Strona domowa / Sukcesja / Sukcesja w praktyce, czyli jak jabłko przejmuje biznes od jabłoni

Sukcesja w praktyce, czyli jak jabłko przejmuje biznes od jabłoni

Założyłeś firmę rodzinną. Prowadzisz ją od lat. Z sukcesem wchodzisz na nowe rynki, budujesz sieć klientów, wprowadzasz marki i produkty na rynek. Jesteś przekonany, że twoja firma przetrwa, a twoje nazwisko stanie się marką samą w sobie i legendą w rodzimej gospodarce. Nic takiego jednak się nie dzieje, więc zastanawiasz się dlaczego? Chociaż powodów może być wiele, jedną z przyczyn jest… brak planów sukcesyjnych. Dowiedz się, jak zaplanować dobry proces sukcesyjny,  połącz firmę i rodzinę mądrze i obserwuj, jak rośnie zainteresowanie Twoim biznesem.

Firmy Rodzinne to przenikanie się relacji biznesowych ze sprawami rodzinnymi

Przedsiębiorstwa rodzinne stanowią jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia biznesu – są podstawą nie tylko polskiej, ale i światowej gospodarki. To dzięki firmom rodzinnym i ich odważnym działaniom stabilne zatrudnienie znajdują dziesiątki rodzin, a same firmy rozwijają się i są w stanie pokonywać nawet największe trudności dzięki nieszablonowemu myśleniu. Jednak mimo sukcesów na wielu polach, w firmach rodzinnych często dostrzegalne są problemy z przenikaniem się relacji biznesowych ze sprawami rodzinnymi. Firma często jest podstawą życia całej rodziny – jej członkowie realizują się, spełniają swoje marzenia, ale równie często muszą walczyć z trudną rzeczywistością i konfliktami w rodzinie. W praktyce oznacza to zazwyczaj bardzo emocjonalne zarządzanie firmą, a także przenoszenie problemów firmy do domu, na grunt prywatny i omawianie ich na rodzinnych obiadach. Przedsiębiorstwa rodzinne stają więc przed wieloma wyzwaniami, a jednym z największych jakie na nie czeka jest proces sukcesji.

Sukcesja rozwiązaniem na trwanie firmy rodzinnej

Przy sprzyjających warunkach i poprawnie prowadzonej sukcesji firma jest w stanie trwać przez następne pokolenia. Firmy z sektora MŚP często decydują się na przeprowadzenie sukcesji bez żadnej zewnętrznej pomocy – można się jednak zastanawiać czy to na pewno dobra decyzja. Czy aby na pewno taka firma rodzinna wie, jakie są kolejne kroki konieczne do osiągnięcia pełnego sukcesu? Czy zna wszystkie niezbędne narzędzia i metody przeprowadzania sukcesji? Czy członkowie rodziny wiedzą jakie mogą być skutki pominięcia jakiegoś elementu owego procesu? Przede wszystkim te firmy rodzinne powinny wiedzieć, że TAK, to JEST MOŻLIWE. Tylko jak samodzielnie przejść przez ten proces, aby zachować płynność działań, równowagę przedsiębiorstwa i ciągłość biznesu?

