Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Kalendarium danych makro na rozpoczynający się tydzień jest ubogie. Z rynku krajowego we wtorek zostanie opublikowana inflacja za marzec, w czwartek lutowy bilans płatniczy. Wstępny szacunek GUS zakłada spadek inflacji do 2,0% r/r z 2,2% r/r w lutym, w tym tygodniu poznamy przyczyny tego spadku (prawdopodobnie ceny paliw i żywności). Po rekordowej nadwyżce bieżącej w styczniu w lutym spodziewamy się niewielkiego deficytu (-325 mln EUR, konsensus 39 mln EUR). W naszej ocenie trudno będzie w tym tygodniu o impuls mogący odwrócić bieżące trendy na rynkach finansowych.

Wydarzenia tygodnia

RPP nie zmieniła stóp procentowych i wymowy komunikatu

RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, utrzymując stopę referencyjną na 1,50%. Komunikat po posiedzeniu w kwietniu nie różnił się od poprzedniego, a jego wymowa była wsparciem dla oczekiwań zakładających stabilizację stóp w 2017r., a może też w 2018r. Glapiński przyznał, że prawdopodobnie również w przyszłym roku nie będzie widział przesłanek do podwyżki stóp, jednak może zostać przegłosowany. Rada nadal nie wydaje się zaniepokojona perspektywą ujemnych realnych stóp procentowych, chociaż w naszej ocenie kwestia ta może znaleźć się w centrum uwagi władz monetarnych w drugiej połowie roku.

Nowy rekord bezrobocia po odsezonowaniu

Wg szacunków MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu do 8,2% z 8,5% w lutym, wyrównując poziom z października i listopada. Na początku roku odnotowano przyspieszenie spadku, zaskakujące przy obecnym, rekordowo niskim poziomie bezrobocia. Wg naszych szacunków stopa bezrobocia po odsezonowaniu spadła do 7,7% z 7,8% ustanawiając nowy rekord. Stopa bezrobocia jest obecnie zbliżona do poziomu naturalnego.

Deficyt sektora general government najniższy od 2007r.

Wg wyliczeń GUS, nie zaakceptowanych jeszcze przez Komisję Europejską, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016r. stanowił 2,4% PKB wobec 2,6% PKB w 2015r. Deficyt był wyraźnie niższy, niż podawane wcześniej szacunki Ministerstwa Finansów, które zostały podniesione do 2,8% PKB, po tym jak okazało się, ze zysk z aukcji LTE nie może być traktowany jako przychód w 2016r. Relacja deficytu do PKB była najniższa od 2007r. Pomimo relatywnie niskiego poziomu deficytu oraz wzrostu gospodarczego na solidnym poziomie 2,8% nastąpił wzrost relacji długu publicznego do PKB do 54,4% z 51,1%, która zbliża się od poziomu 55,7% z 2013r., sprzed nacjonalizacji OFE. Dług znajduje się więc niebezpiecznie blisko granicy 60% PKB. Szacujemy, że w przyszłym roku deficyt sektora general government może wynieść 3,0% PKB.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Mimo nienajlepszego otwarcia ubiegłego tygodnia i wyznaczenia przez kurs EUR/PLN poziomu 4,26 w dalszej części omawianego okresu złoty powrócił na ścieżkę aprecjacji. Początkowo polska waluta kontynuowała przecenę w relacji do euro, gdyż poza czynnikami technicznymi, nie sprzyjał jej nieco słabszy sentyment inwestycyjny do walut koszyka emerging markets wywołany niespodziewanym obniżeniem rating RPA do poziomu śmieciowego przez jedną z agencji. W drugiej połowie minionego tygodnia natomiast złoty zaczął zyskiwać. Dość nieoczekiwanie czynnikiem, który wsparł wycenę polskiej waluty była decyzja banku centralnego Czech, który odstąpił od zobowiązania do utrzymywania kursu EUR/CZK w pobliżu poziomu 27,0 do czego zobowiązał się w 2013 roku.

Pełen komentarz do pobrania: Komentarz Tygodniowy

________________________________________________________________
Niniejsza analiza jest publikacją marketingową i została przygotowana przez Bank Millennium S.A. („Bank”), w oparciu o dane pochodzące z różnych serwisów informacyjnych, wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi ona (ani zawarte w niej informacje) rekomendacji, wyniku doradztwa inwestycyjnego, oferty ani też kierowanego do kogokolwiek (lub jakiejkolwiek grupy osób) zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumencie bądź instrumentach finansowych. Bank dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

Dobry ład biznesu rodzinnego jako istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstw rodzinnych

Dobry ład biznesu rodzinnego jako istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstw rodzinnych

Aby osiągnąć trwały sukces przedsiębiorstwa rodzinne potrzebują ładu biznesu rodzinnego [governance], tzn. jasnych celów, wartości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.