Przyjmując Zielony Ład (Green Deal) w 2019 r., Unia Europejska wyznaczyła kurs na bardziej zrównoważone inwestycje, wprowadzając termin ESG do porządku biznesowego. Coraz szerzej określane są obowiązki, które mają doprowadzić do lepszego zrozumienia wpływu biznesu na środowisko (E), społeczeństwo (S) i zarządzanie korporacyjne (G).
Wprowadzenie zasad ESG w przedsiębiorstwie, pomimo możliwych początkowych trudności, ostatecznie stanowi konieczność dla utrzymania się w nowoczesnym i rozwijającym biznesie. Praktyki zgodne z ESG przedstawiają firmę jako odpowiedzialną społecznie, budują jej atrakcyjność zarówno w oczach klientów, kontrahentów, a także na rynku pracy. Mogą dawać także łatwiejszy dostęp do finansowania i nowego rynku, który wymusza zapewnienie łańcucha wartości.
Szereg regulacji w tym zakresie w ostatnich latach zostało przyjętych w ramach prawodawstwa UE. Również obecnie w Polsce trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości, który w głównej mierze ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Dyrektywa wprowadza szerszy katalog firm zobowiązanych do raportowania na temat zrównoważonego rozwoju, a także rozszerzenie zakresu raportowanych informacji, które będą bardziej szczegółowe niż dotychczas (przy jednoczesnym zastosowaniu uproszczeń dla mikro i małych podmiotów oraz zasad sprawozdawczości w ramach jednej grupy kapitałowej). W efekcie wejścia w życie powyższej nowelizacji, od przyszłego roku zmienią się zasady raportowania informacji niefinansowych. Obecnie trwają prace ministerialne nad projektem ustawy.
Warto również wskazać, że na końcowym etapie legislacyjnym jest dyrektywa o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD), która dąży do wyeliminowanie szkodliwych praktyk przedsiębiorstw, mogących mieć niekorzystny wpływ na prawa człowieka i kwestie środowiskowe.
Więcej informacji na temat nowych obowiązków przedsiębiorców znajduje się w artykule przygotowanym przez Ekspertów Kancelarii WKB Lawyers.
Autorzy:
Więcej o Kancelarii WKB tutaj.