Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

W rozpoczynającym się tygodniu zostaną opublikowane istotne dane makro z kraju. W czwartek GUS poda szczegóły wzrostu gospodarczego w Q2 oraz szacunek inflacji za sierpień. Motorem wzrostu zapewne pozostała konsumpcja prywatna, ale spodziewamy się, że w Q2 powróciły wzrosty inwestycji. W piątek zostanie opublikowany krajowy indeks PMI, oraz dane z rynku pracy w USA. Ta ostania publikacja będzie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu dla rynków finansowych.

Wydarzenia tygodnia

Rząd przedstawił założenia do przyszłorocznego budżetu

W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów poinformowano, że projekt ustawy budżetowej na 2018 r. zakłada deficyt budżetu państwa mniejszy niż 41,5 mld PLN oraz deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 2,7% PKB. Plan deficytu jest najniższy od 2012r., oraz o prawie 20 mld PLN niższy niż założono w 2017r. (w naszej ocenie tegoroczny deficyt będzie znacznie niższy od planu). W pracach budżetowych założono, że wzrost PKB wyniesie 3,8%, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną o 2,3% r/r. Podstawowe założenia są dość korzystne z punktu widzenia wpływów budżetowych, nieco powyżej konsensusu i projekcji NBP, ale w naszej ocenie możliwe do zrealizowania. W przyszłorocznym budżecie poważnym obciążeniem jest obniżka wieku emerytalnego, która wg Min Fin będzie kosztowała w 2018r. 9 mld PLN.

Historyczna nadwyżka w budżecie po lipcu

Wg szacunkowego wykonania budżetu państwa, po siedmiu miesiącach roku, odnotował on nadwyżkę w wysokości 2,4 mld PLN. Było to drugie w historii (po 2007r.) i najwyższe dodatnie saldo budżetu centralnego o tej porze roku. Wpływy z VAT po 7 miesiącach wzrosły o 24,4% r/r, co jest konsekwencją bardzo dobrej koniunktury, uszczelnienia systemu podatkowego, ale też opóźniania zwrotów podatku VAT przedsiębiorcom. Wpływy z CIT wzrosły o 13,4% r/r, z PIT o 7,8% r/r. Wydatki budżetu były natomiast zaledwie o 0,4% wyższe niż przed rokiem, m.in. dzięki znacznie niższej dotacji do FUS (który jest wpierany przez rosnące zatrudnienia, m.in. pracowników z zagranicy). W bieżącym roku deficyt będzie wyraźnie (o 20-30 mld PLN), niższy niż założone 59 mld PLN. Jego wysokość będzie jednak w dużej mierze zależała od chęci MinFin, ze względu na możliwości przesuwania niektórych wydatków i zwrotów pomiędzy latami.

Inwestycje przedsiębiorstw wciąż spadały w Q2

Wyniki finansowe badanych przez GUS dużych przedsiębiorstw niefinansowych były w pierwszym półroczu 2017r. wyraźnie lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I półroczu br. nakłady inwestycyjne ogółem badanych przedsiębiorstw wyniosły 49,2 mld PLN i były (w cenach stałych) o 1,1% niższe niż przed rokiem, podczas gdy w pierwszym kwartale odnotowano ich spadek o 0,4% r/r. Pogłębienie spadku było konsekwencją wyhamowania wzrostu nakładów na maszyny i urządzenia, podczas gdy nakłady na środki transportu przyśpieszyły, a na budynki i budowle spadały wolniej niż w pierwszym kwartale. Największy spadek nakładów odnotowano w górnictwie i energetyce. Nadal spodziewamy się, że w drugim kwartale inwestycje w ujęciu rachunków narodowych wzrosły, jednak było to konsekwencja uruchomienie inwestycji publicznych, przy słabej aktywności sektora przedsiębiorstw w tym zakresie.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Ubiegły tydzień na krajowym rynku walutowym upłynął pod znakiem oczekiwania na piątkowe wystąpienia bankierów centralnych na konferencji w Jackson Hole. Kalendarium publikacji danych makroekonomicznych było ubogie, a notowania złotego pozostawały pod dominującym wpływem czynników globalnych. Spadek awersji do ryzyka pozwoliła odrobić polskiej walucie część wcześniejszych strat.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

______________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Prelekcje ekspertów Instytutu podczas Targów Drema 2022

Czy chcesz poznać skuteczny wzór na sukcesję? Po co firmom rodzinnym efektywność biznesowa? Jakie są …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.