Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek - komentarz Millennium / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Rozpoczynający się tydzień zapowiada się niezwykle ciekawie. Najważniejszym wydarzeniem będzie rozpoczynające się we wtorek dwudniowe posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek jest przekonany, iż dojdzie na nim do podwyżki stóp procentowych. Kluczowe dla nastrojów będzie jednak retoryka wystąpienia prezes J.Yellen oraz publikacja oczekiwanej przez bankierów centralnych ścieżki stóp procentowych w 2017 roku i kolejnych latach. Źródłem zmienności okazać się mogą także posiedzenia BoJ, BoE, i SNB, wybory parlamentarne w Holandii i rozpoczęcie procedury Brexitu. Z kolei na szczycie państw G20 dojdzie do spotkania Trump – Merkel, które również może wpłynąć na sentyment rynkowy. Wobec bogatego kalendarium i wagi wydarzeń zagranicą, liczne publikacje danych krajowych nie będą w naszej ocenie miały znaczącego wpływu na rynek finansowy.

Wydarzenia tygodnia

Stopy i komunikat po posiedzeniu RPP bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, utrzymując stopę referencyjną na 1,50%. Wymowa komunikatu niewiele odbiegała od poprzedniego, kiedy Rada jasno zakomunikowała, że przyśpieszenie inflacji nie jest dla niej problemem. W ocenie RPP ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim terminie jest ograniczone, podczas gdy przed miesiącem było „niewielkie”. Nie jest to jednak zmiana, która wyraźnie zmieniałaby wymowę stwierdzenia, chociaż nowe określenie wydaje się mniej kategoryczne. Na posiedzeniu w marcu Rada zapoznała się nową projekcją PKB i inflacji. Ścieżka centralna tej projekcji nie przekracza celu (2,50%) w całym horyzoncie, a zdaniem prezesa Glapińskiego sama projekcja sugerowałaby możliwość utrzymania stóp na obecnym poziomie nie tylko w 2017r., ale też w 2018r. Podtrzymujemy nasza ocenę, że stopy NBP zostaną utrzymane na obecnym poziomie do połowy 2018 roku.

Stopy ECB bez zmian, komunikat mniej gołębi

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe oraz parametry skupu aktywów bez zmian. Z komunikatu po posiedzeniu usunięto stwierdzenie, że jeśli okaże się to konieczne do osiągnięcia celu inflacyjnego, Rada Prezesów będzie reagować z użyciem wszystkich instrumentów, jakie ma do dyspozycji w ramach swojego mandatu, co jak wyjaśnił Draghi sugeruje, że obecnie nie ma potrzeby by podejmować niestandardowe działania. Wynik posiedzenia potwierdził, ze ECB w najbliższym czasie utrzyma obecny poziom akomodacji monetarnej.

Kolejne dobre dane z rynku pracy w USA

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 235 tys. po wzroście o 238 tys. przed miesiącem, a wzrost był wyższy od oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 200 tys. Stopa bezrobocia spadła natomiast w lutym do 4,7% z 4,8% i była zgodna z oczekiwaniami. Dane potwierdzają bardzo pozytywny obraz rynku pracy, który w ocenie Fed osiągnął już pełne zatrudnienie. Są kolejnym argumentem za podwyżkami stop procentowych w USA. Wzrost kosztu pieniądza o 25 bps na marcowym posiedzeniu wydaje się być przesądzony.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Miniony tydzień był okresem przeceny złotego, a piątek był siódmą z rzędu wzrostową sesją EUR/PLN. Mimo, iż na początku ubiegłego tygodnia kurs rósł w anemiczny sposób tj. o kilkanaście pipsów, to koniec omawianego okresu przyniósł już zauważalne wzrosty. Tylko w piątek notowania pary EUR/PLN zwyżkowały o 1,5-grosza osiągając najwyższy od końca stycznia poziom 4,3388.

Pobierz pełny komentarz tutaj: Komentarz tygodniowy

Więcej informacji:

Biuro Analiz Makroekonomicznych
research@bankmillennium.pl
Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista
+48 22 598 22 38
www.bankmillennium.pl

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

ESG - zielony ład - materiał WKB

ESG – obowiązki przedsiębiorców. Zielony Ład

Przyjmując Zielony Ład (Green Deal) w 2019 r., Unia Europejska wyznaczyła kurs na bardziej zrównoważone inwestycje, wprowadzając termin ESG do porządku biznesowego. Wprowadzenie zasad ESG w przedsiębiorstwie, pomimo możliwych początkowych trudności, ostatecznie stanowi konieczność dla utrzymania się w nowoczesnym i rozwijającym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.