Strona domowa / Firmy Rodzinne / Innowacyjne światło do życia z pasją – niepowtarzalna wizyta w firmie LUG

Innowacyjne światło do życia z pasją – niepowtarzalna wizyta w firmie LUG

Pierwszy Zjazd w Firmie Rodzinnej Akademii Sukcesora

Podążając za myślą Heraklita z Efezu: nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym – w programie Akademii Sukcesora, dedykowanemu młodemu pokoleniu z firm rodzinnych, podkreślamy wagę doświadczenia, jakie gromadzimy przez całe nasze życie zawodowe.

Do współpracy w Akademii zaprosiliśmy Mentorów – podziwianych polskich przedsiębiorców rodzinnych – którzy dzielą się z sukcesorami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Pierwszy zjazd w firmie rodzinnej Mentora odbył się w siedzibie LUG w Zielonej Górze – mieliśmy przyjemność gościć u Mentora – Pana Ryszarda Wtorkowskiego, Prezesa Zarządu LUG.

LUG jest spółką rodzinną, której początki sięgają przełomowego 1989 roku, gdy Panowie Wtorkowscy – ojciec i syn – założyli firmę działającą w branży oświetleniowej. Korzenie ich przedsiębiorczości i kultu pracy sięgają jednak dużo dalej w głąb rodzinnego drzewa genealogicznego. Przez ostatnie 29 lat firma przebyła rewolucyjną drogę od kilkuosobowej spółki do międzynarodowej grupy kapitałowej posiadającej 5 spółek zależnych i działającej na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych. To, co pozostało stałe, to wartości które od początku przyświecały Ryszardowi Wtorkowskiemu i jego ojcu, a później również jego żonie Iwonie Wtorkowskiej. Małżeństwo przekazało je później swoim synom – Erykowi i Jakubowi, przyszłym sukcesorom. To one ukształtowały organizację, rozprzestrzeniły się wśród pracowników i dziś tworzą silny, spójny fundament LUG. (Monika Bartoszak, Family Business, no 1(5) 2017).

Spotkaliśmy się grupą Akademii w siedzibie LUG i rozpoczęliśmy zjazd od charyzmatycznej prelekcji Pana Ryszarda Wtorkowskiego, który wprowadził nas w świat firmy: Inspiracją dla nas jest niejednokrotnie wszystko to, co nas otacza. Zwykle rozwiązań szukamy w przyrodzie i otaczającym świecie. My nie sprzedajemy lamp, dajemy ludziom światło.

Film podsumowujący obrane drogi strategiczne LUG jest poruszający nie tylko ze względu na przedstawianą, pięknie opowiedzianą historię, ale przede wszystkim przez wybrzmiewające w nim podejście do prowadzonej firmy, do ŚWIATŁA. Dopiero dziś, gdy usłyszałam o strategii, o obranych grupach docelowych firmy i jej brandach w pełni zrozumiałam przekaz tego filmu! Do tej pory po obejrzeniu tego filmu myślałam, że to fajna historia, ale dziś rozumiem, kim są te dzieci i dlaczego to właśnie one korzystają z usług firmy LUG. – komentowała jedna z sukcesorek, uczestniczka Akademii.

Więcej o Akademii: TUTAJ

Emocje, które towarzyszyły wystąpieniu i opowieści o rodzinie i firmie Państwa Wtorkowskich są niepowtarzalne. Usłyszeliśmy nie tylko jak powstała działalność, jak wyglądało otwarcie pierwszego sklepu HURT-DETAL z prawdziwego zdarzenia, ale jak bliscy sobie ludzie wspólnie budowali, realizowali coraz to kolejne, coraz to większe zlecenia na dostawę rozwiązań oświetleniowych.

Dziś LUG to nie tylko producent opraw – sukcesor, Eryk Wtorkowski, rozwija kolejne gałęzie biznesu. Podpisał kontrakt z CISCO – międzynarodowym liderem w branży nowoczesnych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem smart city. LUG wspólnie z Cisco będą wdrażać innowacyjne rozwiązania oświetleniowe w miastach na całym świecie.

