Strona domowa / Firmy Rodzinne / Przedsiębiorco – wykorzystaj ten potencjał!

Przedsiębiorco – wykorzystaj ten potencjał!

Tylko 36% firm jest świadomych swojego rodzinnego charakteru.

W Polsce aż 87% nestorów firm rodzinnych chce przekazać firmę w ręce następnego pokolenia. Jednak zaledwie 30% firm udaje się przejść zmianę międzygeneracyjną z I do II pokolenia. Zwiększanie tych wskaźników jest kluczowe dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości – firmy rodzinne odpowiadają za ok. 18% (322 mld) polskiego PKB. W krajach rozwiniętych ten odsetek przekracza 50%. Mamy szansę dołączyć do tego grona.

Jednak każda zmiana zaczyna się od poszerzania wiedzy. Warto zacząć od określenia sytuacji wyjściowej swojego przedsiębiorstwa.

Audyt dojrzałości organizacyjnej

Właściwie opracowany podział pracy, jasne procedury i system informacji cechują dobrze zorganizowane, dojrzałe przedsiębiorstwo rodzinne. Jeżeli właściwie zorganizujemy firmę jako jej właściciele, sukcesorowi łatwiej będzie podjąć decyzję o przejęciu firmy lub zarządzaniu nią. Ułatwi to także wejście sukcesora w rolę nowego szefa. Zanim nastąpi więc proces sukcesji, warto przeanalizować, na jakim etapie rozwoju organizacyjnego jest firma rodzinna i z jakimi wyzwaniami zarządczymi będzie się mierzył sukcesor po jej przejęciu.

Pozyskiwanie i kumulowanie wiedzy i doświadczenia w długich cyklach życia może wiązać się z wieloma problemami, ponieważ każda faza rozwoju wnosi je ze sobą do kolejnego etapu.*

Sprawdź w jakiej fazie dojrzałości jest Twoja firma: TUTAJ

Audyt kompetencji potencjalnego sukcesora

Przekazanie firmy rodzinnej w ręce sukcesora jest jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie musi podjąć właściciel myślący o długowieczności swojego przedsięwzięcia biznesowego. Nie lepiej wygląda to ze strony sukcesora, który przejmując firmę, bierze na siebie ciężar odpowiedzialności za losy nie tylko biznesu, ale i całej rodziny swojej i swoich rodziców. Często przecież nie było świadomości w zakresie tego, jak kształtować swój rozwój, by do takiej roli się przygotować. Jak zatem mogą poradzić sobie z wyborem sukcesora właściciele firm rodzinnych, którzy nie przygotowali w sposób intencjonalny swoich dzieci do zarządzania biznesem rodzinnym? Nie zawsze przecież można powiedzieć, że udało się zrealizować plan wychowania do sukcesji. Jak sprawdzić, czy dzieci mają wykształcone kompetencje potrzebne firmie?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami w przyszłości jest teraźniejsza diagnoza prewencyjna nazwana tutaj „wychowaniem dzieci do sukcesji”. Polega ona na samouświadomieniu właścicieli – rodziców, że nawet jeżeli nie planowali założenia firmy rodzinnej, ich firma jest potencjalnie rodzinną, co oznacza, że ich dzieci, nawet jeżeli są teraz małe, mogą w przyszłości przejąć firmę.*

Zobacz jak może wyglądać audyt kompetencji: TUTAJ

Możecie więcej

Rodzinność może stanowić przewagę konkurencyjną przede wszystkim dlatego, że budzi większe zaufanie. Konsumenci poszukują biznesów „z twarzą”. Przedsiębiorstwa rodzinne zaczynają być postrzegane jako godne zaufania i dbające o jakość ponieważ działają długoterminowo, a to obliguje je do wzięcia odpowiedzialności za produkty czy usługi, które oferują. To potencjał, który także TY przedsiębiorco jesteś w stanie wykorzystać.

Poszerzaj więc swoją wiedzę, by dowiedzieć się jak pielęgnować rodzinność firmy i zapewnić jej wielopokoleniowy wymiar, by móc z tej przewagi korzystać.

________________________________

*Fragmenty tekstów i narzędzi pochodzą z książki
“Narodziny firmy rodzinnej. Jak mądrze zaplanować sukcesję i przekazać biznes następcom.”

Kup Teraz
Nad książką pracował zespół 16 ekspertów z dziedzin prawa, psychologii, finansów, strategii i zarządzania, by opracować obszerne kompendium wiedzy na tematy dotyczące przedsiębiorczości rodzinnej. Całość została ułożona tak, jak najczęściej przebiega proces doradczy w zakresie sukcesji: od rozpoznania sytuacji wyjściowej do zaproponowania różnych wariantów, z których właściciele firmy wybierają najlepsze i najbardziej odpowiednie do swojej sytuacji.

O Magazyn Family Business

Magazyn Family Business
Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Własność, która zobowiązuje? Rodziny biznesowe w polskiej gospodarce – materiał z webinaru

W ramach pierwszego z wydarzeń towarzyszących w ramach Festiwalu Rodzin Biznesowych, webinaru „Własność, która zobowiązuje? …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.