Sukcesja ekosystemem łączącym firmę i rodzinę biznesową

W dzisiejszych czasach biznes mierzy się z wieloma wyzwaniami – nie tylko tymi technologicznymi, ale także tymi związanymi z rosnącą konkurencją czy rosnącymi wymaganiami klientów. Ostatnio pojawił się również nowy problem – otóż firmy muszą poradzić sobie ze skutkami pandemii. Dla wielu obecne czasy stały się motywatorem do działania – z wielu powodów właśnie teraz podejmowane są decyzje, by rozpocząć sukcesję. Najtrudniejsze w całym procesie może okazać się jej przeprowadzenie, by proces ten był dla pracowników firmy jak najmniej widoczny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sukcesja jest procesem wieloetapowym, ewolucyjnym. Nigdy nie jest to wydarzenie jednorazowe; aby właściwie przeprowadzić sukcesję konieczne jest szczegółowe planowanie, omawianie założeń z rodziną, ustalanie priorytetów i dochodzenie do kompromisów. Sukcesja jest takim procesem, podczas którego emocje mogą przewyższać racjonalne podejście do biznesu, zaburzać harmonię i efektywność ekonomiczną firmy, co może przyspieszać proces destrukcji zamiast prowadzić do skutecznej zmiany pokoleniowej – a my jesteśmy w stanie pokazać i nauczyć Cię jak wykorzystywać „rodzinne burze mózgów” i czerpać korzyści z konfliktów, a także jak dojść w rodzinie do porozumienia. Ważne jest bowiem by ze sobą o sukcesji rozmawiać! Im większą transparentność procesu zapewnisz, tym większy zyskasz spokój wszystkich zaangażowanych stron, w tym także pracowników firmy.

Pięć filarów sukcesji

Cały proces sukcesji powinien być oparty na 5 filarach: wartości, wiedzy, władzy, własności i wizji – to zestaw profesjonalnych narzędzi, przeznaczony dla rodzin biznesowych, który wspomoże Cię w przeprowadzeniu samodzielnej sukcesji. Jeśli marzysz o wielopokoleniowości, to jesteś gotowy do oddania bądź przejęcia władzy – tylko czy aby na pewno wszyscy członkowie rodziny podzielają Twoją wizję? Pogodzenie sprzecznych stanowisk może okazać się zadaniem niełatwym, dlatego nasze narzędzia skonstruowane są w taki sposób, aby angażować wszystkich członków rodziny w działania związane z sukcesją.

Wartości – fundamentem przedsiębiorstwa rodzinnego

Fundamentem, podstawą do rozpoczęcia procesu są wartości, na których opiera się prowadzony biznes, również te, które są wyznawane przez poszczególnych członków rodziny. Poprzez wskazanie tych wartości Twoja rodzina i Twoi pracownicy będą je rozumieli i cenili na równi z Tobą, a dzięki temu razem będziecie mogli budować świadomy, dobrze funkcjonujący zespół, który nawet w czasach turbulencji będzie zdolny utrzymywać równowagę organizacji. Dzięki naszym narzędziom związanym z ustalaniem wartości nauczysz się przeprowadzać rodzinną dyskusję dotyczącą wszystkich ważnych aspektów sukcesji, a w konsekwencji uzyskasz od rodziny informacje na temat ich wizji rozwoju Waszej firmy, a także samodzielnie stworzysz zasady współpracy nestora z sukcesorem.

Unikalna i niedostępna wiedza nestora tylko dla wybranych

Poza wspólną pracą nad jasno określonym celem, jakim jest przekazanie władzy w firmie konieczna jest także indywidualna praca zarówno samego nestora, jak i sukcesora. W naszych kwestionariuszach, ankietach, formularzach kompetencyjnych kierowanych indywidualnie bądź grupowo będziesz w stanie samodzielnie określić wspólne spojrzenie oraz różnice zdań wśród członków rodziny. To, co determinuje sukces, to umiejętność przekazywania wiedzy sukcesorowi. Bez ścisłej współpracy nestora i sukcesora, bez wzajemnego przekazywania sobie informacji o sposobach funkcjonowania firmy, o wyznawanych wartościach, o sposobach zarządzania, proces ten nie będzie w pełni efektywny. Konieczne jest uporządkowywanie i stopniowe przekazywanie wiedzy, a z czasem także uprawnień sukcesorowi. Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem pozwala bowiem chociażby na zdiagnozowanie czynników sukcesu firmy, ale także na dostrzeżenie pewnych błędów, których w przyszłości sukcesor będzie mógł uniknąć. Nasze narzędzia pozwolą także zdiagnozować takie obszary, które sukcesor powinien doskonalić, aby móc zostać efektywnym i cenionym przywódcą.

Sukcesja i analiza finansowa – co je łączy?

