Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Kalendarium rozpoczynającego się tygodnia jest ubogie w publikacje danych i ogranicza się do wstępnych odczytów indeksów PMI w Europie. W tym tygodniu nie zabraknie natomiast wystąpień bankierów centralnych z USA, choć po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed wpływ komentarzy będzie mniejszy. W centrum uwagi inwestorów będzie także dzisiejsza debata kandydatów na prezydenta Francji oraz czwartkowe wyniki ostatniej aukcji TLTRO z Europejskiego Banku Centralnego.

Wydarzenia tygodnia

„Gołębia” podwyżka stóp w USA

Amerykańska Rezerwa Federalne podniosła stopy procentowe o 25 bps, w wyniku czego główna stopa funduszy federalnych wynosi obecnie 0,75-1,00%, co było decyzją zgodną z oczekiwaniami. Nieco odmienna od oczekiwań była wymowa komunikatu i komentarze prezes J. Yellen, które okazały się nieco bardziej łagodne i wyeliminowały możliwość silniejszej skali zacieśnienia monetarnego w stosunku do prognoz z grudnia. Z zaktualizowanego wykresu dot-plot wynika, iż głównym scenariuszem na ten rok wciąż pozostają łącznie trzy podwyżki stóp w tym roku oraz dalsze zacieśnianie w wymiarze 75 bps w latach 2018 i 2019, podczas gdy po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Fed, część inwestorów zaczęła wyceniać scenariusz czterech podwyżek stóp w tym roku. Fed stwierdził w komunikacie, że warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych. Zdaniem prezes J. Yellen 3 podwyżki rocznie zaliczają się do stopniowego podnoszenia stóp. Taki też jest aktualnie najbardziej prawdopodobny scenariusz na stopy procentowe w USA.

Inflacja coraz bliżej celu NBP

Inflacja w lutym wyniosła 2,2% r/r, co było wynikiem nieco wyższym od konsensusu rynkowego na poziomie 2,1% r/r. Zgodnie z przypuszczeniami zrewidowane w dół zostały dane za styczeń, kiedy wskaźnik CPI wyniósł 1,7% r/r wobec 1,8% r/r szacowanych pierwotnie. Podobnie jak w miesiącach poprzednich wzrost inflacji jest skutkiem niskiej bazy statystycznej, szczególnie w przypadku cen paliw (+21,2% r/r), a także rosnących cen żywności (+4,3% r/r), szczególnie warzyw (+6,4% r/r). W lutym wzrosły wszystkie liczone przez NBP miary inflacji bazowej i wszystkie znajdują się na dodatnich poziomach. Najważniejsza z nich, wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł 0,3% r/r wobec 0,2% r/r w styczniu. W najbliższych miesiącach wzrost inflacji będzie kontynuowany, choć według naszych szacunków potencjał do dalszego wzrostu inflacji wyczerpuje się i w naszej ocenie wskaźnik CPI nie przekroczy na trwałe celu inflacyjnego.

Czynniki kalendarzowe ograniczyły wzrost produkcji w lutym

Wzrost produkcji przemysłowej wyhamował w lutym do 1,2% r/r z 9,0% r/r w styczniu. Spadek tempa wzrostu produkcji był spodziewany i wiąże się z negatywnym wpływem czynnika kalendarzowego i mniejszą liczbą dni roboczych. Eliminując wpływ czynników sezonowych wzrost produkcji wręcz przyspieszył i wyniósł 4,8% r/r wobec 4,1% r/r w styczniu.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Każda z sesji ubiegłego tygodnia – w mniejszym, bądź większych zakresie – kończyła się umocnieniem złotego w relacji do euro. W rezultacie na koniec omawianego okresu kurs EUR/PLN wyznaczył poziom 4,2750 tj. minimum z początku marca. Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii. Wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej wyraźnie wpłynął natomiast na notowania pary USD/PLN, która poziomem 3,9788 ustanowiła minimum z początku lutego.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Ten tydzień prawdopodobnie upłynie pod znakiem podwyższonej awersji do ryzyka. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.