Strona domowa / Biznes / Sukcesja w firmach rodzinnych – zgłoś się po wsparcie!

Sukcesja w firmach rodzinnych – zgłoś się po wsparcie!

Sukcesja to jedno z największych wyzwań, z jakim muszą mierzyć się polskie firmy rodzinne. Szacuje się, że blisko 30% z nich ma ponad 20 lat, a tylko 39% właścicieli rodzinnych biznesów deklaruje wolę ich przekazania w ręce następców. Niestety świadomość znaczenia sukcesji dla przyszłości firmy i wiedza nt. zasad jej przeprowadzenia jest znikoma. PARP dostrzega złożoność problemu i oferuje przedsiębiorcom wsparcie w zaplanowaniu i przeprowadzeniu sukcesji.

Wiele firm, które zostały założone po przemianach ustrojowych w Polsce czeka w najbliższym czasie zmiana pokoleniowa. Prawie jedna trzecia polskich firm rodzinnych działa już ponad 20 lat. Niecałe 40% z ich właścicieli myśli o przekazaniu biznesu w ręce następców, a większość z nich nie wie jak wygląda proces sukcesji i ile czasu zajmuje.

O powodzeniu procesu decyduje nie tylko wybór sukcesora, ale również jego właściwe przygotowanie. Niewłaściwe przeprowadzenie sukcesji to zagrożenie dla ciągłości firmy.

Doświadczenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ze współpracy z wieloma firmami rodzinnymi pokazują, że przedsiębiorcy potrzebują wsparcia doradczego dotyczącego sukcesji w obszarach: finansowym, organizacyjnym i zarządczym oraz prawnym. Przeszkodą w samodzielnym przekazaniu biznesu jest też bardzo często emocjonalny stosunek do założonej przez siebie firmy. Właściciele najczęściej nie są w stanie obiektywnie ocenić jej potrzeb. Przedsiębiorcom trudno jest samodzielnie zaplanować oraz wdrożyć działania, zwłaszcza jeśli wymagają one zmian na wielu płaszczyznach. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie sprawdzonych rozwiązań w tym zakresie.

Na co można otrzymać wsparcie?

W ramach projektu Sukcesja w firmach rodzinnych PARP oferuje pomoc w zaplanowaniu i przeprowadzeniu sukcesji. Dofinansowanie można otrzymać na:

Program jest w 90% dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

W ramach konkursu zostało wyłonionych czterech beneficjentów, którzy realizują projekty w pięciu makroregionach. To właśnie do nich mogą zgłaszać się przedsiębiorcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, którzy spełniają definicję firmy rodzinnej i chcą zaplanować sukcesję.

W zależności od regionu projekty są realizowane przez następujących Beneficjentów:

Makroregion 1 (województwa kujawsko- pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko- mazurskie)- Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego.

Makroregion 3 (województwa małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie)- PM Doradztwo Gospodarcze.

Makroregion 4 (województwa łódzkie, opolskie, śląskie)- Nova Praxis sp. z o.o. 

Makroregion 5 (województwa dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie)- DGA S.A.

Więcej informacji na stronie

Sukcesja w firmach rodzinnych – zgłoś się po wsparcie!

O Paulina Bielewicz

Zobacz również

2024_07_31_4 GENERATIONS_Kongres_LinkedIn

Monika Siecińska-Jaworowska Prelegentką 4 GENERATIONS

Monika Siecińska-Jaworowska – od 2002 r. prezes firmy Suempol w Bielsku Podlaskim – będzie Prelegentką …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.