Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Ostatni tydzień marca upłynie pod znakiem informacji na linii Stany Zjednoczone – Chiny. W odpowiedzi na taryfy dekretowane w miniony czwartek przez prezydenta D. Trumpa cła o wartości ok. 60 mld USD, Chiny przygotowały listę amerykańskich produktów do oclenia na kwotę około 3 mld USD. Obie strony rozpoczęły jednak negocjacje handlowe, które mogą zapobiec uruchomieniu ceł, co rynek odbiera jako szansę na odwrócenie negatywnych tendencji w światowym handlu. Z tego powodu nowy tydzień rozpoczyna się niewielką poprawą sentymentu inwestycyjnego. W dalszej części o nastrojach decydować będą dane makro tj. finalny odczyt PKB za Q4 oraz inflacja PCE w USA i CPI w Niemczech. Polskie aktywa pozostawać będą pod dominującym wpływem czynników globalnych. Brak aktualizacji ratingu Polski przez agencję Moody’s nie ma wpływu na wycenę złotego i obligacji. Dla EUR/PLN obecnie silną barierą chroniącą przed spadkiem jest poziom 4,2150. Z kolei krajowa 10-latka nie powinna zniżkować poniżej poziomu 3,22%.

Wydarzenia tygodnia

Zgodna z przewidywaniami podwyżka stóp Fed w marcu

System Rezerwy Federalnej zgodnie z oczekiwaniami podwyższył główną stopę procentową o 25 bps do poziomu 1,50-1,75%. Jednocześnie Fed przedstawił nową projekcje makroekonomiczną dla gospodarki amerykańskiej. Tempo wzrostu gospodarczego wynieść ma 2,7% w 2018 r., po czym będzie stopniowo spowalniało, aczkolwiek ścieżka wzrostu gospodarczego została dla lat 2018-2019 zrewidowana w górę w stosunku do projekcji grudniowej. Natomiast prognoza deflatora konsumpcji prywatnej, będącej podstawową miarą presji inflacyjnej dla Fed, wskazuje na stabilizację wzrostu tej kategorii w latach 2018-2020 w okolicach 2,0%. Pomimo tylko nieznacznej rewizji oczekiwanej ścieżki deflatora PCE większość członków FOMC wskazało na nieco bardziej stromą w stosunku do posiedzenia grudniowego ścieżkę oczekiwanych stóp procentowych dla lat 2019-2020, mediana prognoz na 2018 r. nie uległa natomiast zmianie. Zgodnie z ich oczekiwaniami w jeszcze tym roku główna stopa procentowa wzrosnąć ma o 50 bps, co oznacza dwie podwyżki po 25 bps. Natomiast w 2019 r. koszt pieniądza wzrosnąć ma o 75 bps, wobec oczekiwań grudniowych, które wskazywały na wzrost o 50 bps. 2020 r. przynieść ma natomiast podwyżki o 50 bps.

Korzystny obraz polskiego sektora przemysłowego

Dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się w lutym do 7,4% r/r po wzroście o 8,6% r/r w styczniu, kiedy dane znajdowały się pod wpływem korzystnego efektu kalendarzowego. Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła w stosunku do stycznia br. o 1,3% m/m. Na korzystny obraz krajowego sektora przemysłowego wskazuje fakt, że udział gałęzi, w których odnotowano wzrost produkcji w całości agregatu wynosi ponad 80%. Jednak dla oceny perspektyw koniunktury w polskim przemyśle istotna jest informacja, że już w mniejszej ich licznie odnotowano wzrosty – w 26 z 34, co naszym zdaniem może być powiązane z osiągnięciem przez część gałęzi granicy zdolności wytwórczych.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Pierwsza połowa ubiegłego tygodnia to okres osłabienia złotego. W tym czasie kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,2450 tj. najwyższego od listopada ubiegłego roku kontrastując z zachowaniem pozostałych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Sugeruje to, iż źródłem słabszej postawy złotego są czynniki krajowe. Przecena polskiej waluty zaczęła się ponad dwa tygodnie temu za sprawą wyjątkowo łagodnej retoryki marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

podsumowującej marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaprezentowano wyjątkowo łagodną retorykę.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy
________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

 

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (wtorek-środa) jest najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.