Strona domowa / Biznes / Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Makro i Rynek – komentarz Głównego Ekonomisty Banku Millennium

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Kalendarium makroekonomiczne na ten tydzień jest względnie ubogie, co powinno sprzyjać stabilizacji notowań. Wydarzeniem tygodnia może być formalne rozpoczęcie 29 marca procedury Brexitu. Dopiero pod koniec bieżącego tygodnia rozpocznie się publikacja marcowych danych makroekonomicznych. W piątek poznamy wstępny szacunek krajowej inflacji CPI, która może jeszcze nieznacznie przyspieszyć w porównaniu z 2,2% w lutym. Tego samego dnia zostanie opublikowana wstępna inflacja HICP w strefie euro, a dzień wcześniej dane z Niemiec.

Wydarzenia tygodnia

Nadwyżka w budżecie po lutym

Wg szacunkowych danych MinFin, budżet państwa wykazał po lutym nadwyżkę w kwocie 0,9 mld PLN wobec rekordowej nadwyżki 6,7 mld PLN w styczniu. W samym lutym natomiast odnotowano deficyt 5,9 mld PLN o 1 mld wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak jak wynikało z wcześniejszych nieoficjalnych informacji, w lutym kontynuowane były pozytywne tendencje w zakresie wpływów z podatku VAT. Skumulowane wpływy z VAT za ostanie 12 miesięcy wyglądają bardzo dobrze i o 3,5% przekraczają wartość z listopada, czyli okresu przed przesunięciami. Po dwóch miesiącach roku dochody budżetowe były o 8,5% wyższe niż przed rokiem, a wzrosty odnotowano w przypadku wszystkich podatków. Wydatki budżetu wzrosły o 1,4% r/r. Sytuacja budżetu na początku roku jest bardzo dobra.

Rekordowe wyniki dużych przedsiębiorstw

W 2016 roku wyniki finansowe badanych przez GUS dużych przedsiębiorstw były wyższe od notowanych przed rokiem. Korzystniejsze były również wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Przychody z całokształtu działalności były o 3,9% wyższe niż przed rokiem, podczas gdy koszty zwiększyły się o 3,2%. Wynik finansowy netto poprawił się o 21,3%, z czego zysk netto wzrósł o 11,6%, a strata spadła o 19,4%. Nastąpiła jednak koncentracja zysku netto, który wykazało 81,5% ogółu przedsiębiorstw, wobec 82,8% w 2015r. W ciągu roku postępowała wyraźna poprawa rentowności górnictwa, branża ta wyraźnie ciążyła na wnykach sektora przedsiębiorstw w ubiegłym roku. Rentowność pozostałych branż była względnie stabilna. Dane wskazują na pogłębianie się spadku inwestycji w dużych przedsiębiorstwach pod koniec roku.

Donald Trump wycofał spod głosowania projekt usunięcia Obamacare

Prezydent Donald Trump polecił przywódcom Republikanów w Izbie Reprezentantów, by odwołali zaplanowane na piątek głosowanie nad projektem ustawy o opiece medycznej, który miał zastąpić Obamacare. Stało się to na krótko przed głosowaniem, by uniknąć porażki Trumpa i przywódców Partii Republikańskiej, gdyż nie pozyskali oni wystarczającej liczby głosów do uchwalenia ustawy. Niewykluczone, że projekt nie powróci pod głosowanie, gdyż nie uzyskał poparcia konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej. Wycofanie projektu sugeruje, że Trump może nie mieć w partii poparcia do przeprowadzenia również innych zapowiadanych zmian. Prawdopodobnie jego administracja zajmie się teraz kwestią obniżki podatków, która miała być sfinansowana przez rezygnację z Obamacare.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Miniony tydzień to okres utrzymania silnej pozycji złotego, choć spadki kursu EUR/PLN zatrzymały się pomimo poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Może to sugerować wyczerpanie się potencjału do dalszego wzrostu wartości polskiej waluty, która systematycznie zyskiwała na wartości od połowy marca. Na krajowym rynku długo to okres wyraźnego wzrostu wartości polskich obligacji. Zyskiwały obligacje wzdłuż całej krzywej dochodowości, jednak najsilniej spadła rentowność 10-latki, która w skali tygodnia obniżyła się o 21 bps i obecnie notowana jest z rentownością 3,53% tj. najniżej od połowy stycznia.

Pobierz pełny komentarz tutaj:Komentarz tygodniowy

Więcej informacji:

Biuro Analiz Makroekonomicznych
research@bankmillennium.pl
Grzegorz Maliszewski
Główny Ekonomista
+48 22 598 22 38
www.bankmillennium.pl

O Grzegorz Maliszewski

Główny Ekonomista Banku Millennium. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doradzał też agendzie ONZ do spraw rozwoju (UNDP). Zwycięzca rankingu „Parkietu” na najlepszego ekonomistę 2014 r., laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka 2013 r.

Zobacz również

ESG - zielony ład - materiał WKB

ESG – obowiązki przedsiębiorców. Zielony Ład

Przyjmując Zielony Ład (Green Deal) w 2019 r., Unia Europejska wyznaczyła kurs na bardziej zrównoważone inwestycje, wprowadzając termin ESG do porządku biznesowego. Wprowadzenie zasad ESG w przedsiębiorstwie, pomimo możliwych początkowych trudności, ostatecznie stanowi konieczność dla utrzymania się w nowoczesnym i rozwijającym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.