Z każdym rokiem jako Kancelaria zauważamy wzrost liczby nowych klientów zainteresowanych działalnością za granicą. Sami zainteresowani bez profesjonalnego doradztwa rzadko wiedzą, jaki kraj będzie najlepiej spełniać potrzeby ich działalności. Poniżej przedstawiamy kluczowe zagadnienia, które powinien brać pod uwagę każdy przedsiębiorca planujący rozszerzenie prowadzonej przez siebie działalność poza granice RP.
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wartością, którą chcemy uzyskać poprzez rejestrację spółki za granicą. Każde państwo oferuje bowiem inne korzyści jak niższe stawki podatku, niższe koszty prowadzenia działalności, anonimowość czy pełny dostęp do nowego rynku. I tak np. spółka w Niemczech czy Francji co do zasady nie pozwoli na obniżenie podatków. Umożliwi jednak dostęp do hermetycznego rynku zamkniętego na cudzoziemców np. w zakresie spedycji. Przed wyborem konkretnej jurysdykcji należy zawęzić obszar poszukiwań do krajów Unii Europejskiej bądź krajów spoza UE. Założenie spółki w UE co do zasady pozwoli na dokonywanie w jej granicach transakcji bez rygorów celnych i podatkowych obowiązujących przy eksporcie czy imporcie. Z drugiej strony spółka spoza UE nie będzie podlegała coraz bardziej rygorystycznym obowiązkom sprawozdawczym wprowadzanym przez UE.
Środowisko podatkowe
Pod uwagę należy wziąć również środowisko podatkowe, w tym obowiązujące w danym kraju stawki podatku dochodowego od osób prawnych, akcyzy oraz VAT. I tak stawka CIT na Cyprze i w Irlandii wynosi 12,5%, na Węgrzech 9%, natomiast w stanie Nevada (USA) nie istnieje podatek CIT ani PIT. Ponadto tutaj, spółka może być całkowicie transparentna podatkowo. Następnie trzeba sprawdzić, czy między wybranym krajem a Polską istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Należy również pamiętać, że firma zagraniczna prowadzona, zarządzana i kontrolowana wyłącznie z terytorium Polski może zostać opodatkowana przez polskiego fiskusa z tytułu zakładu podatkowego. Mianowicie, gdy przedsiębiorca zamierza przenieść za granicę jedynie statutową siedzibę swojej Spółki, a działalność gospodarczą prowadzić dalej na terytorium Polski, dochody takiego przedsiębiorcy mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce w całości lub w znacznej części.
Nieuniknione procedury
Procedura, koszty i czas rejestracji różnią się tak bardzo, że w Wielkiej Brytanii można założyć spółkę nawet w jeden dzień, natomiast w Niemczech proces ten może trwać do ośmiu tygodni. Ponadto w krajach takich jak Włochy, Niemcy czy Francja wymagane jest wniesienie i opłacanie kapitału zakładowego spółki. Natomiast w wielu krajach taki wymóg w ogóle nie występuje lub kapitał ten jest symboliczny. Różnice widoczne są również w zakresie obowiązków sprawozdawczych. Bywają one tak uproszczone, że w niektórych krajach możliwe jest załatwienie większości spraw przez Internet. Natomiast może okazać się, że do prowadzenia działalności wymagane jest powołanie w spółce dyrektora będącego rezydentem podatkowym kraju jej siedziby.
Kolejnym krokiem jest założenie konta w kraju siedziby spółki. Spółka jest wówczas postrzegana jest bardziej wiarygodnie nie tylko przez urzędy, ale również potencjalnych kontrahentów. Co istotne, w wielu bankach wymagana jest fizyczna obecność przy otwieraniu konta, więc podróż za granicę (np. do USA) może okazać się nieunikniona. Niektóre banki narzucają dodatkowe wymogi. Na przykład obowiązek sporządzenia biznes planu czy udzielenia wyjaśnień na temat podejmowanej działalności spółki (kraje takie jak np. Dania czy Szwecja są pod tym względem bardzo wymagające). Spółka za granicą daje wiele możliwości i korzyści, o ile cała procedura oraz model działalności zostanie z góry przemyślany i opracowany.
Kancelaria Oniszczuk Olszar & Associates oferuje profesjonalne i kompleksowe doradztwo podczas całego procesu. Zapraszamy do kontaktu pod office@oniszczuk.com
Autorzy:
Ewelina Jasion, aplikant radcowski,
Patrycja Jurczok, aplikant radcowski
Nadzór merytoryczny: Maciej Oniszczuk
Kancelaria Oniszczuk Olszar & Associates