Strona domowa / Sukcesja / Sukcesja Wiedzy / Sukcesja indywidualnej działalności gospodarczej stanie się możliwa

Sukcesja indywidualnej działalności gospodarczej stanie się możliwa

Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osób fizycznych. Jest to pierwsza i wielce pożądana próba ustawowego uregulowania problemu braku ciągłości prawnej firmy prowadzonej przez indywidualnego przedsiębiorcę, który sygnalizujemy od lat.

Nasi eksperci, w tym Łukasz Martyniec z Kancelarii Sukcesyjnej MARTYNIEC, przygotowali szereg wniosków oraz propozycji zmian do projektu ustawy oraz innych przepisów. Szereg z zaproponowanych przez nas zmian zyskało już akceptację, kolejne wymagają dalszej dyskusji i wyjaśnień.

Nasze wnioski wykraczają znacznie poza ramy przygotowywanej ustawy, podkreślając konieczność bardziej kompleksowego podejścia do ułatwienia sukcesji biznesu w Polsce, co – mamy nadzieję – spotka się ze zrozumieniem Rządu i możliwe będzie przygotowanie kolejnych ustaw wspierających proces sukcesji w firmach rodzinnych.

Zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju ustawa, choć niezwykle pożądana, nie jest niestety próbą kompleksowego podejścia do sukcesji firm rodzinnych w Polsce. Miejmy nadzieję, że przygotowywane obecnie przepisy wejdą w życie w planowanym terminie, ale bez szerszego spojrzenia oraz głębszej debaty nad wnioskowanymi przez nas szczegółowymi zmianami w prawie spadkowym, rodzinnym, procedurze cywilnej oraz prawie handlowym, nadal spotykać się będziemy z poważnymi utrudnieniami i brakiem istotnych narzędzi.

W dniu 5 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju będą miały miejsce konsultacje w sprawie projektu, w których bierzemy udział. Będziemy szczegółowo informować o ich przebiegu.

Poniżej załączamy tabele uwag które będziemy omawiać jutro

tabela uwag _ uzgodnienia międzyresortowe _2016.08.02

tabela uwag_konsultacje publiczne_2016.08.03

O Łukasz Martyniec

Łukasz Martyniec - doradca sukcesyjny, prawnik, doradca finansowy, wykładowca. Od 2004 roku specjalizuje się w doradztwie dla firm oraz rodzin w zakresie sukcesji międzypokoleniowej oraz planowania spadkowego, w szczególności ładu rodzinnego i konstytucji rodzinnych. Prowadzi szkolenia w tej tematyce na zamówienie największych towarzystw ubezpieczeniowych, banków i organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Jest pierwszym w Polsce doradcą sukcesyjnym, który prowadzi szkolenia dla radców prawnych, także na zamówienie Krajowej Izby Radców Prawnych.

Zobacz również

Tam, gdzie jest testament, znajdzie się i rozwiązanie! Prawne zabezpieczenie rodziny

Tam, gdzie jest testament, znajdzie się i rozwiązanie! Prawne zabezpieczenie rodziny

Najważniejsze FAKTY: Każdy musi zacząć od odpowiednio sporządzonego testamentu! Przekaż bogactwo, a nie problemy! W …

Jeden komentarz

  1. My też braliśmy w tym udział. Dziękujemy za konsultacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.