W Polsce coraz popularniejsza staje się koncepcja family office, polegająca na powierzeniu zarządzania swoim majątkiem specjalistom. Na świecie istnieje już ponad 5 tys. firm oferujących takie usługi a ich liczba ciągle rośnie.
FAMILY OFFICE W PIGUŁCE
Family Office to ukierunkowana usługa doradcza świadczona przez zaufane i wyspecjalizowane osoby. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów klienta na płaszczyznach biznesowych i finansowych. Działania specjalisty family office pozwalają na zabezpieczenie kapitału, odpowiednie inwestycje, redukcję wysokości podatków. Wszystkie podejmowane przez eksperta zabiegi dążą do jednego – do generowania profitów równocześnie obniżając koszty.
Family office przewiduje wielopoziomowe wsparcie, które nie ogranicza się jedynie do porady słownej czy suchej kalkulacji. Zakłada przejęcie kontroli nad działalnością całości spraw administracyjnych, finansowych, prawnych czy inwestycyjnych. W dużym skrócie family office to po prostu centrum zarządzania majątkiem. Specjaliści zazwyczaj posiadają umiejętności z dziedzin takich jak zarządzanie, finanse, prawo, coaching. Pomiędzy ekspertem a klientem nawiązuje się głęboka relacja, usługi family office zakładają towarzyszenie rodzinie w wielu sytuacjach i dziedzinach życia, także w momencie sukcesji Układ opiera się na bezgranicznym zaufaniu, dyskrecji i lojalności. Wymaga to połączenia ogromnej wiedzy, doświadczenia, wsparcia i wzajemnego zrozumienia.
KONCEPT FAMILY OFFICE
Historia koncepcji family office sięga aż VI wieku. W tym okresie, po raz pierwszy, wyłoniła się postać majordomusa. Do jego obowiązków należało zajmowanie się domem, dbanie o majątek i interesy rodziny, umawianie spotkań. Osobistość majordomusa występowała jedynie w środowisku rodzin królewskich, jednak dała początek funkcji zarządcy i administratora, którzy zaczęli pojawiać się w domach wyższych klas społecznych. Z kolei pierwsze family office, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, powstało w XIX wieku. Wtedy to w Ameryce Północnej zaczęły tworzyć się wielkie rodzinne majątki. Pierwszą tego typu instytucją był House of Morgan, założony w 1838 roku przez rodzinę J.P. Morgan. Kilkanaście lat później, w 1882 roku, klan Rockefellerów również uruchomił własne family office, które istnieje do dziś. Część z rodzin rozpoczęła oferowanie swoich usług innym, równocześnie tworząc multi family offices. Obecnie na świecie istnieje ponad 5 tys. organizacji family office. Większość z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych, wiele występuje również w Wielkiej Brytani czy Szwajcarii.
FAMILY OFFICE W POLSCE
Obecnie następuje prężny rozwój segmentu family office na rynku polskim. Do niedawna, wszyscy, którzy chcieli powierzyć swoje finanse specjalistom, musieli wybierać się za granicę. Rozwój tych usług daje wielu ludziom możliwość zarządzania swoim majątkiem na miejscu i to w znacznie poszerzonym zakresie. Z roku na rok pojawia się większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Powiększone zainteresowanie jednocześnie wpływa na konkurencyjność działających na rynku podmiotów, które są zmuszone wciąż podnosić i rozwijać zakres swoich działań. Z kolei w Stanach Zjednoczonych każda rodzina, która dysponuje znacznym majątkiem posiada swoje family office. Właśnie tam znajduje się większość światowego rynku. „Family Office służy rozwijaniu kompetencji Zarządu firmy, przede wszystkim jednak zapewnia Właścicielom poczucie kontroli nad własnym biznesem i majątkiem. Pośród wielu klasyfikacji usług zgromadzonych pod hasłem „Family Office”, za najbardziej klasyczny podział można uznać kryterium wspieranych rodzin. Rozróżniamy tu: Single Family Office, czyli instytucję obsługującą wyłącznie jedną rodzinę oraz Multi Family Office – czyli doradców mających pod swoją opieką wiele majątków rodzinnych. W Polsce Single Family Office znajduje jeszcze ograniczone warunki do swobodnego funkcjonowania, jednak skala majątków, złożoność struktur oraz rozwój firm rodzinnych spowodowała rozwój doświadczenia „wielorodzinnych” Family Office. Należy pamiętać, że prawdziwe Family Office to coś więcej niż dobrze zarządzane finanse – to miejsce gdzie panuje pełne, obustronne zaufanie dające pewność, że zgromadzony kapitał zabezpieczy rodzinę na pokolenia dodatkowo pełniąc funkcję tzw. gatekeepera.”- dodaje Jakub Nowak, Menedżer CMT Advisory, ekspert ds. Family Office
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z FAMILY OFFICE
Przede wszystkim family office opiekuje się całym zgromadzonym przez firmę i rodzinę majątkiem. Mogą być to akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, depozyty bankowe, udziały własnych przedsiębiorstw. Nie ma również znaczenia miejsce rozlokowania składowych, często rozmieszczone są one na całym świecie, co dodatkowo wzmaga poziom złożoności i czasochłonności w zarządzaniu nimi.
