Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

W rozpoczynającym się tygodniu zostaną opublikowane istotne dane makro z kraju. W czwartek GUS poda szczegóły wzrostu gospodarczego w Q2 oraz szacunek inflacji za sierpień. Motorem wzrostu zapewne pozostała konsumpcja prywatna, ale spodziewamy się, że w Q2 powróciły wzrosty inwestycji. W piątek zostanie opublikowany krajowy indeks PMI, oraz dane z rynku pracy w USA. Ta ostania publikacja będzie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu dla rynków finansowych.

Wydarzenia tygodnia

Rząd przedstawił założenia do przyszłorocznego budżetu

W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów poinformowano, że projekt ustawy budżetowej na 2018 r. zakłada deficyt budżetu państwa mniejszy niż 41,5 mld PLN oraz deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 2,7% PKB. Plan deficytu jest najniższy od 2012r., oraz o prawie 20 mld PLN niższy niż założono w 2017r. (w naszej ocenie tegoroczny deficyt będzie znacznie niższy od planu). W pracach budżetowych założono, że wzrost PKB wyniesie 3,8%, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną o 2,3% r/r. Podstawowe założenia są dość korzystne z punktu widzenia wpływów budżetowych, nieco powyżej konsensusu i projekcji NBP, ale w naszej ocenie możliwe do zrealizowania. W przyszłorocznym budżecie poważnym obciążeniem jest obniżka wieku emerytalnego, która wg Min Fin będzie kosztowała w 2018r. 9 mld PLN.

Historyczna nadwyżka w budżecie po lipcu

Wg szacunkowego wykonania budżetu państwa, po siedmiu miesiącach roku, odnotował on nadwyżkę w wysokości 2,4 mld PLN. Było to drugie w historii (po 2007r.) i najwyższe dodatnie saldo budżetu centralnego o tej porze roku. Wpływy z VAT po 7 miesiącach wzrosły o 24,4% r/r, co jest konsekwencją bardzo dobrej koniunktury, uszczelnienia systemu podatkowego, ale też opóźniania zwrotów podatku VAT przedsiębiorcom. Wpływy z CIT wzrosły o 13,4% r/r, z PIT o 7,8% r/r. Wydatki budżetu były natomiast zaledwie o 0,4% wyższe niż przed rokiem, m.in. dzięki znacznie niższej dotacji do FUS (który jest wpierany przez rosnące zatrudnienia, m.in. pracowników z zagranicy). W bieżącym roku deficyt będzie wyraźnie (o 20-30 mld PLN), niższy niż założone 59 mld PLN. Jego wysokość będzie jednak w dużej mierze zależała od chęci MinFin, ze względu na możliwości przesuwania niektórych wydatków i zwrotów pomiędzy latami.

Inwestycje przedsiębiorstw wciąż spadały w Q2

Wyniki finansowe badanych przez GUS dużych przedsiębiorstw niefinansowych były w pierwszym półroczu 2017r. wyraźnie lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I półroczu br. nakłady inwestycyjne ogółem badanych przedsiębiorstw wyniosły 49,2 mld PLN i były (w cenach stałych) o 1,1% niższe niż przed rokiem, podczas gdy w pierwszym kwartale odnotowano ich spadek o 0,4% r/r. Pogłębienie spadku było konsekwencją wyhamowania wzrostu nakładów na maszyny i urządzenia, podczas gdy nakłady na środki transportu przyśpieszyły, a na budynki i budowle spadały wolniej niż w pierwszym kwartale. Największy spadek nakładów odnotowano w górnictwie i energetyce. Nadal spodziewamy się, że w drugim kwartale inwestycje w ujęciu rachunków narodowych wzrosły, jednak było to konsekwencja uruchomienie inwestycji publicznych, przy słabej aktywności sektora przedsiębiorstw w tym zakresie.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Ubiegły tydzień na krajowym rynku walutowym upłynął pod znakiem oczekiwania na piątkowe wystąpienia bankierów centralnych na konferencji w Jackson Hole. Kalendarium publikacji danych makroekonomicznych było ubogie, a notowania złotego pozostawały pod dominującym wpływem czynników globalnych. Spadek awersji do ryzyka pozwoliła odrobić polskiej walucie część wcześniejszych strat.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

______________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje!

Firma rodzinna to marka – to zobowiązuje! Do tej pory jak skarb przechowuję wizytówkę mojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.