Strona domowa / Sukcesja / Badanie firm rodzinnych i potencjalnych firm rodzinnych

Badanie firm rodzinnych i potencjalnych firm rodzinnych

Jako mieszkańcy kraju nadbałtyckiego dokładnie wiemy z czym wiązało się włączenie do komunistycznego bloku wschodniego.  Oznaczało to między innymi  odebranie własności obywatelom. W związku z nowym systemem, setki tysięcy mieszkańców krajów nadbałtyckich straciło prawa do swoich przedsiębiorstw. Wszystko co tworzyli, wspólnie ze swoimi rodzinami, zostało zabrane i włączone do systemu centralnego państwa.

Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku, szybko zaczęły następować zmiany w kolejnych państwach. Wraz odzyskaną wolnością, obywatele krajów nadbałtyckich, już w latach 90-tych,  zaczęli tworzyć swoje własne, prywatne biznesy. Dlatego dziś, w latach 20-tych XXI wieku, właściciele tych firm stoją u progu pierwszego etapu transferu biznesu rodzinnego. Proces przekazania władzy i własności odbywa się po raz pierwszy. W związku z brakiem doświadczenia, czy tradycji, proces sukcesji bywa często utrudniony i niejasny.

W związku z nadchodzącymi procesami sukcesji, badaczka firm rodzinnych  Valerija Kozlova,  w ramach swojej pracy doktoranckiej, chce zbadać czynniki wpływające na zaangażowanie się kolejnego pokolenia w przedsiębiorstwo.

Bardzo cieszymy się, że jako Instytut Biznesu Rodzinnego zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w badaniu nadbałtyckiej przedsiębiorczości rodzinnej. Temat zmiany pokoleniowej jest bardzo istotny zarówno w aspekcie praktycznym jak i naukowym. Wyniki tych badań pozwolą właścicielom firm oraz środowiskom działających dla nich –  na dogłębne poznanie i diagnozę nadbałtyckich firm rodzinnych. A to przyczyni się do zwiększenia długoterminowej stabilności firm rodzinnych lub potencjalnie rodzinnych.

Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety. Pomagając w zbieraniu danych, przyczynicie się do badania firm rodzinnych! Wypełnienie kwestionariusza zajmuje tylko 8-10 minut. Ankieta jest całkowicie anonimowa i dostępna jest w języku angielskim.

Link do ankiety:  https://forms.gle/9tXx2W2A5Yx4h8mu5

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.