Poza tym, że dzięki naszym narzędziom będziesz w stanie przeprowadzić rodzinę przez proces zmiany i jasno komunikować każdy etap przyjętego planu, zyskasz także umiejętność obiektywnej oceny całego procesu pod względem stricte finansowym z wielu stron: zarówno właściciela, firmy, jak i samej rodziny. Warto pamiętać, że przekazanie sterów firmy to nie tylko dzielenie się wiedzą, historią firmy i władzą, ale że jest to również najwłaściwszy czas na dogłębną analizę sytuacji finansowej. Sukcesja wymaga planowania długoterminowego, bardzo szczegółowego – sprowadza się to także do perspektywy finansowej tj. zdolności firmy do przetrwania, podziału dywidend, wyceny przedsiębiorstwa czy przygotowania planu emerytalnego dla nestora i jego współmałżonka. Aspekty finansowe są zazwyczaj punktem zapalnym, bardzo newralgicznym, nie tylko dla rodziny, ale także dla pozostałych udziałowców – zdania są nieraz tak skrajne, że omawianie warunków finansowych sukcesji prowadzi do poważnych konfliktów. W naszych narzędziach znajdziesz odpowiedzi na to jak sobie poradzić z tak trudnymi sytuacjami oraz w jaki sposób rozplanować finasowanie procesu.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że przed firmami rodzinnymi staje wiele wyzwań i wyrzeczeń. Prowadzenie firmy rodzinnej wiąże się z wieloma problemami i konfliktami wynikającymi ze specyfiki wielopokoleniowego biznesu rodzinnego. Zarządzanie często utrudniają więzy rodzinne zestawione z relacjami biznesowymi. Mimo, że prowadzenie biznesu z pokolenia na pokolenie pozwala wyróżnić się na tle rynku, niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniej techniki zarządzania i opracowanie strategii, która umożliwi wdrażanie nowych umiejętności zarządczych oraz zwróci uwagę kierujących firmą na nowe szanse, ale i na zagrożenia płynące z otoczenia zewnętrznego.

Model Diamentu Sukcesyjnego©, czyli sukcesja w praktyce

Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z firmami rodzinnymi pozwoliło nam przygotować takie narzędzia i metody, które w jasny i zrozumiały sposób pozwolą na przeprowadzenie sukcesji samodzielnie – jesteśmy świadomi, że proces ten jest niezwykle istotny dla każdego przedsiębiorstwa, które marzy o wielopokoleniowości. To z myślą o nich powstał Model Diamentu Sukcesyjnego©, który pomoże skutecznie przeprowadzić proces sukcesji, a który na pewno zakończy się pełnym powodzeniem. Dzięki temu firma zyska nowego lidera, myślącego odważnie i innowacyjnie oraz wprowadzającego nieszablonowe rozwiązania zapewniające konkurencyjną przewagę. Jednak aby tego dokonać, potrzeba dużego zaangażowania wszystkich stron procesu, odwagi i pokonania wielu przeszkód. „Per aspera ad astra” – pamiętaj, że jesteś w stanie przejść przez tę długą i krętą drogę, a pomoc znajdziesz chociażby w proponowanych przez nas narzędziach Diamentu Sukcesyjnego ©. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij w poniższy link i odkryj nieocenioną pomoc naszych metod skonstruowanych na podstawie wieloletnich doświadczeń i pracy nad sukcesjami z firmami rodzinnymi: https://sukcesjawpraktyce.pl/

PAMIĘTAJ: To będzie Twój sukces!

O Adrianna Lewandowska

Założyciel i Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. Doradca ds. strategii właścicielskiej i sukcesji. Specjalizuje się w budowaniu strategii dla firm rodzinnych opartych na wartościach, opracowywaniu konstytucji dla rodzin biznesowych oraz moderacji procesu sukcesji.

Zobacz również

zalety rodzinności1

7 głównych zalet rodzinności

Firma rodzinna ma szereg cech i zasobów, których nie można kupić, zdobyć, pożyczyć. Wyjątkowe wartości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.