Jako mieszkańcy kraju nadbałtyckiego dokładnie wiemy z czym wiązało się włączenie do komunistycznego bloku wschodniego. Oznaczało to między innymi odebranie własności obywatelom. W związku z nowym systemem, setki tysięcy mieszkańców krajów nadbałtyckich straciło prawa do swoich przedsiębiorstw. Wszystko co tworzyli, wspólnie ze swoimi rodzinami, zostało zabrane i włączone do systemu centralnego państwa.
Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku, szybko zaczęły następować zmiany w kolejnych państwach. Wraz odzyskaną wolnością, obywatele krajów nadbałtyckich, już w latach 90-tych, zaczęli tworzyć swoje własne, prywatne biznesy. Dlatego dziś, w latach 20-tych XXI wieku, właściciele tych firm stoją u progu pierwszego etapu transferu biznesu rodzinnego. Proces przekazania władzy i własności odbywa się po raz pierwszy. W związku z brakiem doświadczenia, czy tradycji, proces sukcesji bywa często utrudniony i niejasny.
W związku z nadchodzącymi procesami sukcesji, badaczka firm rodzinnych Valerija Kozlova, w ramach swojej pracy doktoranckiej, chce zbadać czynniki wpływające na zaangażowanie się kolejnego pokolenia w przedsiębiorstwo.
Bardzo cieszymy się, że jako Instytut Biznesu Rodzinnego zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w badaniu nadbałtyckiej przedsiębiorczości rodzinnej. Temat zmiany pokoleniowej jest bardzo istotny zarówno w aspekcie praktycznym jak i naukowym. Wyniki tych badań pozwolą właścicielom firm oraz środowiskom działających dla nich – na dogłębne poznanie i diagnozę nadbałtyckich firm rodzinnych. A to przyczyni się do zwiększenia długoterminowej stabilności firm rodzinnych lub potencjalnie rodzinnych.
Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety. Pomagając w zbieraniu danych, przyczynicie się do badania firm rodzinnych! Wypełnienie kwestionariusza zajmuje tylko 8-10 minut. Ankieta jest całkowicie anonimowa i dostępna jest w języku angielskim.
Link do ankiety: https://forms.gle/9tXx2W2A5Yx4h8mu5