Strona domowa / Firmy Rodzinne / Innowacyjne światło do życia z pasją – niepowtarzalna wizyta w firmie LUG

Innowacyjne światło do życia z pasją – niepowtarzalna wizyta w firmie LUG

Pierwszy Zjazd w Firmie Rodzinnej Akademii Sukcesora

Podążając za myślą Heraklita z Efezu: nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym – w programie Akademii Sukcesora, dedykowanemu młodemu pokoleniu z firm rodzinnych, podkreślamy wagę doświadczenia, jakie gromadzimy przez całe nasze życie zawodowe.

Do współpracy w Akademii zaprosiliśmy Mentorów – podziwianych polskich przedsiębiorców rodzinnych – którzy dzielą się z sukcesorami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Pierwszy zjazd w firmie rodzinnej Mentora odbył się w siedzibie LUG w Zielonej Górze – mieliśmy przyjemność gościć u Mentora – Pana Ryszarda Wtorkowskiego, Prezesa Zarządu LUG.

LUG jest spółką rodzinną, której początki sięgają przełomowego 1989 roku, gdy Panowie Wtorkowscy – ojciec i syn – założyli firmę działającą w branży oświetleniowej. Korzenie ich przedsiębiorczości i kultu pracy sięgają jednak dużo dalej w głąb rodzinnego drzewa genealogicznego. Przez ostatnie 29 lat firma przebyła rewolucyjną drogę od kilkuosobowej spółki do międzynarodowej grupy kapitałowej posiadającej 5 spółek zależnych i działającej na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych. To, co pozostało stałe, to wartości które od początku przyświecały Ryszardowi Wtorkowskiemu i jego ojcu, a później również jego żonie Iwonie Wtorkowskiej. Małżeństwo przekazało je później swoim synom – Erykowi i Jakubowi, przyszłym sukcesorom. To one ukształtowały organizację, rozprzestrzeniły się wśród pracowników i dziś tworzą silny, spójny fundament LUG. (Monika Bartoszak, Family Business, no 1(5) 2017).

Spotkaliśmy się grupą Akademii w siedzibie LUG i rozpoczęliśmy zjazd od charyzmatycznej prelekcji Pana Ryszarda Wtorkowskiego, który wprowadził nas w świat firmy: Inspiracją dla nas jest niejednokrotnie wszystko to, co nas otacza. Zwykle rozwiązań szukamy w przyrodzie i otaczającym świecie. My nie sprzedajemy lamp, dajemy ludziom światło.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=yFZVR117iio

Film podsumowujący obrane drogi strategiczne LUG jest poruszający nie tylko ze względu na przedstawianą, pięknie opowiedzianą historię, ale przede wszystkim przez wybrzmiewające w nim podejście do prowadzonej firmy, do ŚWIATŁA. Dopiero dziś, gdy usłyszałam o strategii, o obranych grupach docelowych firmy i jej brandach w pełni zrozumiałam przekaz tego filmu! Do tej pory po obejrzeniu tego filmu myślałam, że to fajna historia, ale dziś rozumiem, kim są te dzieci i dlaczego to właśnie one korzystają z usług firmy LUG. – komentowała jedna z sukcesorek, uczestniczka Akademii.

Więcej o Akademii: TUTAJ

Emocje, które towarzyszyły wystąpieniu i opowieści o rodzinie i firmie Państwa Wtorkowskich są niepowtarzalne. Usłyszeliśmy nie tylko jak powstała działalność, jak wyglądało otwarcie pierwszego sklepu HURT-DETAL z prawdziwego zdarzenia, ale jak bliscy sobie ludzie wspólnie budowali, realizowali coraz to kolejne, coraz to większe zlecenia na dostawę rozwiązań oświetleniowych.

Dziś LUG to nie tylko producent opraw – sukcesor, Eryk Wtorkowski, rozwija kolejne gałęzie biznesu. Podpisał kontrakt z CISCO – międzynarodowym liderem w branży nowoczesnych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem smart city. LUG wspólnie z Cisco będą wdrażać innowacyjne rozwiązania oświetleniowe w miastach na całym świecie.