Rodzina Wtorkowskich wzbudziła w sukcesorach nadzieję – że sprawy firmowe i rodzinne wzajemnie nie muszą się wykluczać. Że strategia naprawdę może być międzypokoleniowa. Że sukcesorzy mogą wnieść do firmy powiew świeżości i dodatkowe umiejętności. Że nestorzy mogą wierzyć w kolejne pokolenie, ufać mu, być otwartym na ich pomysły…

Niezwykle zainspirowani prelekcją udaliśmy się na zwiedzanie firmy: widzieliśmy zakład produkcyjny oraz centrum badawczo – rozwojowe, w którym znajduje się cały (wielki!) Dział Badań i Rozwoju. Byliśmy pod wielkim wrażeniem automatyzacji produkcji elektroniki, precyzji i specjalistycznej wiedzy, którą wykazywali się wszyscy zaangażowani w nasze odwiedziny pracownicy. Każdy z uczestników wyciągnął ze zwiedzania wnioski, które były bliższe jego pracy: niektórzy byli żywo zainteresowani organizacją produkcji, inni komunikacją w działach i tablicami informacyjnymi, które służyły poszczególnym działom w wymianie wiadomości.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Każdy zjazd w firmie rodzinnej był podzielony na dwie części: część ściśle związaną z firmą rodzinną oraz warsztaty prowadzone przez Eksperta Akademii Sukcesora.

Tym razem na warsztat trafił temat controllingu. Jakub Tomaszewski wprowadził grupę w świat finansów i tworzenia raportów, które będą użyteczne dla właściciela firmy. Jak się okazało – sprawa wcale nie jest tak jednoznaczna! Przecież każdy właściciel chciałby o swojej firmie wiedzieć… wszystko!

Sukcesorzy sprostali jednak wyzwaniu: zaprojektowali one page report, który przedstawili Mentorowi – Panu Ryszardowi Wtorkowskiemu. Pan Prezes odniósł się do opracowań tłumacząc, które z przedstawionych rozwiązań dawałyby mu najpełniejszy obraz kondycji firmy.

Oczywiście, sukcesorzy nie byli z wyzwaniem sami. Jakub Tomaszewski to controller o wieloletnim doświadczeniu – obecnie pełni funkcję Dyrektora Finansowego i Operacyjnego w Hansgrohe Polska. Prócz Jakuba w zadaniu pomagała uczestnikom dr Adrianna Lewandowska, Lider Merytoryczny Programu Akademia Sukcesora.

Tematyka warsztatu i one page report będzie punktem startowym dla trzyosobowej grupy uczestników Akademii – do końca trwania programu będzie ona bowiem bezpośrednio pracować dla Mentora nad stworzeniem wzoru takiego właśnie raportu, który w późniejszym czasie będzie wdrożony i wykorzystywany w firmie LUG. Grupę projektową wesprze Jakub Tomaszewski – ich Opiekun Merytoryczny.

Pozostali uczestnicy Akademii zostali podzieleni na grupy i również „oddelegowani” do projektów realizowanych pod okiem pozostałych Mentorów Akademii. Szykuje nam się niezwykle ciekawy rok!

Warsztaty i tematyka finansów okazały się dużym wyzwaniem dla sukcesorów, któremu jednak znakomicie sprostali. Cieszymy się, że podczas Akademii nasze pokolenie NextG będzie miało możliwość zdobywać coraz to nowe, przydatne umiejętności!

Z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy Rodzinie Wtorkowskich: Państwu Iwonie i Ryszardowi, którzy otoczyli nas szczególną opieką i serdecznością, Erykowi i Jakubowi, którzy okiem sukcesora przybliżyli tematykę budowania autorytetu w firmie.

Dziękujemy, że za dnia mogliśmy poczuć się częścią Firmy LUG, a wieczorem, przy wspólnej kolacji, poczuć się częścią Rodziny Wtorkowskich.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Akademia Sukcesora to prestiżowy program managerski dla sukcesorów. Łączy w sobie najnowszą wiedzę z zarządzania przedsiębiorstwem oraz praktyczne aspekty jej zastosowania, jak również indywidualny rozwój uczestników w trakcie trwania programu.

Do udziału w programie zaprosiliśmy przedsiębiorców z najbardziej podziwianych firm rodzinnych, którzy zgodzili się na podjęcie roli Mentora.

Akademia Sukcesora to miejsce, gdzie biznes spotyka się z rodziną, a wiedza z doświadczeniem. To miejsce, w którym dowiesz się, jak zbudować swój autorytet i stać się prawdziwym liderem firmy rodzinnej!

O Magazyn Family Business

Magazyn Family Business
Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Jak odzyskaliśmy 70k USD? Sposoby minimalizacji ryzyka w imporcie z Chin.

W sytuacji, gdy Polska notuje rekordowe wyniki w handlu z Państwem Środka, chcemy zwrócić uwagę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.