodarczą Wielkopolski Wschodniej, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako Instytut Biznesu Rodzinnego.

Cykliczne już spotkanie, kierowane dla przedsiębiorców z regionu, skupiało się w tym roku wokół tematów związanych z takim ułożeniem biznesu, by dobrze funkcjonował pomimo (albo w) zmieniających się warunkach otoczenia.

Nasza Ekspertka, prof. dr hab. Inż. Ewa Więcek-Janka była gościem panelu pt. „Poukładaj swój biznes i znajdź źródła finansowania”. Panel prowadził Mateusz Kowalewski, Prezes IGWW, wieloletni przedsiębiorca i Prezes Hortimex.

W panelu brali udział także specjaliści z zakresu zarządzania i pozyskiwania finansowania.

Rozmowy dotyczyły możliwości, jakie obecnie mają przedsiębiorcy, w związku z uzyskaniem wsparcia finansowego z zewnątrz, ulg podatkowych, etc. Ponadto specjaliści debatowali o modelach biznesowych, misji, wizji. Czy mają one znaczenie? Kto zwraca na nie uwagę – pytał Mateusz Kowalewski.

Model biznesowy nie skupia się wyłącznie na finansach. To również konkurencja, klienci, cel, wartości, które zawieramy w misji i wizji firmy. Nie ma możliwości funkcjonowania długoterminowego, jeśli nie wiemy, dlaczego i po co funkcjonujemy. Typowy i najłatwiejszy model to model kanwy – czasem wystarczy ułożenie DNA biznesu na takiej kanwie. Każdy model biznesowy jest inny: finanse, relacje, klienci, dostawcy. Potrzebujemy to poukładać, żeby przetrwać konkurencję. Model biznesowy, nawet taki w głowie, to też model. W przypadku jednak, gdy mówimy o firmach rodzinnych i sukcesji, taki model w głowie nie wystarczy. By przekazać firmę sukcesor musi go znać. – podkreślała prof. Ewa Więcek-Janka.

Konin Business Meeting z Ekspertką Instytutu Biznesu Rodzinnego

W Instytucie Biznesu Rodzinnego nasi Eksperci wspierający firmy rodzinne w procesie zmiany pokoleniowej pracują na Modelu Diamentu Sukcesyjnego. Mówi on, że sukcesja powinna składać się z przekazania wiedzy, władzy, własności, a wszystko to wraz ze wspólnymi wartościami oraz przy wspólnej, wielopokoleniowej wizji rozwoju biznesu i rodziny biznesowej.

Prowadzący, Mateusz Kowalewski, pozostał przy temacie sukcesji. Wspominał, że często jest ona odkładana na później i pytał, kiedy warto o niej pomyśleć.

Na rynku pracy jest pokolenie x, y, pokolenie alfa (płatków śniegu). Gdy chcemy przekazać firmę, można zacząć rozmawiać o sukcesji, gdy dzieci są dziećmi. Warto pozwalać im eksplorować, doświadczać, przejść przez proces produkcji. Nie chrońmy dzieci przed biznesem. Dziś funkcjonują takie pojęcia jak wychowanie do sukcesji czy dobrostan sukcesyjny – proces sukcesji jest wieloletni, ma być dobrze nestorom i sukcesorom, którzy będą mieli wolność wyboru (czy przejąć firmę, czy nie), ale by podjąć decyzję o ewentualnym przejęciu firmy, wcześniej jej doświadczając, sukcesor będzie mieć świadomość, co odrzuca. W sukcesji chodzi o to, by przekazać wiedzę, władze, własność, ale przede wszystkim wartości. Wracamy tutaj do wizji, tego o czym rozmawialiśmy przy okazji modelu biznesowego i świadomości budowania swojej przewagi konkurencyjnej. – wyjaśniała nasza Ekspertka.

Temat firm rodzinnych okazał się bliski wielu uczestnikom konferencji. W trakcie spotkania nasza Ekspertka przeprowadziła wiele interesujących i merytorycznych rozmów przy Wyspie Tematycznej, które były częścią pomysłu na integrację i przestrzeń kuluarową podczas Konin Business Meeting. Instytut opiekował się Sukcesyjną Wyspą Tematyczną.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do panelu oraz możliwość podzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem. Miło było nam spotkać Was, przedsiębiorców, i wymienić z Wami nasze spostrzeżenia.

Dla tych wszystkich, którzy czują po spotkaniu niedosyt – zapraszamy do kontaktu! Chętnie umówimy się na indywidualne rozmowy i postaramy się zaproponować rozwiązanie dostosowane do Waszej Rodziny i Waszego Biznesu.

W kwietniu prowadzimy nabór do projektów rozwijających kompetencje właścicielskie i managerskie, które posiadają dofinansowanie unijne, dzięki czemu szkolenia prowadzimy całkowicie lub częściowo nieodpłatnie. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc 😊 Dołącz do grona profesjonalnych firm rodzinnych!

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Zofia Skotnicka

zskotnicka@ibrpolska.pl

790 876 890

O Zofia Skotnicka

Absolwentka Inżynierii Zarządzania na Politechnice Poznańskiej, pracownik Instytutu Biznesu Rodzinnego. Interesuje się zagadnieniami z obszaru struktur organizacyjnych i strategii marketingowych przedsiębiorstw.

Zobacz również

Dobry ład biznesu rodzinnego jako istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstw rodzinnych

Dobry ład biznesu rodzinnego jako istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstw rodzinnych

Aby osiągnąć trwały sukces przedsiębiorstwa rodzinne potrzebują ładu biznesu rodzinnego [governance], tzn. jasnych celów, wartości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.