Rodzina Wtorkowskich wzbudziła w sukcesorach nadzieję – że sprawy firmowe i rodzinne wzajemnie nie muszą się wykluczać. Że strategia naprawdę może być międzypokoleniowa. Że sukcesorzy mogą wnieść do firmy powiew świeżości i dodatkowe umiejętności. Że nestorzy mogą wierzyć w kolejne pokolenie, ufać mu, być otwartym na ich pomysły…

Niezwykle zainspirowani prelekcją udaliśmy się na zwiedzanie firmy: widzieliśmy zakład produkcyjny oraz centrum badawczo – rozwojowe, w którym znajduje się cały (wielki!) Dział Badań i Rozwoju. Byliśmy pod wielkim wrażeniem automatyzacji produkcji elektroniki, precyzji i specjalistycznej wiedzy, którą wykazywali się wszyscy zaangażowani w nasze odwiedziny pracownicy. Każdy z uczestników wyciągnął ze zwiedzania wnioski, które były bliższe jego pracy: niektórzy byli żywo zainteresowani organizacją produkcji, inni komunikacją w działach i tablicami informacyjnymi, które służyły poszczególnym działom w wymianie wiadomości.

Innowacyjne światło do życia z pasją - niepowtarzalna wizyta w firmie LUG
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Każdy zjazd w firmie rodzinnej był podzielony na dwie części: część ściśle związaną z firmą rodzinną oraz warsztaty prowadzone przez Eksperta Akademii Sukcesora.

Tym razem na warsztat trafił temat controllingu. Jakub Tomaszewski wprowadził grupę w świat finansów i tworzenia raportów, które będą użyteczne dla właściciela firmy. Jak się okazało – sprawa wcale nie jest tak jednoznaczna! Przecież każdy właściciel chciałby o swojej firmie wiedzieć… wszystko!

Sukcesorzy sprostali jednak wyzwaniu: zaprojektowali one page report, który przedstawili Mentorowi – Panu Ryszardowi Wtorkowskiemu. Pan Prezes odniósł się do opracowań tłumacząc, które z przedstawionych rozwiązań dawałyby mu najpełniejszy obraz kondycji firmy.

Oczywiście, sukcesorzy nie byli z wyzwaniem sami. Jakub Tomaszewski to controller o wieloletnim doświadczeniu – obecnie pełni funkcję Dyrektora Finansowego i Operacyjnego w Hansgrohe Polska. Prócz Jakuba w zadaniu pomagała uczestnikom dr Adrianna Lewandowska, Lider Merytoryczny Programu Akademia Sukcesora.

Tematyka warsztatu i one page report będzie punktem startowym dla trzyosobowej grupy uczestników Akademii – do końca trwania programu będzie ona bowiem bezpośrednio pracować dla Mentora nad stworzeniem wzoru takiego właśnie raportu, który w późniejszym czasie będzie wdrożony i wykorzystywany w firmie LUG. Grupę projektową wesprze Jakub Tomaszewski – ich Opiekun Merytoryczny.

Pozostali uczestnicy Akademii zostali podzieleni na grupy i również „oddelegowani” do projektów realizowanych pod okiem pozostałych Mentorów Akademii. Szykuje nam się niezwykle ciekawy rok!

Warsztaty i tematyka finansów okazały się dużym wyzwaniem dla sukcesorów, któremu jednak znakomicie sprostali. Cieszymy się, że podczas Akademii nasze pokolenie NextG będzie miało możliwość zdobywać coraz to nowe, przydatne umiejętności!

Z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy Rodzinie Wtorkowskich: Państwu Iwonie i Ryszardowi, którzy otoczyli nas szczególną opieką i serdecznością, Erykowi i Jakubowi, którzy okiem sukcesora przybliżyli tematykę budowania autorytetu w firmie.

Dziękujemy, że za dnia mogliśmy poczuć się częścią Firmy LUG, a wieczorem, przy wspólnej kolacji, poczuć się częścią Rodziny Wtorkowskich.

Innowacyjne światło do życia z pasją - niepowtarzalna wizyta w firmie LUG

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Akademia Sukcesora to prestiżowy program managerski dla sukcesorów. Łączy w sobie najnowszą wiedzę z zarządzania przedsiębiorstwem oraz praktyczne aspekty jej zastosowania, jak również indywidualny rozwój uczestników w trakcie trwania programu.

Do udziału w programie zaprosiliśmy przedsiębiorców z najbardziej podziwianych firm rodzinnych, którzy zgodzili się na podjęcie roli Mentora.

Akademia Sukcesora to miejsce, gdzie biznes spotyka się z rodziną, a wiedza z doświadczeniem. To miejsce, w którym dowiesz się, jak zbudować swój autorytet i stać się prawdziwym liderem firmy rodzinnej!

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi"

Jacy pracodawcy wygrywają walkę o talenty w dobie AI? Wyniki konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie | Człowiekowi”

Kolejny rok Instytut Biznesu Rodzinnego był Partnerem Strategicznym konkursu Family & Human Wellbeing Humanites Award …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.