Strona domowa / Bez kategorii / Firma Rodzinna Roku – wzór społecznej odpowiedzialności

Firma Rodzinna Roku – wzór społecznej odpowiedzialności

Rodziny Biznesowe opierają się na silnych fundamentach wyznawanych wartości. To w nich tkwi ich siła, potencjał i długowieczność. Dzięki tym wartościom, potrzeba niesienia pomocy i chęć wspierania swojego otoczenia stają są oczywistym elementem funkcjonowania.

Firma Rodzinna Roku

Znalezienie balansu między skutecznością biznesową a społecznym zaangażowaniem może być trudne. Dlatego właśnie firmom rodzinnym najczęściej udaje się ten balans odnaleźć. Skupiając się na przekazywanych z pokolenia na pokolenie wartościach potrafią utożsamić się z potrzebami otoczenia i efektywnie na nie odpowiedzieć.

Po raz kolejny Instytut Biznesu Rodzinnego postanowił uhonorować tytułem Firmy Rodzinnej Roku najbardziej zaangażowane społecznie przedsiębiorstwa rodzinne. Coroczny Konkurs ma na celu wyłonienie i promocję wyjątkowych przedsiębiorstw. Nagrodę główną oraz wyróżnienia w kategoriach mikro, małe, średnie, duże i projekt przyznaje Kapituła Konkursowa. Przedstawiciele świata nauki i biznesu oceniają m.in. dynamikę rozwoju firmy, długoterminowe podejście do prowadzenia biznesu, działania na rzecz otoczenia i autorskie projekty realizujące założenia społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma Rodzinna Roku - wzór społecznej odpowiedzialności
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czym właściwie jest CSR?

Omawiając przyznawanie nagród dla firm zaangażowanych społecznie warto przybliżyć pojęcie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR).

Mimo braku jednomyślnej definicji, ogólne zasady działań odpowiedzialnych społecznie sprowadzają się do zaangażowania firmy w kilka kluczowych obszarów:

  • ład organizacyjny, czyli m.in. przestrzegania zasad etycznej kultury organizacyjnej, raportowanie społeczne czy przeciwdziałanie korupcji
  • pracownicy, a więc słuchanie potrzeb, docenianie, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa i optymalnych warunków pracy, szanowanie praw i różnorodności i utrzymywanie balansu między życiem zawodowym a prywatnym
  • środowisko, co sprowadza się m.in. do ograniczania emisji gazów, odpowiedzialnego zarządzania odpadami, ograniczania zużycia energii, wody, papieru
  • produkt, gdzie skupia się na rzetelnym zarządzaniu łańcuchem dostaw, odpowiedzialnością wydobycia, transportu surowców i tworzenia półproduktów czy świadomego inwestowania

Przedsiębiorstwa mogą także angażować się w kampanie społeczne, by wpływać na zmianę postaw lub zachowań wybranych grup, korzystając z różnych środków przekazu.

Kompleksowe podejście do zagadnienia CSRu nie opiera się jednak tylko na wymienionych obszarach. Ważne jest, aby wartości i zasady, istotne z punktu społecznej odpowiedzialności implementować we wszystkich punktach styku firmy z otoczeniem, zarówno zewnętrznym jak i wewnętrznym. Od najmniejszych spraw, jak codzienne relacje z pracownikami, przez kontakty z otoczeniem po złożone procesy produkcyjne.

Dobry przykład

Pierwszą firmą docenioną za działania na rzecz lokalnej społeczności był Novol – największy producent materiałów dla lakiernictwa samochodowego w Polsce. Swoje początki datuje na rok 1978, kiedy to Piotr Olewiński i Piotr Nowakowski otworzyli niewielki warsztat zaspakajający potrzeby lokalnego rynku.

firma rodzinna

Właściciele w swojej działalności postawili na kierowanie się zasadą zrównoważonego rozwoju. Dbają o bezpieczeństwo ekologiczne i zachowanie nienaruszonego stanu otaczającej przestrzeni. „NOVOL przyczynił się do kształtowania współodpowiedzialności za stan środowiska budując dopalacz termiczny z regeneracją ciepła – urządzenie, które nie tylko ogranicza emisję lotnych związków organicznych, ale pozwala również wykorzystać energię odpadową z procesów przemysłowych i procesów spalania. Inwestycja ta ma charakter nowatorski i jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, które po zakończeniu realizacji nie generuje zysków, a jej zadaniem jest poprawa stanu środowiska, ograniczenie uciążliwości oraz negatywnych wpływów działalności przedsiębiorstwa na środowisko.” (ze strony firmy)

W 2000 roku utworzony został oddział Manu Service, który zajmuje się konfekcjonowaniem towarów i produktów. Oddział zatrudnia 42 osób niepełnosprawnych intelektualnie, dając im nie tylko możliwość pracy i zarobku, ale przede wszystkim dołączenie do lokalnej społeczności i włączenie do organizacji.
Projekt przedsiębiorstwa Novol zachwycił Kapitułę Konkursową, która doceniła cel przedsięwzięcia: rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Kapituła po prześledzeniu całokształtu działalności Novol, ich skuteczności biznesowej połączonej z realizowaniem wsparcia lokalnej społeczności, postanowiła wyróżnić firmę tytułem Firmy Rodzinnej Roku 2015.

Śledź dalsze odsłony naszych Konkursowych Laureatów w kolejnych artykułach.

Dowiedz się więcej o Konkursie Firma Rodzinna Roku

Zgłoś się

O Magazyn Family Business

Family Business. Zarządzanie firmą rodzinną to pierwszy w Polsce kwartalnik poświęcony profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Opisujemy case studies, pokazujemy historie firm rodzinnych, piszą u nas czołowi eksperci z całego świata!

Zobacz również

Zarządzanie przez wartości, czyli sukcesja w firmie rodzinnej

Zarządzanie przez wartości, czyli sukcesja w firmie rodzinnej

Największym wyzwaniem przed jakim aktualnie stoją założyciele firm rodzinnych, którzy marzą o nieśmiertelności swoich biznesów, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.