Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Początek tego tygodnia to kontynuacja reakcji rynku na wynik wyborów we Francji. Zwycięstwo E.Macrona oddala groźbę rozłamu Unii Europejskiej, którego inwestorzy obawiali się w przypadku wygranej przedstawicielki skrajnej prawicy M.Le Pen. W dalszej części tygodnia na znaczeniu zyskiwać będą publikacje danych makroekonomicznych wśród których najistotniejszy może okazać się odczyt tempa wzrostu PKB w amerykańskiej gospodarce w Q1. Spowolnienie względem Q4 może wywołać reakcję ze strony administracji D.Trumpa i na taki scenariusz liczą inwestorzy. Wpływ na rynek (chociaż raczej niewielki) może mieć czwartkowe posiedzenie ECB. W piątek GUS poda szacunki krajowej inflacji za kwiecień.

Wydarzenia tygodnia

Solidne przyśpieszenie produkcji przemysłowej w marcu

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w marcu o 11,1% r/r, po wzroście o 1,2% r/r w lutym. Dane były wsparte przez większą niż przed rokiem liczbę dni roboczych, jednak nawet po odsezonowaniu odnotowano wyraźne przyśpieszenie produkcji do 8,1% r/r z 4,8% r/r w lutym. Ożywienie w gospodarce jest szerokie, a wzrost w ujęciu rok do roku dotyczył 29 z 34 działów przemysłu. Wsparciem dla gospodarki jest solidny popyt zagraniczny oraz krajowy. W szczególności popyt inwestycyjny, gdyż na wyraźną poprawę inwestycji wskazują dane o produkcji budowlano montażowej.

Dynamiczny wzrost produkcji budowlano-montażowej

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w marcu o 17,2% r/r, po spadku o 5,6% przed miesiącem, odnotowując największą dynamikę od marca 2014r. Wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano w podobnej skali we wszystkich działach budownictwa. W całym Q1 produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,9% r/r, co sugeruje że już w pierwszych trzech miesiącach roku mogliśmy mieć do czynienia ze wzrostem inwestycji w ujęciu rok do roku. Przyśpieszenie wykorzystania środków unijnych zapoczątkowane w listopadzie 2016r. jest odzwierciedlone we wzroście inwestycji, zapewne finansowanych ze środków publicznych.

Macron zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w USA

Centrowy polityk Emmanuel Macron i kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen zmierzą się ze sobą w II turze wyborów prezydenckich we Francji. W I turze Macron zdobył 23,75% głosów, a Le Pen 21,53%. Trzecie i czwarte miejsce zajęli: prawicowy konserwatysta Francois Fillon (19,91%) oraz skrajnie lewicowy Jean-Luc Melenchon (19,64%). Frekwencja wyniosła imponujące 80%, a wynik wyborów był zgodny z ostatnimi sondażami. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja, sondaże wskazują, że poparcie Macrona przekracza 60%.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Mimo, iż złoty spokojnie rozpoczął poświąteczny handel, to w kolejnych dniach polska waluta zaczęła tracić na wartości podążając za wskazaniami analizy technicznej oraz umiarkowanie niekorzystnym sentymentem globalnym w obliczu wyborów prezydenckich we Francji oraz napięciu na linii Korea Północna – USA. W reakcji kurs EUR/PLN wzrósł do miesięcznego maksimum tj. poziomu 4,28. Z uwagi na napływ kapitału do tzw. bezpiecznych przystani, co w przypadku walut oznacza między innymi dolara i franka, kursy USD/PLN i CHF/PLN wzrosły powyżej psychologicznej bariery 4,00.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________
Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.