Dodatkowo osoby zamożne dostają kilkanaście propozycji inwestycyjnych dziennie. Przeglądając wszystkie oferty, tracą zbyt dużo czasu, który mogą poświęcić na dalszy rozwój firmy. Wybory często potwierdzane są jedynie pobieżną analizą propozycji, co zwiększa ryzyko inwestycyjne. Specjaliści, przeprowadzając dokładne badania, są w stanie wskazać inwestycje, które nie mają szansy się udać. Dzięki temu przedstawiciele firm rodzinnych, jako aktywni przedsiębiorcy mogą swój czas zainwestować w prowadzenie spółki.
Eksperci family office zajmują się jednak nie tylko przyszłymi inwestycjami. Często zdarza się, że niektóre projekty planowane są na dobre kilka lat do przodu i po pewnym czasie nikt już nie monitoruje ich działalności. Koszty obsługi takich inwestycji bywają ogromne i profesjonaliści są w stanie zmniejszyć je do minimum. „Otóż każda firma potrzebuje skutecznego zarządzania i efektywnego zarządu. I tak samo majątek prywatny również potrzebuje swojego zarządu. Do tego właśnie służy Family Office. Nie jest właścicielem majątku, ale pracuje na rzecz jego właściciela i tylko przez niego jest opłacany. Family Office dba o majątek prywatny tak jak dobry zarząd troszczy się o rozwój firmy. I dlatego warto płacić za czyjąś wiedzę i doświadczenie, święty spokój, porządek w papierach i oszczędność czasu. I bezpieczeństwo swojego majątku,” mówi Rafał Lorek Partner w Lorek Pawlak Family Office
Dysponowanie okazałym dobytkiem nie sprawi, że będziemy wiedzieli jak nim efektywnie zarządzać. Na codzienne dbanie o finanse składa się wiele czynności, które warto przekazać wyspecjalizowanym osobom. Dzięki temu firma będzie dysponowała uporządkowanym majątkiem oraz pewnością wynikającą z poczucia kontroli nad nim. Skorzystanie z usług family office daje realną szansę na dobre zarządzanie, a co ważniejsze, ciągłe pomnażanie dorobku.
Family office stawia na długotrwałą współpracę. Dzięki temu firmy rodzinne zyskują dodatkowego powiernika, który dba o ich interesy. Z biegiem czasu obie strony poznają się lepiej, zwiększa się wiedza specjalisty na temat firmy i rodziny. Doradca family office ma pełny wgląd na przedsiębiorstwo z perspektywy rodzinnej, widzi całość, obserwuje wszystkie problemy. Jedynym z elementów, które odróżniają usługę family office od usług na przykład private banking jest to, że family office jest całkowicie opłacany przez zleceniodawcę, czyli firmę rodzinną. Nie ma tu więc konfliktów interesów. – dodaje Marta Widz, ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego. Dodatkowo family office jest często opłacany na podstawie premia od zysków, czyli „success fee”. Dzięki temu klient może mieć pewność, że jego założenia i cele będą realizowane z jak największym zaangażowaniem.
Autor tekstu: Aleksandra Gabszewicz