Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Kalendarium rozpoczynającego się tygodnia jest ubogie w publikacje danych i ogranicza się do wstępnych odczytów indeksów PMI w Europie. W tym tygodniu nie zabraknie natomiast wystąpień bankierów centralnych z USA, choć po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed wpływ komentarzy będzie mniejszy. W centrum uwagi inwestorów będzie także dzisiejsza debata kandydatów na prezydenta Francji oraz czwartkowe wyniki ostatniej aukcji TLTRO z Europejskiego Banku Centralnego.

Wydarzenia tygodnia

„Gołębia” podwyżka stóp w USA

Amerykańska Rezerwa Federalne podniosła stopy procentowe o 25 bps, w wyniku czego główna stopa funduszy federalnych wynosi obecnie 0,75-1,00%, co było decyzją zgodną z oczekiwaniami. Nieco odmienna od oczekiwań była wymowa komunikatu i komentarze prezes J. Yellen, które okazały się nieco bardziej łagodne i wyeliminowały możliwość silniejszej skali zacieśnienia monetarnego w stosunku do prognoz z grudnia. Z zaktualizowanego wykresu dot-plot wynika, iż głównym scenariuszem na ten rok wciąż pozostają łącznie trzy podwyżki stóp w tym roku oraz dalsze zacieśnianie w wymiarze 75 bps w latach 2018 i 2019, podczas gdy po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Fed, część inwestorów zaczęła wyceniać scenariusz czterech podwyżek stóp w tym roku. Fed stwierdził w komunikacie, że warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych. Zdaniem prezes J. Yellen 3 podwyżki rocznie zaliczają się do stopniowego podnoszenia stóp. Taki też jest aktualnie najbardziej prawdopodobny scenariusz na stopy procentowe w USA.

Inflacja coraz bliżej celu NBP

Inflacja w lutym wyniosła 2,2% r/r, co było wynikiem nieco wyższym od konsensusu rynkowego na poziomie 2,1% r/r. Zgodnie z przypuszczeniami zrewidowane w dół zostały dane za styczeń, kiedy wskaźnik CPI wyniósł 1,7% r/r wobec 1,8% r/r szacowanych pierwotnie. Podobnie jak w miesiącach poprzednich wzrost inflacji jest skutkiem niskiej bazy statystycznej, szczególnie w przypadku cen paliw (+21,2% r/r), a także rosnących cen żywności (+4,3% r/r), szczególnie warzyw (+6,4% r/r). W lutym wzrosły wszystkie liczone przez NBP miary inflacji bazowej i wszystkie znajdują się na dodatnich poziomach. Najważniejsza z nich, wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł 0,3% r/r wobec 0,2% r/r w styczniu. W najbliższych miesiącach wzrost inflacji będzie kontynuowany, choć według naszych szacunków potencjał do dalszego wzrostu inflacji wyczerpuje się i w naszej ocenie wskaźnik CPI nie przekroczy na trwałe celu inflacyjnego.

Czynniki kalendarzowe ograniczyły wzrost produkcji w lutym

Wzrost produkcji przemysłowej wyhamował w lutym do 1,2% r/r z 9,0% r/r w styczniu. Spadek tempa wzrostu produkcji był spodziewany i wiąże się z negatywnym wpływem czynnika kalendarzowego i mniejszą liczbą dni roboczych. Eliminując wpływ czynników sezonowych wzrost produkcji wręcz przyspieszył i wyniósł 4,8% r/r wobec 4,1% r/r w styczniu.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Każda z sesji ubiegłego tygodnia – w mniejszym, bądź większych zakresie – kończyła się umocnieniem złotego w relacji do euro. W rezultacie na koniec omawianego okresu kurs EUR/PLN wyznaczył poziom 4,2750 tj. minimum z początku marca. Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii. Wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej wyraźnie wpłynął natomiast na notowania pary USD/PLN, która poziomem 3,9788 ustanowiła minimum z początku lutego.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

________________________________________________________________

Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Millennium Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Ten tydzień prawdopodobnie upłynie pod znakiem podwyższonej awersji do ryzyka. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.